عضو هیئت مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران:

سیل به دلیل عدم مدارای اجتماعی با محیط زیست اتفاق می‌افتد

۱۳۹۶/۰۱/۳۰ در ۰۹:۲۸

عضو هیئت مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: وقتی بلایای طبیعی اتفاق می‌افتند، جامعه هم آزار خواهد دید. سیل‌های این چند روزه و آمار آسیب دیدگان، عاطفه ملت را جریحه‌دار کرده است.

به گزارش ایران پزشک، سید محمد حسین جوادی با اشاره به نقش مددکاری اجتماعی در حفاظت از محیط زیست، گفت: اگر به شرایط روزهای اخیر نگاه کنیم، آن وقت به اهمیت نقش مددکاران اجتماعی، بیشتر آگاه خواهیم شد. وقتی بلایای طبیعی اتفاق می‌افتند، جامعه هم آزار خواهد دید. سیل‌های این چند روزه و آمار آسیب دیدگان، عاطفه ملت را جریحه‌دار کرده است.

وی ادامه داد: بخشی از بلایای طبیعی که با آن مواجه هستیم، مربوط به از بین رفتن بافت طبیعی زیستگاه‌ها است. بالاترین فراوانی بلایای طبیعی در کشور ما، سیل است که به دلیل عدم مدارای اجتماعی با محیط زیست اتفاق می‌افتد.

جوادی در ادامه بیان کرد: اگر به عنوان شهروندانی که به صورت جمعی، زندگی می‌کنیم و سرنوشت مشترکی با هم داریم، آگاه باشیم که تخریب محیط زیست می‌تواند سلامت تک تک ما را به خطر بیندازد، شاید آن موقع نگاه متفاوت‌تری نسبت به حفاظت از محیط زیست داشته باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران در ادامه تصریح کرد: مددکاران اجتماعی با رویکردهای اجتماع محور، می‌توانند محیط‌هایی که در معرض آسیب‌های زیست محیطی هستند را شناسایی کرده و برای حساس‌سازی مسئولان و افزایش آگاهی اجتماعی شهروندان، اقدام کنند تا از وارد شدن آسیب‌های بیشتر به زیستگاه‌ها جلوگیری کنند تا سلامت انسان‌ها و محیط زیست حفظ شود.

جوادی در ادامه اظهار کرد: می‌توان برای حفظ طبیعت از راه‌کارهای کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت استفاده کرد. یکی از راه‌کارها، ایجاد همکاری میان ارگان‌هاست که چند سالی است همکاری‌هایی میان سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش و سازمان حفاظت از محیط زیست شروع شده، اما هنوز این همراهی‌ها کمرنگ هستند.

عضو هیئت مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران در رادیو سلامت گفت: راه‌کار دیگری که وجود دارد این است که مددکاران اجتماعی می‌توانند برنامه‌هایی را در مهدهای کودک در سازمان بهزیستی اجرا کنند که از طریق آن‌ها، مفهوم دوستی با محیط زیست را به کودکان آموزش دهند تا کودکان بتوانند در بزرگسالی هم ارتباط خوبی با محیط زیست داشته باشند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/c36HS

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک