نایب رییس مجلس شورای اسلامی:

طرح تحول سلامت شکاف عمیقی بین پرسنل بیمارستانی ایجاد کرده است

۱۳۹۵/۰۸/۰۵ در ۱۸:۱۱

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، طرح تحول سلامت را باعث ایجاد فاصله طبقاتی میان پزشکان و همچنین اقشار مرفه و آسیب پذیر جامعه دانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از خانه دولت، مسعود پزشکیان عصر امروز در دیدار با اعضای سازمان بهداشت جهانی ضمن ابراز خوشحالی از حضور آن‌ها در ایران گفت: امیدواریم این حضور به حل مشکلات بهداشتی و درمانی در ایران منجر شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که قبل از اجرای طرح تحول سلامت در خصوص غلط بودن راه به دولت تذکر داده بودیم، افزود: درخواست ما این بود که قانون نوشته شده درخصوص طرح تحول سلامت اجرایی شود، اما آن‌ها از قانون فقط اعتبار در نظر گرفته شده را هزینه کردند.

وی با تاکید بر این‌که در قانون به چند مسئله حیاتی به عنوان سیاست‌گذاری توجه شده بود، تصریح کرد: طرح تحول سلامت به دنبال کاهش شکاف بین روستا و شهر مطرح شد.

پزشکیان با بیان این‌که ۱۰ درصد درآمد خالص هدفمندی و اعتباراتی از این دست از مصوبات مجلس برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر در طرح تحول سلامت بوده، گفت: پول‌ها و اعتبارات مذکور برای از بین بردن فاصله طبقاتی در اختیار دولت قرار گرفت، اما خود باعث ایجاد بی‌عدالتی شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به افزایش سرانه سلامت به میزان ۷ درصد که رقم قابل توجهی در GDP بود، افزود: این رقم پایدار است و با تغییر دولت‌ها، درآمد تغییر نمی‌کند.

وی با بیان این‌که قرار بود نحوه سطح‌بندی بر اساس پزشک خانواده باشد، تصریح کرد: خارج از سطح‌بندی، بیمه‌ها حق پرداخت پول و خرید نداشتند، اما متاسفانه اتفاقات فعلی رخ داده است.

 

عملیاتی نشدن ممنوعیت فعالیت نیروهای انسانی در چند شغل

پزشکیان با اشاره به این‌که در طرح تحول سلامت به ممنوعیت فعالیت نیروهای انسانی در چند شغل اشاره شده، گفت: این مهم نیز عملیاتی نشد و سیستم را دچار مشکل کرده است.

وی ادامه داد: عقل حکم می‌کند کسانی که به تدوین برنامه مشغول هستند، بر اساس منابع، بسته‌های خدمات را در نظر بگیرند و از این رو منابع و مصارف با هم متناسب شوند که این مهم نیز عملیاتی نشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با انتقاد از عدم اجرای سطح‌بندی در طرح تحول سلامت گفت: در طرح تحول سلامت از سطح سوم و خدمات بالا استفاده شد و در مناطق برخوردار، بهره‌مندی از خدمات پزشکی باز هم بالا رفت که این سیاست‌ها به بهره‌مندی بیشتر قشر مرفه منجر شد.

نایب رییس مجلس با تاکید بر این‌که طرح تحول سلامت از غایت خود غافل شده، گفت: ما منابع را از جمله پول، فضا و نیروی انسانی در طرح تحول سلامت بر اساس عدالت و با نگاه به اقشار آسیب پذیر ندیده‌ایم.

 

نتیجه افزایش تعرفه‌ها

وی با اشاره به این‌که افزایش تعرفه‌ها برای جلوگیری از زیرمیزی پزشکان مطرح شد، افزود: نتیجه افزایش این تعرفه‌ها این بود که قیمت خدمات سرپایی و بیمارستانی به شدت افزایش یافت.

پزشکیان ادامه داد: ساختاری که در تعرفه‌ها درست کرده‌اند، شکاف درآمدهای بین پزشکان را ۲۰ برابر کرده و این وضعیت در بخش خصوصی و دولتی هم ادامه دارد، از این رو این سیستم قابل ادامه نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان این‌که طرح تحول سلامت شکاف عمیقی بین پرسنل بیمارستانی نیز ایجاد کرده است، گفت: پزشکان ۴۰ برابر کادر بیمارستانی منابع دریافت می‌کنند که این اعتراضات گسترده‌ای را منجر شده است.

وی با بیان این‌که قبل از اجرای طرح تحول سلامت به دولت درخصوص ایرادات این طرح تذکر داده شده بود، بیان کرد: در حال حاضر دولت به این سادگی‌ها نمی‌تواند مشکل را حل کند، زیرا منابعی ندارد و از سوی دیگر توقعی که در پزشکان ایجاد شده نمی‌تواند جبران شود.

پزشکیان گفت: متاسفانه در ایران درآمد یک ماه پزشکان بیش از درآمد یک پزشک در طول یک سال در آمریکا است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با فاجعه خواندن شکاف پرداخت در ایران افزود: راهی که به اسم تحول انتخاب شده راه درستی نبود و در قانون برنامه پنجم توسعه نیز بر اساس سطح‌بندی قرار بود شکاف میان گیرندگان و ارائه دهندگان خدمات از بین برود که این مهم نیز به وقوع نپیوست.

وی با تاکید بر این‌که دولت باید نسبت به ترمیم وضعیت طرح تحول سلامت اقدام کند، گفت: در طرح تحول سلامت باید پول به فقرا رسیده، از این رو پیشگیری مقدم بر درمان و سطح اول مقدم بر سطح سوم است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دفترچه‌هایی که در نتیجه طرح تحول سلامت در اختیار مردم قرار گرفت، تصریح کرد: مردم با این دفترچه‌ها هر چند بار که بخواهند می‌توانند به دکتر مراجعه کنند، که این خود نقص بزرگی است، از این رو می‌توان گفت در این طرح به قانون عمل نشده است.

 

سهم بیشتر استان‌ها از طرح تحول سلامت

وی با تاکید بر این‌که بیشترین سهم از طرح تحول سلامت به استان‌ها داده شده، افزود: با توجه به این‌که دولت در حال حاضر قادر نیست، پول بسیاری از اقشار جامعه از جمله معلمان و بازنشستگان را بپردازد، روند پرداخت در کشور ما باید جراحی شود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بی‌عدالتی به نا آرامی و نا آرامی به بی‌ثباتی منجر خواهد شد، در نتیجه برای جلوگیری از این پیامدهای ناگوار طرح تحول سلامت باید مورد جراحی قرار بگیرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/5Q20u

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک