سه میلیون زن ایرانی مبتلا به اندومتریوز

۱۳۹۵/۰۸/۰۴ در ۲۰:۰۳

رییس سومین کنگره اندومتریوز و جراحی‌های کم تهاجمی زنان، سزارین را یکی از دلایل بروز بیماری اندومتریوز عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، محمد مهدی آخوندی در مراسم افتتاح سومین کنگره اندومتریوز و جراحی‌های کم تهاجمی زنان گفت: هرگونه حراحی باز شکم می‌تواند زمینه ایجاد یا گسترش این بیماری را فراهم کند.

وی تنها راه درمان بیماری اندومتریوز را استفاده از جراحی لاپراسکوپی اعلام و تاکید کرد که از جراحی‌های باز در درمان آن پرهیز کنند.

آخوندی اظهار کرد: متاسفانه این بیماری در فرد ۱۲ ساله تا افراد مسن‌تر مشاهده شده که علامتی ناخوشایند است و تاثیر فراوان عوامل محیطی روی این بیماری را نشان می‌دهد.

وی با تاکید بر ضرورت جدی گرفتن دردهای مزمن لگنی در زنان، گفت: اندومتریوز معمولا با دردهای قاعدگی آغاز می‌شود و می‌تواند اعضایی مانند تخمدان، مثانه و روده را درگیر کند.

آخوندی ادامه داد: اخیرا در تربیت فلوشیپ‌های این حوزه به آموزش لاپراسکوپی توجه شده تا پزشکان با بهره‌گیری از این فناوری پیشرفته بتوانند بیمار را درمان کنند.

اندومتریوز یکی از شایع‌ترین و پرهزینه‌ترین بیماری‌های زنان در سنین باروری است که قریب به ۱۷۶ میلیون زن را در جهان مبتلا و بار مالی حدود ۱۱۰ میلیارد دلار در سال را به جوامع تحمیل کرده است.

اندومتریوز با ایجاد درد و نازایی می‌تواند زندگی زنان را در سنین باروری دچار اختلال کند و تخمین زده می‌شود حدود سه میلیون زن ایرانی مبتلا به اندومتریوز باشند.

بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از زنانی که به این بیماری مبتلا هستند در معرض ناباروری قرار دارند.

آندومتریوز به معنی رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است. در این بیماری بافت اندومتر (لایه داخلی رحم) در بیرون از محل اصلی خود (رحم) تشکیل می‌شود. رایج‌ترین محل پدیدآمدن آن، لگن است که در این قسمت تخمدان‌ها بیشتر گرفتار اندومتریوز می‌شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/dEVgx

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک