یک متخصص داروسازی سنتی مطرح کرد:

عطاری‌ها مجاز به فروش گیاه دارویی هستند نه داروی گیاهی

۱۳۹۵/۰۸/۱۱ در ۱۳:۰۵

یک متخصص داروسازی سنتی خواستار نظارت بیشتری بر عطاری‌ها شد و مطرح کرد که این اماکن فقط مجاز به فروش گیاه دارویی هستند.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، آزاده رییس دانا در برنامه نیم نگاه شبکه رادیویی سلامت بیان گفت: در حال حاضر رشته طب سنتی به صورت آکادمیک در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و داروسازی سنتی مکمل این رشته به شمار می‌رود.

رییس دانا با اشاره به این‌که داروسازی سنتی محل ساخت و عرضه این اقلام به شمار می‌رود، افزود: همکاری این دو رشته تحصیلی موجب می‌شود جایگاه شایسته طب سنتی در کشور به درستی تبیین شود.

سرپرست اداره نظارت بر داروهای طبیعی و سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه به بیان توضیحاتی در رابطه با تفاوت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی پرداخت و گفت: متاسفانه امروز همه خود را مجاز به توصیه و حتی تجویز مصرف گیاهان دارویی می‌دانند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر فروش داروهای سمی غیر دارویی در عطاری‌ها اظهار کرد: عطاری‌ها مانند دیگر اصناف بایستی طبق ضوابط مشخصی اداره شوند؛ با توجه به این‌که فعالیت این صنف با سلامت مردم سروکار دارد، لازم است نظارت و جدیت بیشتری اعمال شود.

این متخصص داروسازی سنتی با انتقاد از عدم ساماندهی فعالیت عطاری‌ها یادآور شد: این مساله در دستور کار سازمان غذا و دارو قرار گرفته و ضوابطی برای آن تعریف شده است.

رییس دانا ادامه داد: امروزه بحث تقلب در عرصه صنایع غذایی و داروهای شیمیایی نیز مطرح است، بنابراین باید به مردم اطلاع‌رسانی شود که عطاری‌ها تنها مجاز به فروش گیاهان دارویی هستند.

وی در رابطه با فروش گیاهان سمی غیر دارویی در عطاری‌ها بیان داشت: از دیدگاه علمی، میزان سم گیاهان دارویی متفاوت است. به عنوان مثال هنزل گیاهی است که داروهای بسیاری برای بیماران دیابتی از آن تولید می‌شود، اما در شرایط خاصی می‌تواند سمی باشد.

سرپرست اداره نظارت بر داروهای طبیعی و سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: با توجه به این‌که ساماندهی عطاری‌ها تاکنون رضایت بخش نبوده، بهتر است این گیاهان در عطاری‌ها به فروش نرسد.

رییس دانا با اشاره به تهیه فهرستی از گیاهان موجود در عطاری‌ها، ابراز امیدواری کرد این مهم هرچه زودتر محقق گردد.

وی در پایان گفت: مردم توجه داشته باشند داروهای گیاهی که در عطاری‌ها به فروش می‌رسد، باید تاریخ تولید و انقضا، سری ساخت، مشخصات تولیدکننده و شماره مجوز وزارت بهداشت بر روی بسته‌بندی آن‌ها درج شده باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/fYX8Q

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک