مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی - اسلامی وزارت بهداشت:

ظرفیت اقتصاد آفرین گیاهان دارویی جدی گرفته شود

۱۳۹۵/۱۱/۲۴ در ۲۰:۵۷

مراسم افتتاحیه پنجمین همایش طلای سبز امروز با حضور مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی – اسلامی وزارت بهداشت و معاون امور اجتماعی این وزارت‌خانه برگزار شد.

به گزارش ایران پزشک، محمود خدادوست به عنوان رییس شورای سیاست‌گذاری همایش طلای سبز با اشاره به اهمیت بهره‌گیری از ظرفیت‌های طب سنتی و گیاهان دارویی، گفت: صرف نظر از این‌که در اسناد بالا دستی تاکید فراوانی بر استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی در ایران شده، دنیا نیز برنامه‌های گسترده‌ای را در راستای توسعه و معرفی هر چه بهتر این حوزه، تدارک دیده است. حتی سازمان جهانی بهداشت نیز در این خصوص اقدامات فراوانی را صورت داده است.

خدادوست ادامه داد: در حوزه گیاهان دارویی و در بحث تنوع پراکنش، جز کشور‌های برتر هستیم. از ۱۳ اقلیم موجود در جهان، ۱۱ اقلیم را می‌توانیم در ایران مشاهده کنیم، اما پرسش مهم این است که چه میزان توانسته‌ایم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. اگرچه ما در یک دوره ۱۵۰ ساله هیچ نگاهی به طب سنتی و گیاهان دارویی نداشته‌ایم، اما باز هم شاهد هستیم که مردم ما به ظرفیت‌های طب سنتی آگاه هستند و آن را در زندگی روزمره به کار می‌بندند.

مشاور وزیر بهداشت افزود: از طرف دیگر با توجه به منابع و کتبی که در حوزه طب و داروسازی در ایران وجود دارد، فهم و درک ما نیز می‌تواند به همان میزان از این ظرفیت‌های خدادادی افزایش پیدا کند. امیدواریم با کمک این‌گونه همایش‌ها بتوانیم به درستی ظرفیت‌ها را شناسایی و مورد ارزیابی قرار دهیم و گام‌های بلندی برداریم.

وی عنوان کرد: همان‌طور که ایران در گذشته در عرصه طب و داروسازی، پیش‌رو بود، در سال‌های آتی نیز می‌توانیم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های گیاهان دارویی در ایران، قدم‌های موثری، اول برای ارتقای سلامت مردم و بعد برای رسیدن به بازارهای جهانی برداریم. توسعه گیاهان دارویی می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد سلامت داشته باشد.

 

استفاده از ظرفیت‌های گیاهان دارویی و داروهای گیاهی

محمد هادی ایازی، معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت نیز در این مراسم گفت: موضوع گیاهان دارویی ریشه‌ای عمیق در فرهنگ و سنت ایرانیان دارد. از قریب به ۱۲ قرن پیش، در تاریخ ملی ما، موضوع گیاهان دارویی دغدغه مردم بود، اما مسئله این‌جاست که چرا نتوانسته‌ایم به درستی از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: طی ۷ یا ۸ دهه اخیر و با روی آوردن مردم به داروهای شیمیایی، توجه به داروهای گیاهی، گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی، کمتر شده، اما همچنان می‌بینیم که مردم علاقه زیادی به موضوع گیاهان دارویی و اصلاح سبک زندگی دارند. ما باید در این مسیر و برای آگاهی بیشتر مردم، فرهنگ‌سازی کنیم.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت گفت: اگرچه داروهای شیمیایی توانسته‌اند تاثیر به سزایی بر درمان مردم بگذارند، اما همچنان نیاز داریم با فرهنگ‌سازی در حوزه سلامت، مردم را نسبت به الگوهای صحیح سبک زندگی آگاه سازیم. ما باید به مواردی همچون ثبت گیاهان دارویی ایران فکر کنیم و سعی کنیم در راستای اقتصاد مقاومتی از ظرفیت‌های حوزه گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی بیشترین استفاده را داشته باشیم.

ایازی بیان کرد: برگزاری همایش‌هایی مانند همایش طلای سبز سبب می‌شود بتوانیم در مسیر فرهنگ‌سازی حرکت کنیم و به ارتقای سلامت جامعه یاری برسانیم که از همین حیث باید از برگزارکنندگان این همایش تشکر کرد.

وی در پایان گفت: از باب مشارکت‌های اجتماعی، شرط موفقیت در عرصه گیاهان دارویی و سلامت جامعه، این است که از ظرفیت‌های مردمی نیز استفاده کنیم. تحقق این امر می‌تواند برخی از کمبو‌د‌هایی که به شدت احساس می‌شود را برطرف کند. گیاهان دارویی یکی از بزرگ‌ترین ظرفیت‌های اقتصادی کشور است که باید نهایت بهره را از آن برد.

پایان پیام/

 

پیوندک: http://iranMD.com/TEVlq

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک