راه‌کار یک متخصص بهداشت غذایی به هیئت‌ها:

طبخ مناسب، ۹۰ درصد میکروب‌ها را از بین می‌برد

۱۳۹۵/۰۸/۲۹ در ۱۰:۲۶

یک متخصص بهداشت غذایی به هیئت‌های عزاداری توصیه کرد برای تهیه مواد خام غذاهای نذری از محصولات شناسنامه‌دار و مورد تایید استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، آراسب دباغ مقدم در برنامه فراسو رادیو سلامت گفت: بهداشت مواد غذایی از مزرعه تا سفره اهمیت دارد، اما آن‌چه هیئت‌ها باید در نظر بگیرند بهداشت مواد غذایی در سه مرحله است؛ اول تهیه، دوم طبخ و سوم توزیع مواد غذایی است.

وی افزود: نکته کلیدی که مسئولان هیئت‌ها باید در نظر بگیرند، تهیه محصولات خام مانند برنج، گوشت و مرغ است که باید این محصولات شناسنامه‌دار باشند؛ یعنی تولید کننده مشخص و تاریخ تولید و انقضا داشته باشد. زیرا محصولات شناسنامه‌دار نظارت چند سازمان را دارند؛ سازمان ملی استاندارد که پایه ثابت است. همچنین فرآورده‌های دامی با نظارت سازمان گوشت و فرآورده‌های غیر دامی مانند برنج با نظارت وزارت بهداشت، تایید می‌شوند.

 

طبخ در دمای ۶۵ درجه سانتی گراد

این متخصص بهداشت غذایی درباره طبخ مواد غذایی توصیه کرد: طبخ غذا مهم‌ترین بخش است. چون بسیاری از آلودگی‌ها که قبل از این مرحله اتفاق افتاده می‌تواند تا ۹۰ درصد از بین برود.

وی ادامه داد: مرحله طبخ اگر درست انجام شود و حداقل دمای مدنظر که ۶۵ درجه سانتی گراد است به ماده غذایی برسد می‌توان گفت که ۹۰ درصد باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا و سموم در این مرحله از بین می‌روند.

دباغ مقدم با اشاره به این‌که به مرکز ماده غذایی به خصوص گوشت و مرغ باید حرارت برسد و مغز پخت شوند تا میکروب‌های احتمالی مانند سالمونلا و غیره از بین برود، اظهار کرد: جایی که احساس می‌کنیم زمان برای طبخ غذا کافی نیست یکی از راه‌های رسیدن به مرکز، بریدن گوشت و مرغ به قطعات کوچک است.

 

استفاده از ظروف یک‌بار مصرف

این متخصص بهداشت غذایی درباره استفاده از ظروف یک‌بار مصرف گیاهی گفت: چند سال است که وزارت بهداشت بعضی کارخانه‌های تهیه کننده ظروف را تحت کنترل قرار داده و مجوز بهداشتی صادر می‌کند و ظروف باید مخصوص استفاده مواد غذایی باشد. معمولا ظروفی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود با نظارت وزارت بهداشت تولید می‌شوند و به طور کلی مصرف ظروف یک‌بار مصرفی که پایه سلولزی دارند، مشکل ندارد، اما استفاده از ظروفی که پایه شیمیایی دارند توصیه نمی‌شود.

 

برنج‌های هندی و پاکستانی

وی در خصوص برنج‌های هندی و پاکستانی و مصنوعی بودن آن‌ها اظهار کرد: در بحث برنج، دو نکته مطرح است؛ یکی باقی مانده فلزات سنگین در برنج‌هاست که باید بگوییم برنج‌هایی که از مبادی رسمی کشور در گمرک وارد می‌شوند این مشکل را ندارند و حجم زیادی از برنج را شامل می‌شوند. بحث دوم، صحبت‌هایی است که می‌گویند این‌ها برنج نیست و الیاف پلاستیکی است که باید بگوییم کشور هند یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان برنج است و آن‌قدر برنج تولید می‌کند که نمی‌توان گفت از جنس پلاستیک است.

 

توزیع ساندویچ در هیئت‌های عزاداری

دباغ مقدم درباره توزیع ساندویچ توسط هیئت‌ها به جای استفاده از ظروف یک‌بار مصرف بین عزاداران،‌ گفت: تعداد ساندویچ زیاد و زمان هم کم است و در نتیجه احتمال دست‌کاری و دستمالی شدن مواد آن زیاد است. بنابراین توصیه نمی‌کنیم هیئت‌ها به این سمت بروند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/xDgPX

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک