طراحی و ساخت ۷ دستگاه لیزر در حوزه پزشکی

۱۳۹۴/۱۰/۲۹ در ۱۱:۵۷

معاون توسعه مرکز علمی علوم و فنون لیزر ایران از طراحی و ساخت ۷ دستگاه لیزر در حوزه پزشکی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از فارس، ایرج مشایخی در نشست خبری مربوط به تازه‌های لیزر پزشکی با هدف بومی‌سازی تولید دستگاه‌ها و تجهیزات لیزر اظهار داشت: استفاده از لیزر را می‌توان در هر صنعتی از جمله پزشکی، حکاکی و نظامی مورد استفاده قرار داد ولی گاهی لیزر ابزار مستقیم بوده و گاهی در انجام برنامه‌ها غیرمستقیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: توسعه لیزر و سرعت زیادی در حال انجام است و این مسئله اهمیت ویژه برای هر کشوری داشته لذا ما نیز تلاش می‌کنیم این صنعت را بومی‌سازی کنیم چرا که لیزر صنعت استراتژی بوده و کاربردهای متنوعی دارد. از طرفی به دلیل درآمدزایی و استفاده‌های مختلف کشورهای دیگر دانش آن را و یا تجهیزاتش را در اختیار ما قرار نمی‌دهند.

مشایخی ادامه داد: مرکز علوم و فنون لیزر ایران به طور کلی در سه حوزه زیرساخت، برنامه تحقیقاتی و دانش لیزر فعالیت داشته که می‌توان گفت حوزه زیرساخت شامل تهیه و تأمین قطعات لیزر مانند مواد لیزر و اوپتیک است.

وی در رابطه با فعالیت‌های تحقیقاتی گفت: تهیه لیزرهای فاخر در این زمینه اهمیت ویژه‌ای دارد و اگر به این موضوع هر چه بیشتر دست یابیم به سطوح استراتژیک می‌رسیم البته اکنون رتبه ایران از این نظر در منطقه بالا بوده و در جهان نیز حرف‌های زیادی برای گفتن داریم.

معاون توسعه مرکز علمی علوم و فنون لیزر ایران ادامه داد: در زمینه دانش لیزر تلاش می‌کنیم خط تولید لیزر نیمه‌هادی را داشته باشیم البته خودمان دانش لیزر را در حال حاضر طراحی و بومی کرده‌ایم ولی هنوز جای زیادی برای تلاش دارد.

مشایخی از طراحی و ساخت ۷ دستگاه لیزر که در حوزه پزشکی قابل استفاده است خبر داد و اعلام کرد: قطعات کلیدی این دستگاه‌ها از زیرساخت‌های داخلی تهیه شده و مجوز  استفاده از آن را اداره کل تجهیزات پزشکی کشور داده است.

وی افزود: این ۷ دستگاه دارای استاندارد بوده و در حوزه جراحی پروستات، شکستن سنگ کلیه،‌ پوست و دندانپزشکی کاربرد دارد. برخی از این دستگاه‌ها به طور مثال لیزر سنگ‌شکن در بیمارستان شهدای تجریش تهران مورد استفاده قرار گرفته و تاکنون حدود هزار نفر از این دستگاه استفاده کردند.

معاون توسعه مرکز علمی علوم و فنون لیزر ایران تصریح کرد: برای تولید انبوه در حوزه تجهیزات لیزر نیاز به حمایت‌های بیشتر داریم تا با سرعت بالاتری حرکت کرده و به موفقیت‌های بزرگ دست یابیم.

مشایخی اظهار کرد: هزینه تحقیقات سنگین است و برای بومی‌سازی کامل نیاز به حمایت داریم.

وی با تأکید بر اینکه علم لیزر کاربردی‌تر از دانش هسته‌ای است، تصریح کرد: این مسئله اهمیت بسیار زیادی داشته و علیرغم اقدامات انجام گرفته در سطح مطلوب نیستیم و باید به ترازهای بالاتر دست یابیم.

معاون توسعه مرکز علمی علوم و فنون لیزر ایران در پایان گفت: تلاش می‌کنیم از طریق تعامل با دنیا به موفقیت‌های بیشتر دست یافته و در زمان کوتاه‌تری به نتایج مهم دست یابیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/tIHtC

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک