شستن میوه و سبزی با مایع ظرف‌شویی سرطان‌زاست

۱۳۹۵/۱۰/۲۹ در ۰۹:۰۰

یک متخصص عفونی با اشاره به این‌که برای شست‌وشوی میوه و سبزی نباید از مایع ظرف‌شویی استفاده کرد، گفت: این مواد به سبزی‌ها می‌چسبند و احتمال سرطان‌زایی در آن‌ها هست.

به گزارش ایران پزشک، هاله تالایی، متخصص عفونی و فلوشیپ پژوهش مسمومیت‌ها با بیان این‌که مسمومیت‌ها شیوع بالایی دارند و قابل پیشگیری و کنترل هستند، گفت: همه مسمومیت‌ها کشنده نیستند؛ برخی کشنده و برخی از مسمویت‌ها خود محدود شونده هستند.

وی تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، تب و اسهال را از نشانه‌های مسمومیت‌های خود محدود شونده دانست و بیان کرد: اگر علائم تشدید یا مدت زمان آن‌ها طولانی شد باید به پزشک مراجعه کرد. در مورد مسمومیت‌های خطرناک مانند بوتولیسم، فرد ممکن است حتی قبل از بروز علائم گوارشی، دچار علائمی مانند تاری دید، دوبینی و تو دماغی صحبت کردن شود؛ البته اختلال در بلع و تنفس هم در این موارد مهم است.

این متخصص عفونی، مسمومیت‌ها را مختص به فصل تابستان ندانست و ادامه داد: به همین علت باید افراد همواره نسبت به شست‌وشوی دست‌ها حساس باشند و آن را انجام دهند؛ چون در فصل پاییز و زمستان هم امکان مسمومیت با ویروس و باکتری وجود دارد.

وی خانم‌های باردار، شیرده، افرادی که داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند، سالمندان و دیابتی‌ها را افرادی دانست که نسبت به مسمومیت‌ها حساس‌تر هستند و توصیه کرد: این افراد غذاهای بیرون و رستورانی را کمتر بخورند و لبنیات پاستوریزه مصرف کنند و میوه و سبزی را به خوبی شست‌وشو دهند.

تالایی با بیان این‌که اگر میوه و سبزی با فشار خوب آب شست‌وشو شود، انگل‌ها از آن جدا می‌شوند، گفت: البته از نمک و سرکه یا مایع‌های ضدعفونی کننده استاندارد و مورد تایید وزارت بهداشت هم می‌توان استفاده کرد، اما استفاده از حتی یک یا دو قطره مایع ظرف‌شویی توصیه نمی‌شود؛ چون این مواد به سبزی‌ها می‌چسبند و احتمال سرطان‌زایی در آن‌ها هست.

وی درباره نکات بهداشتی چگونگی استفاده از مرغ، گوشت و ماهی نیز گفت: بهتر است بلافاصله آن‌ها را شست‌وشو داده و داخل فریزر نگهداری کنید و در یخچال حداکثر یک روز نگهداری شود. در صورت پختن، آن را مصرف کنید و دوباره فریز نکنید. ماهی را حداکثر تا یک هفته در فریزر نگهداری کنید و اگر قرار است مرغ یا ماهی را سرخ کنید با روغنی که قبلا آن را استفاده کردید سرخ نکنید.

این متخصص عفونی با تاکید بر این‌که برنج پخته شده را نمی‌توان داخل آشپزخانه نگهداری کرد، افزود: دیده شده که برنج پخته شده در حجم زیاد، به علت نگهداری در محیط نامناسب، به میکروب لیستریا آلوده شده و چندین اپیدمی از آلودگی برنج به باسیلوس سرئوس مشاهده شده که افراد را با تهوع، اسهال و تب به بیمارستان رساندند. پس اگر برنج را در حجم زیاد تهیه کردید و آن را داخل یخچال نمی‌گذارید چون جا ندارید، برنج را در سایه قرار دهید و روی آن را پوشش بگذارید یا روی شعله اجاق گاز با حرارت بسیار کم نگهداری کنید.

وی با بیان این‌که اگزما منعی برای غذا درست کردن ندارد، ادامه داد: منتهی این بیماری گاه فعال و گاه خاموش است. اگر خانمی زخم در دست دارد که زخم‌ها تاول و ترشح دارند، بهتر است موقع تهیه غذا دستکش در دست کند.

تالایی با تاکید بر این‌که قارچ‌های موجود در طبیعت سمی هستند، بنابراین از دست زدن و خوردن آن‌ها باید خودداری شود، اظهار کرد: از مصرف قارچ‌های کوچک قهوه‌ای رنگ که زیر کلاهک رسیده است، خودداری شود. قارچ‌های قرمز با دانه‌های سیاه، به شدت سمی و کشنده هستند، قارچ سمی نارسایی کبد و کلیوی ایجاد می‌کند.

این فلوشیپ پژوهش مسمومیت‌ها در پایان گل نرگس را شدیدا کشنده دانست و افزود: گل صد تومنی و گل خرزهره نیز به شدت سمی هستند که باید از دسترس کودکان دور باشند. خوردن اشتباهی این گیاهان به ضرر کودکان تمام می‌شود؛ گاه برخی افراد شاخه‌های گل خرزهره را پوست می‌کنند و به عنوان سیخ برای جوجه کباب استفاده می‌کنند که می‌تواند کشنده باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/iIjw4

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک