رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی:

عرضه اینترنتی دارو در جهان پذیرفته شده نیست

۱۳۹۵/۱۲/۰۲ در ۱۶:۴۷

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اشاره به این‌که مناسب‌ترین راه تهیه دارو، داروخانه است، گفت: عرضه اینترنتی دارو در جهان پذیرفته شده نیست و با وجود این‌که برخی از کشورها این کار را به صورت تجربی آغاز کردند، ولی آن را متوقف کردند.

به گزارش ایران پزشک، عباس کبریایی زاده با اشاره به وجود یک چالش در خصوص فروش اینترنتی فرآورده‌های دارویی در جهان و ایران گفت: کارشناسان جهان معتقدند از آن‌جایی که دارو کالایی است که به شدت روی سلامت بیمار تاثیرگذار است، به همین جهت لازم است دارویی که در خط تولید قرار می‌گیرد، مراقبت‌های لازم در مورد آن صورت گرفته باشد.

وی افزود: وقتی دارویی را از داروخانه تهیه می‌کنید این اطمینان وجود دارد که دارو در چرخه و زنجیره سالمی به دست مصرف کننده می‌رسد. داروخانه‌ها مکلف هستند اطمینان حاصل کنند، دارویی که در قفسه داروخانه قرار می‌گیرد متعلق به چه شرکتی است و بر اساس کدام مستندات کیفیت آن احراز شده و نهایتا در چرخه توزیع قرار گرفته است.

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران به دلیل برتری فروش دارو از داروخانه نسبت به فروش آنلاین اشاره کرد و عنوان داشت: وقتی بیمار می‌خواهد دارویی دریافت کند، باید اطمینان حاصل شو که تجویز کننده آن پزشک واجد صلاحیت است. از طرف دیگر داروساز مستقر در داروخانه مکلف است اطمینان پیدا کند، دارویی که برای بیمار تجویز شده، بهترین انتخاب برای بیمار بوده و احیانا اگر بیمار، بیماری‌های دیگری دارد به او گوشزد کند. بنابراین در زمان تجویز و عرضه دارو مراقبت‌هایی وجود دارد که در عرضه آنلاین وجود ندارد. به همین دلایل است که عرضه اینترنتی دارو در جهان پذیرفته شده نیست و با وجود این‌که برخی از کشورها این کار را به صورت تجربی آغاز کردند، ولی آن را متوقف کردند.

کبریایی زاده در برنامه «صبح و گفت‌وگو» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: مناسب‌ترین راه تهیه دارو در کشور، تهیه از داروخانه است تا مطمئن شویم دارو با کیفیت لازم به دست‌مان می‌رسد و همچنین مراقبت‌های زمان تجویز و عرضه نیز صورت می‌گیرد. بنابراین تهیه دارو از طریق فضای مجازی اصلا توصیه نمی‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/2ifCd

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک