عضو کمیته حقوقی انجمن رادیولوژی ایران مطرح کرد:

صدور آیین‌نامه‌های غیرکارشناسی وزارت بهداشت در استفاده از تجهیزات پزشکی

۱۳۹۵/۱۱/۲۷ در ۱۹:۳۵

عضو کمیته حقوقی انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به صدور آیین نامه‌های غیرکارشناسی وزارت بهداشت در استفاده از تجهیزات پزشکی گفت: این مسئله تهدید سلامت مردم را به همراه خواهد داشت.

به گزارش ایران پزشک، علیرضا رادپور در آستانه برگزاری سمینار تازه‌های غربالگری جنین و آنومالی اسکن اظهار کرد: امروزه تکنولوژی نقش مهمی در سلامت مردم دارد و همه پزشکان در رشته‌های مختلف پزشکی به کمک تکنولوژی‌های نوین اقدام به تشخیص و درمان بیماران می‌کنند.

وی افزود: نقش تکنولوژی در رشته رادیولوژی (تصویربرداری پزشکی) بیش از سایر رشته‌ها بوده و هم در حوزه پیشرفت روش‌های تشخیصی هم در حوزه روش‌های تشخیصی جدید این مساله مورد توجه بوده است.

عضو کمیته حقوقی انجمن رادیولوژی ایران ادامه داد: روش‌های گوناگونی برای بررسی ناهنجاری‌های جنین مانند بررسی آزمایشگاهی، سونوگرافی و غیره وجود دارد و سونوگرافی یکی از روش‌های مهم و اساسی در بررسی ناهنجاری‌های جنین است که خوشبختانه در کشور هم به لحاظ کادر فنی و هم از نظر تجهیزات در بررسی ناهنجاری‌های جنین با سونوگرافی شرایط مطلوبی داریم.

رادپور اظهار کرد: همانند همه تکنولوژی‌ها، استفاده درست و صحیح از تجهیزات پزشکی اهمیت زیادی دارد و این موضوع با توجه به ماهیت رشته رادیولوژی، در این حوزه پر رنگ‌تر است. چون علاوه بر تجهیزات، دانش فنی و صلاحیت حرفه‌ای نیز در آن اهمیت فراوانی دارد.

مسئول برگزاری پانل حقوقی سمینار تازه‌های غربالگری جنین و انومالی اسکن عنوان کرد: جهت استفاده بهینه از تکنولوژی جهت حفظ سلامت مردم، اقتصاد سلامت و جلوگیری از انحراف‌های احتمالی در همه کشورها مقرراتی وضع شده و افرادی که صلاحیت حرفه‌ای، علمی و فنی به‌کارگیری این روش‌های تشخیصی را دارند، مشخص شده است.

رییس انجمن رادیولوژی استان مازندران گفت: در سال‌های اخیر به علل مختلف (علل‌های مرتبط با حوزه سلامت و خارج از حوزه سلامت) وزارت بهداشت اقدام به صدور آیین نامه‌های غیرکارشناسی در استفاده از برخی تجهیزات پزشکی کرد که نتیجه آن تشدید خودارجاعی، تهدید سلامت مردم، اتلاف منابع مالی حوزه سلامت است.

رادپور یادآور شد: عدم استفاده اصولی و علمی از تجهیزات در سایه نظارت ناکارامد مسئولین نظارتی و آیین نامه‌های غیر کارشناسی سبب عدم بهره‌وری مناسب و تهدید سلامت مردم خواهد شد.

وی تصریح کرد: نمونه بارز تصمیمات غیر کارشناسی وزارت بهداشت، دادن مجوز برای دریافت وجه جهت سونوگرافی برای برخی از گروهای رشته زنان است و این در حالی بوده که سونوگرافی برای همکاران زنان به عنوان ابزار تشخیصی مانند گوشی پزشکی یا فشارسنج و غیره در نظر گرفته شده و عدم استفاده درست و علمی از این ابزار همان‌گونه که اشاره شد سبب مشکلات فراوانی خواهد شد.

این متخصص رادیولوژی افزود: نقش عوامل خارج از حوزه سلامت و مافیای تجهیزات پزشکی در تصمیم سازی غیر کارشناسی وزارت بهداشت را نمی‌توان نادیده گرفت و امیدواریم که مسئولین با نگاه سلامت محور و برنامه‌های کارشناسی بتوانند بهره‌وری مناسبی از تجهیزات پزشکی جهت ارتقای سلامت مردم داشته باشند.

سمینار تازه‌های غربالگری جنین و آنومالی اسکن، ۵ و ۶ اسفند در هتل بزرگ ارم تهران برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/71BN3

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک