طرح تحول سلامت راهش را به بشقاب بیماران باز کرد

۱۳۹۵/۰۹/۱۶ در ۱۳:۰۷

معاون فنی و برنامه‌ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت اهداف کاربردی ساماندهی خدمات غذا و تغذیه در بیمارستان‌های کشور را برشمرد و گفت: سنجه‌های تغذیه بیمارستانی در نظام اعتباربخشی جهت حفظ شان مردم در ارائه خدمات تغذیه در بیمارستان‌ها ادغام شده است.

به گزارش ایران پزشک، علی ماهر در سمپوزیوم تغذیه بالینی آسیا گفت: یکی از اجزای مهم خدمات و مراقبت‌های پیش بینی شده برای بیماران طی مدت بستری، خدمات غذایی است، زیرا خدمات غذایی به عنوان نیاز اولیه و حیاتی بیمار و مشاوره تغذیه به عنوان کمک درمان بیمار به حساب می‌آیند.

وی افزود: از آن‌جا که تا سال ۱۳۹۰ عملا ساماندهی این بخش مهم از هتلینگ بیماران بستری مورد غفلت واقع شده در برنامه تحول نظام سلامت به این مهم پرداخته و قدم‌های مثبتی در استانداردسازی فرآیندها برداشته شد.

ماهر رویکرد برنامه‌های تغذیه بالینی را اصلاح ساختاری و شرح وظایف پرسنل ذیربط و استانداردسازی فرآیندهای موجود دانست و گفت: ساماندهی خدمات غذا و تغذیه در بیمارستان‌های کشور اعم از مدیریت خدمات غذایی و مشاوره تغذیه و رژیم درمانی بیماران از طریق استانداردسازی خدمات و تبیین فرآیندهای مربوط به هر قسمت از اهداف پیاده‌سازی برنامه‌های تغذیه بالینی است که در قالب برنامه ارتقای کیفیت خدمات هتلینگ در بیمارستان‌ها اجرایی شد.

معاون فنی و برنامه‌ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت درباره سنجه‌های تغذیه بیمارستانی در نظام اعتباربخشی گفت: این سنجه‌ها جهت حفظ شان مردم در ارائه خدمات تغذیه در بیمارستان‌ها ادغام شده است.

وی همچنین اهداف کاربردی ساماندهی خدمات غذا و تغذیه در بیمارستان‌ها را در موارد زیر برشمرد:

  • استانداردسازی خدمات غذایی در بیمارستان‌های کشور
  • شفاف سازی فرآیندهای خدمات غذایی در بیمارستان‌ها
  • استانداردسازی ارزیابی تغذیه‌ای بیماران بستری در بیمارستان‌های کشور
  • شفاف سازی فرآیندهای مشاوره تغذیه بیماران در بیمارستان‌ها
  • ارتقای کیفیت اعتباربخشی واحد تغذیه در بیمارستان‌های کشور
  • توانمندسازی مشاورین تغذیه بیمارستان‌های کشور از ابعاد علمی و عملی

گفتنی‌ست در این کنگره از پروتکل، استانداردها و سنجه‌های تغذیه بالینی رونمایی شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/YW1FE

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک