رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس مطرح كرد:

عدم تناسب بین بودجه کشور و تعهد مخارج کمرشکن درمان

۱۳۹۵/۱۲/۰۷ در ۱۹:۰۶

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: عدم پرداخت کارانه کادر پزشکی، درمانی، دارو و تجهیزات و تحمل آن‌ها باید مورد توجه قرار گیرد و حل مشکل بیمه‌ها از طریق صرفه جویی، توجه به امکانات و رعایت قانون و نظارت بر آن امکان پذیر خواهد بود.

به گزارش ایران پزشک، علی نوبخت در خصوص اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر اینکه مجلس اعتبارات لازم را برای تناسب هزینه‌های حوزه بهداشت و درمان تا پایان سال اختصاص دهد، گفت: وظیفه مجلس تخصیص اعتبار نیست بلکه تصویب بودجه است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: بودجه‌ای که باید تا پایان سال جاری هزینه شود، در سال ٩۴ تصویب و از سوی مجلس به دولت ابلاغ شد، اما به دلیل عدم تخصیص اعتبارات، دولت در سال جاری در متمم بودجه خواستار اختصاص پنج هزار میلیارد تومان به بیمه سلامت ایران شد که مجلس دهم جهت برون رفت از مشکل این میزان را به هشت هزار میلیارد تومان افزایش داد.

وی تاکید کرد: متاسفانه مشکل فعلی در عدم پرداخت چندین ماهه کارانه پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان و بی توجهی به پرداخت بدهی‌های داروخانه داران، آزمایشگاه‌ها، رادیولوژیست‌ها و شرکت‌های پخش و تولیدی دارویی و تجهیزات پزشکی به علت عدم تناسب بین امکانات، بودجه کشور و تعهد مخارج کمرشکن درمان از سوی دست اندرکاران، تحمیل تعهد به خزانه محدود و همچنین عدم رعایت قانون برنامه پنجم و عدم همکاری بین برخی از مقامات ذی ربط است.

نوبخت تصریح کرد: مجلس مسیر ارائه خدمات پزشکی را از طریق نظام ارجاع، پزشک خانواده و رعایت فارماکوپه دارویی، راهنماهای بالینی، تشکیل پرونده سلامت الکترونیک و صدور کارت‌های بیمه هوشمند تعیین کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به جلسه اخیر کمیسیون بهداشت و وزیر بهداشت، گفت: چندی پیش جلسه‌ای از سوی کمیسیون بهداشت با حضور جمعی از نمایندگان، مسئولان وزارت بهداشت، وزارت رفاه، سازمان تأمین اجتماعی، بیمه سلامت ایران، سازمان برنامه و بودجه و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکیل و مقرر شد با نظارت و کمک سازمان برنامه و بودجه، سازمان‌های تأمین اجتماعی و سلامت ایران بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی را تأمین و پرداخت کنند.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به خانه ملت گفت: حل مشکل بدهی بیمه‌ها از طریق صرفه جویی، توجه به امکانات، رعایت قانون و نظارت برآن، تقدم امر پیشگیری بر درمان و تفاهم و همدلی بین مقامات حوزه بهداشتی و بیمه‌ای امکان پذیرخواهد بود، ضمن اینکه تحمل کادر پزشکی، درمانی و دیگر ارائه کنندگان خدمات، دارو و تجهیزات پزشکی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/VVA97

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک