مدیرکل اداره نظارت و ارزیابی فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو:

عرضه مکمل‌ها در باشگاه‌های ورزشی غیرقانونی است

۱۳۹۵/۱۲/۱۶ در ۰۷:۱۹

مدیرکل اداره نظارت و ارزیابی فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با اشاره به این‌که همه مکمل‌های تغذیه‌ای باید طبق ضوابط و مقرارت فقط در داروخانه‌ها به فروش برسد، گفت: باشگاه‌های ورزشی، فروشگاه‌ها و عطاری‌ها برای عرضه این مکمل‌ها مجوز ندارند.

امیر حسین جمشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک در ارتباط با نحوه نظارت بر قاچاق مکمل‌ها گفت: برای رسیدگی به این موضوع چند سیستم نظارتی وجود دارد؛ از جمله آن‌ها دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و معاونت‌های غذا و دارو است که ساختار بازرسی دارند و بر ورورد فرآورده‌های مکمل تغذیه از راه‌های قانونی و دارای مجوز، توزیع و عرضه آن نظارت و بازرسی انجام می‌دهند.

وی با بیان این‌که در سازمان غذا و دارو نیز سیستم نظارتی و بازرسی وجود دارد، اظهار کرد: برای عرضه فرآورده‌های سلامت محور که مکمل‌های تغذیه نیز قسمتی از آن است، قاعده و قانون مشخصی وجود دارد. برای عرضه، مکمل‌های ورزشی به مکمل‌های تغذیه‌ای دسته‌بندی می‌شوند.

جمشیدی با اشاره به این‌که همه مکمل‌های تغذیه‌ای باید طبق ضوابط و مقرارت فقط در داروخانه‌ها به فروش برسد، گفت: باشگاه‌های ورزشی، فروشگاه‌ها و عطاری‌ها برای عرضه این مکمل‌ها مجوز ندارند.

مدیرکل اداره نظارت و ارزیابی فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که آیا در باشگاه‌های ورزشی، نظارتی برای جلوگیری از فروش مکمل‌ها وجود دارد، گفت: از سوی وزارت بهداشت مقرارتی وجود دارد که عرضه این محصولات در باشگاه‌ها غیرقانونی است.

وی افزود: در این راستا تفاهم‌نامه‌ای هم با وزارت ورزش و جوانان به منظور کنترل دوپینگ و سلامت مکمل‌های ورزشی امضا شده است که این تفاهم‌نامه فقط بحث عرضه را در بر نمی‌گیرد؛ از طرفی باید در جاهایی که لازم است مکمل‌ها و فرآورده‌های سلامت استفاده شود و جاهایی که اصلا ضرورت مصرف وجود ندارد، فرهنگ سازی شود.

مدیرکل اداره نظارت و ارزیابی فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در پایان به خبرنگار ایران پزشک گفت: یک ورزشکار ممکن است چند سال از یک مکمل استفاده کند و حجم مصرف و مدت مصرف آن نیز بالا باشد؛ بنابراین مسئله قاچاق مکمل‌ها و مواد تشکیل دهنده آن باید جدی گرفته شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/yFC5x

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک