طب فراگیر با اصلاح سبک زندگی از سرطان جلوگیری می‌کند

۱۳۹۶/۰۷/۰۱ در ۱۳:۱۳

غربالگری سرطان

دبیر علمی دومین کنگره طب فراگیر در سرطان در پاسخ به این سوال که آیا از طب فراگیر در درمان بیماری‌های سرطان استفاده می‌شود یا پیشگیری، گفت: اگر به مفهوم درمان به معنای جایگزینی با درمان‌های رایج بخواهیم به این مقوله بپردازیم هنوز جایگاه مستند و مبتنی بر شواهدی برای درمان‌های سنتی و مکمل وجود ندارد.

به گزارش ایران پزشک، حسین رضایی زاده با اشاره به اهمیت پرداخت به روش‌های مکمل در کنار سایر روش‌های تایید شده در درمان سرطان گفت: طب تلفیقی یا طب فراگیر یا integrative oncology در درجه اول یک دیدگاه است و در مرحله اجرا یک روش تیمی و گروهی تخصصی است برای ارائه به بیماران با هدف افزایش کیفیت زندگی، کاهش عوارض ناشی از خود بیماری یا کنترل عوارض ناشی از درمان‌های رایجی که اثر بخشی آن‌ها به اثبات رسیده است. بنابراین استفاده از طب فراگیر در کنار روش‌های درمانی رایج توصیه می‌شود.

وی با اشاره به این نکته که بیش از ۹۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان از روش‌های طب مکمل در کنار درمان رایج استفاده می‌کنند، ادامه داد: متاسفانه بیش از ۷۵ درصد از این آمار، پزشک خود را در مورد این‌که از چنین روشی استفاده می‌کنند، در جریان نمی‌گذارند و باز متاسفانه اکثر پزشکان نیز چنانچه در مورد تداخل روش‌های درمانی و عوارض آن مورد سوال قرار بگیرند بی اطلاع بوده یا اطلاعات دقیق ندارند.

رضایی زاده در پاسخ به این سوال که آیا از طب فراگیر در درمان بیماری‌های سرطان استفاده می‌شود یا پیشگیری، گفت: طبق شواهدی که در دنیای امروز وجود دارد، جایگاه integrative oncology در موضوع پیشگیری سعی می‌کند با اصلاح سبک زندگی به پیشگیری یا کاهش و کنترل عود بیماری کمک کند؛ به طوری‌که موجب افزایش کیفیت زندگی شود. اگر به مفهوم درمان به معنای جایگزینی با درمان‌های رایج بخواهیم به این مقوله بپردازیم هنوز جایگاه مستند و مبتنی بر شواهدی برای درمان‌های سنتی و مکمل وجود ندارد.

دبیر علمی دومین کنگره ملی طب فراگیر در سرطان با تاکید بر این نکته پر اهمیت که متاسفانه بسیاری از بیماران با دریافت روش‌های اشتباه درمانی به خصوص از فضای مجازی و راهنمایی‌های غلط، از درمان‌های مکمل و فراگیر به جای درمان‌های رایج در سرطان استفاده می‌کنند، تاکید کرد: میزان اثر بخشی روش‌های رایج باهمه کم و کاستی‌ها و تمام عوارض احتمالی و هزینه‌هایی که دارند، به اثبات رسیده است و زمانی که می‌خواهیم سراغ روش‌های مکملی برویم که هنوز میزان اثربخشی آن‌ها را نمی‌دانیم و نتوانستیم با درمان‌های رایج مقایسه کنیم، باید این هشدار را بدهیم که فعلا در مقام درمانی این روش‌ها جایگاهی نداشته و یک نوع کمک درمانی و کمک جانبی محسوب می‌شوند.

رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص ضرورت برگزاری این کنگره ملی تاکید کرد: برگزاری این کنگره دو هدف اصلی دارد، یک هدف جامعه پزشکی و متخصصانی هستند که با بیماران مبتلا به سرطان مواجه هستند و باید خدمات مختلف را به آن‌ها ارائه دهند و اغلب در این زمین هم مورد سوالات مختلف بیماران قرار می‌گیرند و جامعه هدف دوم، خود مردم، خانواده‌ها و بیماران مبتلا به سرطانی که ممکن است به علت خطای دیدگاه یا برداشت یا اطلاعات غلطی که به آن‌ها می‌رسد، دچار آسیب شده و فرصت‌های طلایی درمان را از دست داده یا دچار عوارض ناشی از پیشرفت بیماری شوند.

وی در پایان تصریح کرد: امیدوارم این همایش که محصول همت پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی و همکاری بین بخشی با دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشکده‌های طب سنتی، پزشکی، داروسازی، تغذیه و بخش IBB دانشگاه تهران و همچنین همکاری چندین مرکز درمانی و تحقیقاتی سرطان در دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی است بتواند به اهداف مورد نظرخود در بیان و معرفی مفهوم integrative oncology و خدماتی که می‌توان برای افزایش کیفیت زندگی در بیمارن مبتلا به سرطان ارائه داد با شعار همگرایی و هم افزایی موفق عمل کند.

گفتنی‌ست کنگره‌های علمی پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی با عنوان کنگره بین‌المللی سرطان پستان، کنگره ملی طب فراگیر و سمینار تخصصی سرطان سارکوما ۲۶ لغایت ۲۸ مهر ماه در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ln0CH

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک