بنا به گزارش جهانی تغذیه؛

سوء تغذیه به وضعیت عادی در جهان تبدیل می‌شود

۱۳۹۵/۰۳/۲۸ در ۱۱:۱۱

سوء تغذیه با شتابی چشمگیر به وضعیت عادی مردم در بسیاری از کشورهای جهان تبدیل می‌شود.

به گزارش گروه ترجمه پایگاه خبری ایران پزشک، در گزارش جهانی تغذیه آمده است که تعداد افراد دارای اضافه وزن و مبتلایان به چاقی تقریبا در تمامی نقاط جهان با شتابی نگران‌کننده رو به افزایش است که نتیجه آن بالا رفتن شمار مبتلایان به مرض قند و سایر امراض مرتبط با اضافه وزن است.

سوء تغذیه دامنه‌ای وسیع از مشکلات سلامت، کمبود ویتامین‌ها و املاح ضروری به دلیل ناکافی و نامناسب بودن کمیت و کیفیت غذا تا بالا بودن قند، نمک، چربی یا کلسترول در افراد چاق را شامل می‌شود.

براساس این گزارش، دست کم ۵٧ کشور از ١٢٩ کشوری که مورد بررسی قرار گرفتند با مشکلات جدی ناشی از کمبود غذا و هم‌زمان مشکلات ناشی از چاقی بزرگسالان دست به گریبان هستند که نتیجه آن، ایجاد فشار بر امکانات بهداشتی و درمانی است.

یکی از پژوهشگران موسسه تحقیقات سیاست‌گذاری غذایی و از نویسندگان این گزارش گفته است که ما در جهانی زندگی می‌کنیم که سوء تغذیه در آن به وضعیت عادی تبدیل می‌شود. این پژوهشگر گفته است که چنین وضعیتی قطعا قابل قبول نیست.

مطالعه انجام شده برای تهیه این گزارش نشان داده که به غیر از برخی نقاط آفریقا و اقیانوسیه، تاخیر رشد کودکان زیر پنج سال کاهش یافته که نتیجه بهبود در تغذیه نوزادان و کودکان خردسال است.

با این حال در زمینه مقابله با سایر انواع سوء تغذیه پیشرفت چندانی دیده نشده و تقریبا در تمامی کشورهایی که مورد مطالعه قرار گرفتند، اهداف تعیین شده از جمله کاهش درصد مبتلایان به دیابت و کم‌خونی در زنان محقق نشده است.

در حال حاضر در دنیا از هر ۱۲ نفر یک نفر مبتلا به دیابت است و تقریقا ۲ میلیارد نفر اضافه وزن دارند یا چاق هستند.

نویسندگان این گزارش خواستار تخصیص منابع دولتی بیشتر به برنامه‌های مقابله با سوء تغذیه شده‌اند. به تخمین آنان، در حال حاضر برنامه‌های مبارزه با تاخیر رشد، سوء تغذیه شدید و کم خونی تا سال ۲۰٢۵ حدود ۷۰ میلیارد دلار کمبود بودجه دارد.

آثار منفی وضعیت کنونی بر شرایط اقتصادی کشورهای کم درآمدتر جهان کاملا چشمگیر بوده و به گفته نویسندگان این گزارش، برای مقابله با آن به اراده سیاسی نیاز است.

این گزارش همچنین با اشاره به پیامدهای ناشی از سوء تغذیه اضافه می‌کند که سوء تغذیه، ۱۱ درصد تولید ناخالص داخلی در آفریقا و آسیا را به طور سالانه کاهش می‌دهد و از طرف دیگر وجود فرد چاق در یک خانواده امریکایی موجب می‌شود که حدود ۸ درصد به هزینه‌های مراقبت‌های سلامت افزوده شود.

این گزارش تاکید می‌کند که سوء تغذیه با وجود عوارض وخیمی که به دنبال دارد، اجتناب‌ناپذیر نیست و در صورت وجود همت و اراده سیاسی و منابع مادی کافی، می‌توان با موفقیت با آن مقابله کرد.

گزارش جهانی تغذیه به طور سالانه و به منظور ارزیابی اهداف تعیین شده توسط مجمع بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۳، تهیه می‌شود. این اهداف شامل ۴۰ درصد کاهش تاخیر رشد در کودکان، ۵۰ درصد کاهش کم‌خونی در زنان در سن باروری، توقف روند افزایش شمار افراد دارای اضافه وزن یا چاق و مبتلایان به دیابت است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/iHsGU

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک