سیگار، آبی‌ترین مرد آبی‌ها را برد

۱۳۹۵/۰۸/۱۷ در ۱۳:۱۵

پزشک آی سی یو و مراقبت‌های ویژه مرحوم منصور پورحیدری، وجود تومور در ریه سمت راست و وضعیت نامطلوب ریه سمت چپ به علت سیگار کشیدن را دلیل فوت این پیشکسوت فوتبال استقلال اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، پزشک آی سی یو و مراقبت‌های ویژه مرحوم منصور پورحیدری با اشاره به وجود توموری در ریه سمت راست بیمار، گفت: بعد از بررسی‌های تیم جراحی مشخص شد به دلیل استعمال سیگار طی ۴۰ سال، ریه سمت چپ نیز وضعیت چندان مطلوبی ندارد.

محمد مهدی قیامت، متخصص بیهوشی و پزشک ICU و مراقبت‌های ویژه مرحوم پورحیدری در برنامه صبح و زندگی شبکه رادیویی سلامت گفت: در اولین مراجعه مرحوم پورحیدری به بیمارستان و انجام آزمایش‌ها، وجود تومور بزرگی در ریه راست ایشان تشخیص داده شد که پس از صحبت با خانواده بیمار، معتقد بودند بهتر است بیماری به وی اطلاع داده نشود، زیرا انجام عمل جراحی را قبول نمی‌کند.

قیامت با اشاره به پیشرفت سرطان این پیشکسوت فوتبال یادآور شد: با توجه به وضعیت جسمانی بیمار، برای عمل جراحی ریه سمت راست باید کامل برداشته می‌شد و سوال این بود که پس از آن، روند زندگی برای وی چگونه خواهد بود. بعد از بررسی‌های تیم جراحی مشخص شد به دلیل استعمال سیگار طی ۴۰ سال، ریه سمت چپ نیز وضعیت چندان مطلوبی ندارد.

وی افزود: پس از مشورت با گروه‌های مختلف پزشکی در کشور، تصمیم بر این شد شیمی درمانی و رادیوتراپی برای ایشان انجام شود. در ابتدا روند درمان رضایت بخش بود و مرحوم پورحیدری نیز با حال مناسب از بیمارستان مرخص شد، اما با توجه به پیشرفت سرطان که در بدن پخش شده بود انتظار می‌رفت بیماری مجددا عود کند.

این متخصص بیهوشی اذعان داشت: حدود چهل روز پیش که مرحوم پورحیدری به بیمارستان مراجعه کرد، وضعیت جسمانی وی افت کرده و به دلیل مشکل تنفسی جدی، بیمار در آی سی یو بستری شد که سطح هوشیاری مرتب تغییر می‌کرد.

قیامت تصریح کرد: تمام خدمات مراقبت‌های ویژه برای مرحوم پورحیدری انجام شد تا این که چهارشنبه شب گذشته، به دلیل نارسایی تنفسی، دستگاه برای ایشان گذاشته شد، اما پیشرفت بیماری مانع از ادامه حیات شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1hV75

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک