رییس مرکز تحقیقات اچ آی وی ایران:

سه چهارم بیماران مبتلا به اچ آی وی هنوز تشخیص داده نشده‌اند

۱۳۹۵/۰۹/۱۰ در ۱۴:۱۲

رییس مرکز تحقیقات اچ آی وی ایران از مراقبت و درمان مبتلایان به اچ آی وی خبر داد و گفت: سه چهارم بیماران مبتلا به اچ آی وی هنوز تشخیص داده نشده‌اند.

به گزارش ایران پزشک، مینو محرز در برنامه «صبح و گفت‌وگو» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در مورد کسانی که تست اچ آی وی آن‌ها مثبت بوده از نظر مراقبت و درمان، برنامه‌ها با سرعت بهتری پیش می‌رود، اما هنوز در مورد تشخیص دادن موارد جدید به حد ایده‌آل نرسیده‌ایم.

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: ایدز بیشتر جوانان را گرفتار می‌کند که باید نسبت به سلامت آن‌ها و رفتارهای پر خطر آگاهی داشته باشند و بایستی از طریق رسانه‌ها و آموزش و پرورش آموزش داده شود و جوانان باید نسبت به این مسائل آگاهی داشته باشند.

وی با انتقاد از عدم آگاهی جوانان نسبت به سلامت جنسی در جامعه اظهار کرد: در مورد عفونت اچ آی وی نمی‌توانیم همه مردم را تست کنیم و این مسئله در هیچ جای دنیا به صرفه نیست و خود افراد باید آزمایش دهند و امکانات آزمایش و مشاوره به طور رایگان وجود دارد.

در ادامه بهنام فرهودی، استاد دانشگاه به تفاوت رفتارها در سطح جهان در حوزه اپیدمی ایدز اشاره کرد و گفت: رفتارهای پر خطر جنسی با گذشت زمان، نسبت به دیگر موارد پیشی گرفته و ما در ایران در حوزه پیشگیری در امر تزریق مواد، اقدامات مثبتی انجام داده و توانسته‌ایم شیب رشد اپیدمی را متوقف کنیم.

وی افزود: در زمینه رفتارهای جنسی خوب عمل نکرده‌ایم و همچنان بر تعداد افرادی که بر اثر رفتار جنسی به اچ آی وی مبتلا می‌شوند، افزوده می‌شود و در طول سال باید پیام‌هایی منتشر شود که حتی مردم عادی نیز ممکن است اچ آی وی داشته باشند و منتقل کنند.

فرهودی تست اچ آی وی را رایگان و درمان این بیماری را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: این داروها روز به روز بهتر می‌شوند و عمر مریض را طبیعی می‌کنند و حتی بیماران می‌توانند فرزند داشته باشند، اما چون تشخیص به موقع انجام نمی‌شود، درمان نیز به خوبی پیش نمی‌رود.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک