بررسی علل معاینه چشم در بدو تولد

ضربه‌های زایمان و گرفتگی مجرای اشک می‌تواند باعث مشکلات چشمی نوزاد شود

۱۳۹۵/۰۹/۱۷ در ۱۸:۵۰

یک جراح فوق تخصص قرینه شایع‌ترین علت مشکل چشمی در کودکان را عفونت هنگام زایمان دانست و گفت: ارزیابی سلامت چشم باید از بدو تولد انجام شود تا با پیشگیری از بیماری و درمان زودرس از عوارض چشمی جلوگیری کنیم.

به گزارش ایران پزشک، محمدرضا فرتوک زاده، جراح و متخصص چشم و فوق تخصص قرینه در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که اولین معاینه چشم در بدو تولد به محض تولد نوزاد در بیمارستان، انجام می‌شود، افزود: شایع‌ترین علت مشکل چشمی، عفونت هنگام زایمان است. عامل عفونت ممکن است، قارچ‌ها، میکروب‌ها و بررسی تب خال و زگیل باشد که ممکن است نوزاد را به عفونت چشمی مبتلا سازند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از علل معاینه چشم در بدو تولد، احتمال بروز ضربه‌های زایمانی است که ممکن است منجر به مشکلات چشمی در  نوزادان شود. گرفتگی مجرای اشکی که ممکن است در نوزادان هنوز باز نشده و باعث ترشح و چسبندگی در چشم شود.

این جراح و منخصص چشم و فوق تخصص قرینه در ادامه بیان کرد: علت سوم معاینه چشم در بدو تولد این است که شاید نوزاد با آب مروارید مادرزادی متولد شود؛ در صورتی‌که آب مروارید هر چه زودتر درمان شود، کاهش دید کم‌تر می‌شود. حتی توصیه می‌شود آب مروارید همان روز اول جراحی شود.

فرتوک زاده ادامه داد: معاینه بعدی در ۶ ماهگی است که به حرکات چشم توجه می‌کنیم. حرکات بالا، پایین، چپ و راست و این‌که آیا چشم انحراف دارد یا قرینه چشم شفاف است یا این‌که آیا عدسی چشم شفاف است و مردمک ها خوب کار می‌کنند. همچنین باید بررسی کرد که شیرخوار اشیا را دنبال می‌کند یا خیر که البته در این سن نمره عینک تعیین نمی‌شود، ولی حدود بینایی شیرخوار مشخص می‌شود.

وی با بیان این‌که بعد از شش ماهگی، ادامه معاینه کودک در ۳ سالگی مهم است، زیرا مقدار بینایی را در این سن می‌توان مشخص کرد، گفت: این‌که دید کودک ۷/۰ یا ۸/۰ است، را می‌توان مشخص کرد؛ زیرا کودک به راحتی جواب می‌دهد. تابلو را می‌بیند و می‌تواند تصاویر را ببیند. در این حال اگر به عینک نیاز دارد، متوجه می‌شویم.

این جراح و منخصص چشم و فوق تخصص قرینه ادامه داد: مرحله بعدی معاینه چشم، ۵ سالگی است. یعنی زمانی که کودک به مهدکودک یا آمادگی یا پیش دبستانی فرستاده می‌شود. اگر کودک در ۳ سالگی مشکل داشته باشد، طبق مشکل او پزشک او را مداوا می‌کند.

فرتوک زاده بیان کرد: هر ۵ سال معاینه می‌شود تا ۴۰ سالگی؛ اگر در ۴۰ سالگی معاینه شود و چشم سالم باشد باید هر دو سال یک‌بار معاینه شود تا حدود ۶۰ الی ۶۶ سالگی، ولی اگر مشکل داشته باشد هر ۶ ماه باید بررسی شود.

این جراح و منخصص چشم و فوق تخصص قرینه در پایان اظهار کرد: اگر فشار چشم بالا باشد بر حسب میزان هر چند ماه یا چند هفته یک‌بار معاینه شود و درمان‌های لازم انجام شود. از سن ۶۵ سال به بالا فرد ممکن است مشکلات جسمی زیادی داشته باشد از جمله ضایعات ناشی از قند، خشکی چشم و … که همه این‌ها با معاینه سالانه توسط پزشک مشخص و درمان می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/fDa2r

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک