مدیرکل بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو خبر داد:

ضبط بیش از ۵۳ هزار داروی غیرمجاز در کشور

۱۳۹۵/۰۷/۱۷ در ۱۹:۵۹

مدیرکل بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو نسبت به رشد قارچ‌گونه سایت‌های غیرمجاز توزیع داروهای تقلبی و قاچاق در کشور هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، شهریار اسلامی تبار گفت: تاکنون بیش از ۵۳ هزار و ۴۲۰ داروی غیرمجاز در کشور ضبط و کشف شده که ارزش آن بیش از ۶۰۰ میلیون تومان است.

وی افزود: امروزه سایت‌های غیرقانونی مانند قارچ می‌رویند و محل فروش و عرضه داروهای غیرمجاز، تقلبی و غیر ایمن می‌شوند که مخاطرات جدی برای سلامت جامعه بشری به همراه می‌آوردند.

مدیرکل بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو سپس به عملیات پانجیا در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: پانجیا به معنی ائتلاف و اتحاد جهانی برای مقابله با تبلیغات کذب در اینترنت و فضای مجازی است و سلسله عملیات‌های پانجیا در زمینه مبارزه با قاچاق دارو در فضای مجازی در ایران نیز با جدیت دنبال می‌شود. ایران از سال ۲۰۱۱ با ۷۴ کشور دیگر در این عملیات‌ها شرکت دارد.

اسلامی تبار ادامه داد: در سال ۲۰۱۴ و در عملیات پانجیا، ایران با حضور ۱۱ کشور دیگر به طور هم‌زمان به جمع‌آوری اطلاعات فروشندگان داروهای غیرمجاز در فضای مجازی و همچنین دستگیری آن‌ها پرداخت.

وی افزود: اصطلاح پانجیا اشاره به شکل‌گیری کره زمین در ۲۵ میلیون سال پیش دارد که سه تکه اصلی کره زمین به هم پیوستند و پانجیا را به وجود آوردند؛ برای تحقق اهداف این ائتلاف جهانی علاوه بر مسئولان باید تمامی مردم جهان شرکت فعالی داشته باشند، زیرا صحنه تجارت اینترنتی بسیار گسترده و گنگ است.

 

%d8%b4%d9%87%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%db%8c-%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d8%b1

 

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو اظهار داشت: برای مقابله با این خطر جدی، پلیس بین‌الملل در رشته عملیات‌هایی با نام پانجیا ۱، ۲، ۳، اقدام به کشف، مسدود کردن و پیگیری قانونی مجرمین در فضای مجازی کرده است. ارزش محصولاتی که از این طریق در کشور آمریکا ضبط شده‌اند تنها در عملیات پانجیای ۸ به بیش از ۸۱ میلیون دلار می‌رسد.

وی اضافه کرد: در این خصوص ۷۰ پرونده قضایی تشکیل و ۱۰۲ نفر دستگیر شدند، همچنین ۵۳ هزار و ۴۲۰ داروی غیرمجاز کشف شد که ارزش آن بیش از ۶۰۰ میلیون تومان بود.

مدیرکل بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو گفت: ایران در این عملیات بین ۱۳۲ کشور رتبه ۱۷ را کسب کرد؛ به همین دلیل در نشست آخری که در لیون برگزار شد، پلیس سایبری ایران در عملیات پانجیا ۸ به عنوان سر گروه انتخاب شد که ۲۴ کشور از حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا را تحت پوشش دارد.

اسلامی تبار یادآور شد: تامین خدمات مراقبت سلامت با توسل بر منافع مالی، انسانی و غیره امکان پذیر است. استفاده بهینه از این منابع نیازمند حکمرانی خوب با توسل بر سلامت در مقابل فساد میسر است و به همین دلیل است که حکمرانی خوب، در نهایت به ارتقای بهره‌وری می‌انجامد. یکی از شاخص‌های اصلی حکمرانی خوب، سلامت است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Cowev

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک