در نشست خبرى روز جهانى خواب مطرح شد:

شناسایی عوامل خُرخُر کردن با اندوسکوپی

۱۳۹۵/۱۲/۲۴ در ۱۱:۲۰

با بررسی مسیر هوایی کسانی که خُرخُر می‌کنند می‌توان علت بیماری اختلال خواب را پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، امین آملى، متخصص گوش و حلق و بینى در نشست خبرى روز جهانى خواب گفت: بیمارانى که به متخصص گوش و حلق و بینى در زمینه اختلالات خواب مراجعه مى‌کنند در زمینه انسدادى مشکلاتى دارند.

وی افزود: شایع‌ترین مشکل این بیماران خُرخُر کردن هنگام خواب است. ما به عنوان متخصص گوش و حلق و بینى، اختلالات انسدادى را بررسى می‌کنیم. این اختلال را اصولاً همراهان بیمار ذکر می‌کنند و برخى اطلاعات تکمیلى را ما باید از خود بیمار طى معاینه بالینى کامل کسب کنیم.

آملى ادامه داد: بعد از گرفتن شرح حال باید تست خواب را از بیمار انجام بدهیم. زمانى که اختلالات انسدادى وجود دارد، در گام بعدى باید مکان دقیق این انسداد را مشخص کنیم. مهم‌ترین کارى که در ایران شروع کردیم، اندوسکپى حین خواب است؛ یعنى بیمار طى بیهوشى به خواب می‌رود و بعد اندوسکوپى انجام می‌شود.

این متخصص گوش و حلق و بینى بیان کرد: با این روش مسیر هوایى بیمار بررسى می‌شود و تشخیص می‌دهیم که انسداد در کدام ناحیه اتفاق مى‌افتد. با این کار، دقیقاً مراحل خواب را در اتاق عمل انجام می‌دهیم و دلیل خُرخُر هنگام خواب را پیدا می‌کنیم و سپس می‌توانیم به صورت هدفمند سراغ قسمتى که دچار انسداد هست برویم.

 

کم خوابی و ایجاد آسیب‌های مغزی

محمدحسین حریرچیان، متخصص مغز و اعصاب نیز در  این نشست گفت: با توجه به شرایط اجتماعى، کمبود وقت را با کم کردن خواب جبران مى‌کتیم و آن بخش از مغز که نیاز به استراحت دارد، در طول روز استراحت مى‌کند.

وی افزود: یکى از مشکلات کم خوابى، ایجاد تشنج است. اگر شخصى طى یک شب اصلا نخوابد، ممکن است فرداى آن روز تشنج کند. میزان خواب باید متعادل باشد و کم خوابى و پرخوابى مى‌توانند بر سیستم‌هاى عصبى تاثیر بگذارند. همچنین انتقال خواب شب به روز مى‌تواند از علت‌هاى دیگر آسیب دیدن سیستم عصبى باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/oIkXg

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک