سرپرست اورژانس کشور مطرح کرد:

ضرورت وجود پیوست سلامت در ارائه پایان کار ساختمان‌ها و مراکز پر تجمع

۱۳۹۶/۰۳/۳۰ در ۲۳:۴۹

کولیوند

سرپرست اورژانس کشور در سیصدو پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر تهران گفت: با توجه به اهمیت زمان در ارائه خدمات اورژانس و محدودیت‌هایی که سازمان اورژانس جهت ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی و اورژانسی با آن روبه‌روست، رعایت استانداردهایی نظیر لزوم وجود دستگاه AED در مراکز پرتجمع نظیر فروشگاه‌ها و مراکز تفریحی در ضوابط صدور پایان کار ساختمان‌ها تحت عنوان پیوست سلامت ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش ایران پزشک، پیرحسین کولیوند در این جلسه با بیان این‌که تهران ابر شهری با جمعیت فراوان است، اظهار کرد: اگر جمعیت این شهر را ۱۲ میلیون نفر برآورد کنیم و به ازای هر ۱۶ هزار نفر یک پایگاه اورژانس در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد تعداد زیادی پایگاه اورژانس مورد نیاز خواهد بود.

وی ادامه داد: در همین راستا ایجاد پایگاه‌های اورژانس در ایستگاه‌های آتش نشانی یکی از مواردی بود که می‌توانست ما را در این امر یاری رساند، اما در حال حاضر تنها ۱۱ پایگاه اورژانس در ایستگاه‌های آتش نشانی ایجاد شده است.

کولیوند در ادامه با اشاره به کمبودهای اورژانس افزود: با وجود افزودن ۱۰۰ دستگاه آمبولانس، ما همچنان با کمبود آمبولانس مواجه هستیم. اورژانس از نظر نیروی انسانی نیز با کمبود مواجه است، به طوری که در حال حاضر ۱۵۰۰ نفر نیروی انسانی با این حجم وسیع ماموریت در اختیار داریم.

وی افزود: مناسب نبودن مبلمان شهری نیز یکی دیگر از دغدغه‌های ما است؛ چرا که انجام ماموریت‌های ما ارتباط بسیاری با مبلمان شهری از ساختمان‌ها گرفته تا المان‌های شهری دارد.

کولیوند با اشاره به راه‌کارهای ارائه خدمات بهتر اورژانس، گفت : یکی از مشکلات اورژانس، ترافیک در مسیر است؛ در حال حاضر مدت زمانی که آمبولانس ارسال می‌شود و تا وقتی که بیمار به بیمارستان تحویل داده می‌شود و آمبولانس باز می‌گردد معادل دو ساعت و نیم به طول می‌انجامد که عامل اصلی این زمان طولانی ترافیک است. در این راستا استفاده از امداد رسانی هوایی و استفاده از بالگرد می‌تواند راهگشا باشد.

وی با اشاره به خدمات ویژه به ناشنوایان، اظهار کرد: طی مذاکره‌ای با کانون و انجمن ناشنوایان، جهت خدمات فوریت‌های پزشکی به ناشنوایان عزیز سامانه پیامکی ناشنوایان راه اندازی شد. تاکنون ۳۰۲ نفر از این افراد در سامانه ثبت نام کرده‌اند که به طور ۲۴ ساعته از این خدمات بهرمند می‌گردند.

سرپرست اورژانس کشور عنوان کرد: آموزش لازم جهت آشنایی با موارد اورژانسی و غیر اورژانسی به این افراد جهت اعزام آمبولانس داده شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در سطح کشور ۳۲ بالگرد وجود دارد که از این تعداد ۲ بالگرد برای شهر تهران در نظر گرفته شده، اما مشکل اصلی نبود پد هلیکوپتر است.

کولیوند خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات ما بهره‌گیری از برنامه‌های موبایل‌های هوشمند جهت فراخوان نزدیک‌ترین نیروهای داوطلب آموزش دیده در ارائه خدمات احیا قلبی ریوی با استفاده از دستگاه AED است.

وی افزود: با استفاده از نرم افزارهای قابل نصب روی موبایل می‌توان نزدیک‌ترین دستگاه AED به مصدوم را شناسایی کرد.

سرپرست اورژانس کشور عنوان کرد: همچنین از طریق نرم افزارهای قابل نصب روی موبایل می‌توان با اعلام محل مصدوم نسبت به فراخوان نزدیک‌ترین افراد آموزش دیده جهت کمک به بیمار اقدام کرد.

کولیوند اضافه کرد: بزرگراه‌های داخل و خارج شهر، مسیرهای پر ترافیک میادین اصلی، برج‌های بلند مرتبه‌ای که حتی آسانسوری برای حمل مجروحان و مصدومان در آن تعبیه نشده و ورزشگاه‌ها بهترین جاهایی هستند که می‌توان در آن‌ها اقدام به ساخت و احداث پد بالگرد کرد.

وی افزود: در سطح کشور ۱۶ هزار نفر که دچار سانحه یا عارضه شده‌اند توسط این بالگردها نجات یافته‌اند که نشان از کارایی امداد هوایی در نجات مصدومین دارد.

سرپرست اورژانس کشور گفت: یکی دیگر از مواردی که می‌تواند در پیک ترافیک در زمینه امدادرسانی به ما کمک کند استفاده از موتور آمبولانس‌ها است، ولی متاسفانه چندین ماه هست که از این موتور آمبولانس‌ها در گمرک مانده در ماه جاری ترخیص و به ناوگان اورژانس افزوده می‌شوند و همچنین مشکل دیگر نبود مکان برای اسکان این موتورها در پایگاه‌ها است؛ بنابراین از مدیریت شهری خواستاریم که در این زمینه کمک رسانی کند.

وی افزود: استفاده از الکترو شوک‌های اتوماتیک در مجتمع‌ها نیز می‌تواند در امداد رسانی به بیماران موثر باشد؛ این امر به ویژه برای بیمارانی که دچار فیبریلاسیون قلبی هستند بسیار به کار می‌آید. این الکترو شوک‌ها هزینه چندانی ندارند و می‌توانند توسط خود مجتمع‌ها تهیه شوند. ذکر این نکته لازم است که در بسیاری از موارد بیماران قلبی بر اثر همین فیبریلاسیون جان خود را از دست می‌دهند.

سرپرست اورژانس کشور افزود: یکی دیگر از کمبودهای ما اتوبوس آمبولانس‌ها است؛ در حال حاضر تنها ۴ اتوبوس آمبولانس در شهر تهران در اختیار داریم که این تعداد برای شرایطی که تجمع‌های انبوه به وجود می‌آید ناکافی است.

وی افزود: اورژانس تهران در حادثه پلاسکو و حوادث تروریستی اخیر عملکرد خوبی داشت، اما باید گفت واقعیت این است که اگر اتفاقی هم‌زمان می‌افتاد نمی‌توانستیم امداد رسانی کنیم.

کولیوند همچنین گفت: استفاده از خطوط ریلی در مواقع بحران می‌تواند در امدادرسانی اورژانس موثر باشد و از مدیریت شهری می‌خواهیم ساز و کاری برای این امر بیاندیشند.

سرپرست سازمان اورژانس با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای موتور آمبولانس‌ها، افزود: اقداماتی مانند جذب نیروی انسانی ماهر از طریق گرفتن آزمون علمی و تخصصی، آموزش پیش از ورود به عملیات نیروهای جذب شده و آموزش پرسنل دیسپچ، تمهیدات لازم در خصوص خرید موتور در حال حاضر ۲۰۰ دستگاه موتور آمبولانس جهت انجام خدمات فوریت‌های پزشکی در شهر تهران خریداری گردیده و در حال گذراندن امور اداری است.

وی ادامه داد: همچنین تهیه پروتکل تریاژ تلفنی ۴ سطحی و پروتکل‌های موتور آمبولانس، جانمایی پایگاه‌های موتور آمبولانس، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با ناجا جهت استقرار نیروی عملیاتی و رفع موانع احتمالی در اماکن عمومی و میادین شلوغ برای استقرار نیرو، پایش خدمات ارائه شده نیز از اقدامات ما بوده است.

کولیوند خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت زمان در بیماران قلبی، اقداماتی در جهت کاهش مدت زمان رسیدگی و درمان در این بیماران صورت پذیرفته که از جمله این امکانات، اعزام این بیماران به بیمارستان‌های واجد بخش کت لب و ترمبولیتیک تراپی است که این بیمارستان‌ها دارای خدمت ۲۴ ساعت و ۷ روز هفته هستند.

وی افزود: همچنین اورژانس تهران با تجهیز آمبولانس‌ها و موتورلانس‌ها به دستگاه مانیتورینگ قلبی و اخذ نوار قلب (۱۲ لید) و با ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی جهت ارسال نوار قلب از آمبولانس به متخصص قلب مقیم در دیسپچ مرکز اورژانس تهران و با بررسی هم‌زمان و آنلاین پزشک متخصص این موارد مدیریت می‌شود. در صورت نیاز با بیمارستان‌های ۲۴۷ (به صورت ۲۴ساعته در ۷ روز هفته) هماهنگی‌های لازم جهت انتقال این بیماران انجام می‌شود و این بیماران بدون مراجعه به اورژانس بیمارستان مستقیما به بخش کت لب بیمارستان جهت مدیریت زمان بیماران قلبی منتقل می‌گردند و بدین ترتیب بیمار نجات پیدا می‌کند.

سرپرست اورژانس کشور اظهار کرد: در بند ۱ از ماده ۶۸ قوانین شهرداری بخش مربوط به مقررات مالی، ده درصد سهم بهداری در تخصیص بودجه و اعتبارات سالیانه شهرداری در نظر گرفته شده است. باید پیوست سلامت اورژانس در ضوابط صدور پروانه و صدور پایان کار ساختمان‌ها قرار بگیرد.

وی افزود: با توجه به اهمیت زمان در ارائه خدمات اورژانس و محدودیت‌هایی که سازمان اورژانس جهت ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی و اورژانسی با آن روبه‌روست، رعایت استانداردهایی نظیر لزوم وجود دستگاه AED در مراکز پرتجمع نظیر فروشگاه‌ها و مراکز تفریحی در ضوابط صدور پایان کار ساختمان‌ها تحت عنوان پیوست سلامت ضروری به نظر می‌رسد.

کولیوند درخواست‌هایی از جمله کمک به تجهیز پایگاه‌ها، ساخت پایگاه مورد نیاز با توجه به جانمایی علمی انجام شده در سازمان اورژانس، راه اندازی پایگاه استاندارد در آتش نشانی‌ها، کمک به تامین آمبولانس، اتوبوس آمبولانس و خودروی ستادی و دیسپچ سیار، تجهیز موتورلانس به AED، کمک به تامین نیروی عملیاتی، راه اندازی پایگاه در ایستگاه‌های مترو، نصب AED در مترو، تجهیز تله مدیسین، در نظر گرفتن کانکس کوچک جهت موتورلانس‌ها، جانمایی و ساخت پد بالگرد (حداقل ۳۲ پد فرود)، قرار گرفتن پیوست سلامت اورژانس در ضوابط صدور پایان کار ساختمان‌ها را در این جلسه مطرح کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/jtcKi

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک