سپیدپوشان مرزی، سوگند خوردگان واقعی

۱۳۹۵/۰۶/۰۱ در ۱۲:۲۰

در آستانه روز پزشک از جنوب شرقی‌ترین نقطه ایران شروع کردیم و به شمال غربی‌ترین نقطه رسیدیم تا در مناطقی از سرزمین‌مان که به نوعی محروم هستند نگاهی به وضعیت بهداشت و درمان داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، طرح تحول نظام سلامت یکی از برنامه‌های اصلی دولت یازدهم بود؛ طرحی که وعده پرداخت کم از جیب مردم را سرلوحه شعارهای خود قرار داد. این طرح را نباید فقط در پایتخت جست‌وجو کرد. طرحی که اگر کمی واقع‌بینانه‌تر به آن نگاه کنیم، اتفاق‌های خوبی را به چشم خواهیم دید که محصول همین طرح و جدی‌تر شدن نظام سلامت و بهداشت در کشور است. این‌که با چشم خودت خانه‌های بهداشت را در استان سیستان و بلوچستان ببینی و این‌که با گوش خودت میزان رضایت مردم محلی را بشنوی، با این‌که توی خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها بخوانی یا پای صحبت‌های کسانی در پایتخت بنشینی، کاملا متفاوت است.

 

زاهدان دور از مرکز اما هماهنگ با مرکز

پیش از هر چیز بگویم که لطفا تصورتان از استان سیستان و بلوچستان را همین حالا کنار بگذارید و اگر قصد سفر به این استان را کردید، همه آن تصور را قبل از بستن کوله پشتی‌تان دور بریزید! استانی که مردمش خیلی آرام‌تر، صبورتر، کم‌توقع‌تر و زودجوش‌تر از پایتخت هستند و شاید باورتان نشود که می‌شود تا مرز پاکستان در امنیت کامل سفر کرد.

از همه این‌ها که بگذریم، بهتر است به وضعیت سلامت و بهداشت این استان برسیم؛ حداقل‌هایی که یک دولت می‌تواند در بخش سلامت و بهداشت برای مردم یک استان کم‌برخوردار و البته مرزنشین فراهم کند، خانه‌های بهداشت و امکانات لازم برای تحقق اهداف سلامت و بهداشت کشور است. زیرساخت‌هایی که به جرئت می‌توان برچسب حداقل روی آن زد و بعد سری به این مناطق زد و تحول را به چشم دید. برای مثال تنها در منطقه میرجاوه بیش از ۳۹ پایگاه سلامت، نظارت بر بهداشت افراد بومی و حتی اتباع پاکستان و افغانستان را برعهده دارد.

سفر سیستان و بلوچستان را از شهر زاهدان شروع کردیم و پیش از هر چیز پای صحبت‌های محمود رضا میری، رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نشستیم. میری طرح تحول سلامت را یکی از اولویت‌های دولت یازدهم عنوان کرد و گفت: طرح تحول سلامت در استان سیستان و بلوچستان با قدرت‌تر از سایر مناطق آغاز شد.

 

IMG_20160818_090827

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، از شرایط نامساعد زمان تحریم‌ها هم یاد کرد و از تاثیر آن بر تهیه دارو در کل کشور گفت. وی ادامه داد: سال ۹۳ که به دستور وزیر بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی آمدم، مشکلات زیادی وجود داشت. در رشته زنان ۴۳ رزیدنت داشتیم که فقط ۳ استاد داشتند و از این ۳ نفر، یک نفر سرطان داشت. طرح تحول تا آن زمان هنوز به این شکل شروع نشده بود.

 

بهورزها عامل پیشرفت بهداشت در سیستان و بلوچستان

میری مهم‌ترین اقدام پس از انقلاب را استقرار شبکه بهداشت و درمان دانست و گفت: در سال ۶۵ که نظام شبکه در کشور مستقر شد، اولین جایی که این نظام در آن مستقر شد، شهر سراوان در استان سیستان و بلوچستان بود. معنی نظام شبکه این بود که خدمات بهداشت و درمان را می‌توان تا دوردست‌ترین نقاط کشور برد. به برکت وجود بهورز، ارتباط تعریف شده‌ای با مردم بومی روستاها به وجود آمد. قبل از انقلاب پوشش واکسیناسیون ما کم بود، اما به وسیله بهورزها پوشش واکسیناسیون بالا رفت و در نتیجه از بیماری‌ها پیشگیری شد.

منطقه جنوب شرق کشور شرایط ویژه‌ای دارد و هم مرزی با پاکستان و افغانستان که هم‌چنان با بیماری‌هایی هم‌چون فلج اطفال هستند باعث شده که حتی اتباع خارجی هم برای واکسینه شدن به خاک ایران بیایند و در پایگاه مرزی میرجاوه تمامی کودکان زیر ۱۵ سال قطره فلج اطفال دریافت می‌کنند.

 

قطره فلج اطفال

 

میری با اشاره به این‌که از ۱۳ سال پیش تاکنون حتی یک مورد فلج اطفال در استان نداشته‌اند، گفت: این در حالی است که ما هم مرز افغانستان و پاکستان هستیم و در همه دنیا به غیر از این دو کشور، فلج اطفال ریشه‌کن شده است. یعنی در مرز ما هنوز این بیماری وجود دارد.

وی درباره بهداشت در این استان نیز گفت: در مورد برخی مسائل مثل تامین آب آشامیدنی سالم، فقط بهداشت و درمان نمی‌تواند اقدام کند. تعداد روستاهایی که آب آشامیدنی سالم ندارد، در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بالای ۱۰۰۰ روستا است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: در دولت‌های قبل، سلامت به این شکل در اولویت نبود. این برنامه در شرایطی آغاز شد که ما در بدترین شرایط مالی بودیم. مهم‌ترین اهداف این طرح حمایت از بیماران بود. با واقعی کردن تعرفه‌ها از کارکنان هم حمایت شد. در نتیجه کیفیت خدمات ارتقا یافت. خدماتی که در کلان‌شهرها ارائه می‌شد به شهرها و روستاهای کوچک هم رفت. این اتفاق در استان ما قدری فراتر رفت و به مرحله‌ای رسیدیم که ۴۵ درصد مراکز درمانی ما که بدون پزشک بود، حالا پزشک داشت و ارائه خدمت می‌شد.

 

فقر، سد راه اجرای برنامه‌های کلی سلامت

میری فقر را یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این استان دانست و گفت: به خاطر فقر، اجرای برنامه‌های کلی دولت‌ها در این استان همواره دچار مشکل می‌شد. اجرای طرح تحول سلامت در این استان، حیات‌بخش بود. زیرا خیلی‌ها بودند که به خاطر نداشتن امکانات مالی حتی به پزشک مراجعه نمی‌کردند و در انتظار مرگ می‌ماندند. وقتی وزیر بهداشت دی ماه سال ۹۴ به این استان آمد، تعهد کرد که حداقل‌ها در استان ما تامین شود. به طور مثال بیمارستانی در سروان در سال ۱۳۴۸ شروع به ساخت شد و سال ۱۳۵۰ با ۲۵ تخت به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر این بیمارستان ۱۴۸ تخت دارد.

 

خارجی‌ها سر سفره طرح تحول

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان درباره بیماران اتباع خارجی نیز گفت: در بیمارستان سراوان، ۳۰ درصد اشغال تخت با بیماران اتباع خارجی است. عموم این افراد هم به طور غیرمجاز وارد شده‌اند. این افراد نه بیمه هستند و نه اوراق شناسایی دارند، اما به حکم انسان بودن همان خدماتی که به هم‌وطنان خودمان ارائه می‌کنیم، به این افراد هم خدمت‌رسانی می‌شود. بار مالی این بیمارستان در سال بالای ۲ میلیارد تومان است. این هزینه را کسی به ما پس نمی‌دهد.

وی درباره پروژه‌های عمرانی تصویب شده سفر وزیر بهداشت به استان نیز گفت: همه این پروژه‌ها در حال اجرا است. ۳۹۳ طرح عمرانی، حدود ۲۳۵ هزار مترمربع شامل بیمارستان، خانه بهداشت، مراکز بهداشتی و درمانی، پایگاه‌های سلامت و غیره فقط در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

 

تخصص بگیرم در میرجاوه می‌مانم

صفر مرزی ایران، در شرقی‌ترین نقطه و آن‌جا که پیش از هرجا آفتاب طلوع می‌کند، پزشکانی هستند که فارغ از رنگ و نژاد و قومیت، مراقب مرزهای ایران هستند و مانع از ورود بیماری‌های واگیر به خاک کشور می‌شوند. قرنطینه پزشکی ایران در مرز میرجاوه حداقل ۸۸ کیلومتر از زاهدان فاصله دارد و این مسیر برای یک زن پزشک فارغ از نگرانی جاده و سختی راه و نا امنی‌ها، دوری از خانواده را هم به همراه دارد، اما بیت‌الهدی صفدری، پزشک خانواده مستقر در مرز میرجاوه حاضر شده دوره طرح خود را تمدید کند تا هم‌چنان به مردمی که نسبت به آن‌ها احساس دین می‌کند، خدمت کند.

وی که به صورت شیفت در مرکز بهداشت میرجاوه و قرنطینه مرزی خدمت می‌کند، زمانی که قرار بود درخواست خود را در یک تماس تلفنی با وزیر بهداشت مطرح کند، به وزیر بهداشت گفت: می‌خواهم برای پزشکان در مناطق مرزی سهمیه تخصص در نظر گرفته شود و خودم دلم می‌خواهد تخصص قلب بگیرم.

 

صفدری

 

صفدری در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر گفت: پس از فارغ‌التحصیلی، سه برابر مدت تحصیل در بیمارستان میرجاوه بماند و خدمت کند.

این پزشک که در مرکز خدمات جامع سلامت علی‌ابن‌ابی‌طالب فعال است، ادامه داد: هرچند مسیر میرجاوه به زاهدان نیز دور است، اما با توجه به شناختی که از مردم این منطقه به دست آورده‌ام، دیگر مانند گذشته مشکلی ندارم و دوست دارم به مردم این منطقه خدمت کنم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/pWspL

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک