رییس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص در وزارت بهداشت:

طب کار، عوامل شغلی موثر بر سلامت را بررسی می‌کند

۱۳۹۶/۰۲/۰۴ در ۱۲:۱۹

رییس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص در وزارت بهداشت با تاکید بر این‌که عامل انسانی ریشه ۸۵ درصد حوادث کار است، گفت: خستگی و خواب آلودگی در محیط کار می‌تواند آثار غیرقابل جبرانی بر سلامت فرد داشته باشد. همچنین تغذیه نامناسب و وجود عوامل آلاینده، هوای گرم محیط‌های شغلی که گرما بیش از حد استاندارد است، فرد را مستعد بروز حادثه می‌کند.

به گزارش ایران پزشک، رضا عزتیان با بیان این‌که حوادث شغلی که تاثیر سوء بر سلامت مردان دارند در دو دسته بررسی می‌شوند، گفت: نخست حادثه آنی است که برای فرد اتفاق می‌افتد و دیگری عوارض بیماری‌های مرتبط با شغل افراد است که تاثیری به مراتب بدتر از دسته اول دارد.

وی در رابطه با پیشگیری از حوادث شغلی تصریح کرد: شرایطی که منجر به بروز حادثه می‌شود توسط متخصص ایمنی و متخصص بهداشت کار قابل بررسی است. به بیان دیگر متخصص ایمنی به دنبال بررسی علل قبل و بعد از بروز حادثه است که به عنوان مثال می‌توان به تجهیزات غیر استاندارد اشاره داشت.

عزتیان ادامه داد: در وزارت بهداشت به طور مشخص در حوزه طب کار، عوامل شغلی موثر بر سلامت، خدمات بهداشت حرفه‌ای و توجه به سلامت مردان بررسی می‌شود و تمرکز بر روی انسان است. بدین ترتیب که سلامت فرد در بدو استخدام، طول خدمت و زمان بازنشستگی مورد توجه است. در قدم بعدی، هشدارهای لازم به کارشناس بهداشت کار برای انجام اصلاحات لازم و رفع موارد تهدید کننده سلامت داده می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که عامل انسانی ریشه ۸۵ درصد حوادث کار است، اظهار کرد: خستگی و خواب آلودگی در محیط کار می‌تواند آثار غیرقابل جبرانی بر سلامت فرد داشته باشد. همچنین تغذیه نامناسب و وجود عوامل آلاینده، هوای گرم محیط‌های شغلی که گرما بیش از حد استاندارد است، فرد را مستعد بروز حادثه می‌کند.

عزیتان در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که نقش کارشناسان بهداشت حرفه‌ای در حوادث ناشی از کار چیست، گفت: شناسایی عوامل آزار دهنده که سلامتی فرد را به مخاطره می‌اندازد بر عهده این کارشناسان است. با توانمندسازی عامل انسانی و استانداردسازی تجهیزات، تامین سلامت فرد با ارائه خدمات بهدشت حرفه ای مدنظر است.

رییس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص در وزارت بهداشت در پایان در برنامه «فراسو» رادیو سلامت درباره حوادث شغلی پرخطر در ایران گفت: ثبت حوادث ناشی از کار در کشور ما توسط سازمان تامین اجتماعی و وزارت تعاون (قسمت بازرسی) انجام می‌شود. یک گروه بسیار بزرگی از حوادث که بر شاخص سلامت در کشور ما تاثیرگذار است، حوادث رانندگی و ترافیکی است. معمولا در دنیا و در ایران حوادث شغلی در ساختمان، معادن و مشاغل کشاورزی روی می‌دهد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/T4jPp

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک