سازمان غذا و دارو هشدار داد؛

سو استفاده نوستالژیک از یک برند آدامس

۱۳۹۵/۰۳/۲۶ در ۱۱:۱۵

معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو در واکنش به فروش آدامس «خروس نشان» چینی، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از مهر، سهیل اسکندری درباره مطالب منتشر شده درباره آدامس خروس نشانی که تحت عنوان تولید کشور چین مطرح شده گفت: این نشان تجاری قدیمی آدامس که صحبت آن در فضای مجازی وجود دارد، سال‌هاست که دیگر در کشور تولید نمی‌شود و احتمال این‌که برخی منفعت‌جویان با سو استفاده از گرایش جامعه به حال و هوای «نوستالژیک» بخواهند این محصول را بدون ضوابط سازمان غذا و دارو، تولید و به فروش برسانند بعید نیست.

وی ادامه داد: آن‌چه مسلم است این‌که این آدامس به هیچ‌وجه به صورت رسمی وارد نشده و در صحت و سلامت بهداشتی آن تشکیک جدی وجود دارد.

اسکندری با بیان این‌که تولید این محصول بدون مجوز از دو حالت خارج نیست، افزود: یا این محصول به صورت غیرمجاز و تقلبی ولی با عنوان ساخت چین در کشور تولید شده یا این‌که به صورت قاچاق از کشورهای دیگر وارد کشور شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به این‌که بر تمام تولیدات و واردات فراورده‌های دارای مجوز کامل نظارت ویژه وجود دارد به جاست که مصرف‌کنندگان این فراورده و عموما فراورده‌های غذایی، هنگام خرید محصولات مورد نظر خود به شماره پروانه بهداشتی و نشان سازمان غذا و دارو که بر روی بسته‌بندی‌ها درج می‌شود، توجه کنند.

معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو امکان وجود آدامس‌های قاچاق در بازار را غیرممکن ندانست و با تاکید بر این‌که محصولات تایید شده از سوی سازمان غذا و دارو در صورت وجود کوچک‌ترین مشکلی، قابل پیگیری هستند، از عموم مردم خواست در صورت مشاهده محصولاتی مغایر با ضوابط، موضوع را به روابط عمومی سازمان غذا و دارو یا معاونت‌های غذا و داروی سراسر کشور اطلاع دهند.

اسکندری در پایان خاطر نشان کرد: برای مقابله با فراورده‌های قاچاق نیاز به تعامل دستگاه‌های انتظامی، بهداشت محیط و سازمان غذا و دارو است، زیرا مرزهای آبی و خاکی ایران بسیار گسترده است و با توجه اختیارات محدود، ارگان‌ها و سازمان‌ها به تنهایی نمی‌تواند از پس این معضل برآیند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/WFcEz

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک