یک پزشک مشاور ترویج تغذیه با شیر مادر بررسی کرد:

علت کاهش وزن زیاد نوزاد در چند روز اول پس از تولد

۱۳۹۵/۰۹/۱۹ در ۱۵:۱۸

یک پزشک مشاور ترویج تغذیه با شیر مادر، کاهش وزن در چند روز اول پس از تولد نوزاد را طبیعی دانست و گفت: البته کاهش وزن زیاد نوزاد نشان می‌دهد که اکثر این نوزادان درست شیر دریافت نکرده‌اند.

به گزارش ایران پزشک، مژگان مظلوم، پزشک مشاور ترویج تغذیه با شیر مادر در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که ممکن است نوزادان به علت تغذیه با بطری، بلد نباشند از سینه مادر شیر بخورند، افزود: چون استفاده از بطری سردرگمی در مکیدن از سینه مادر در نوزاد ایجاد می‌کند و مدل سر پستانک کاملا متفاوت است. در نتیجه بچه ممکن است یک ساعت مشغول شیرخوردن باشد، اما با این حال، گرسنه بماند. این‌جاست که آموزش دادن به مادر درباره شیردهی اهمیت پیدا می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دل درد یا ریفلاکس در نوزادان، می‌تواند عاملی برای قطع مصرف شیر و لبنیات در مادر باشد، گفت: خیر؛ نباید دل درد نوزاد عاملی برای حذف شیر و لبنیات در مادر باشد. حتی زمانی که خون در مدفوع نوزاد دیده شود همراه با سایر علایم، باز هم نباید به طور کامل مصرف شیر توسط مادر قطع شود.

مظلوم ادامه داد: مصرف نکردن شیر و لبنیات توسط مادر، کاهش حجم شیر را در پی خواهد داشت و ناخودآگاه کودک به سمت مصرف شیر مصنوعی سوق داده می‌شود.

وی در زمینه شیردهی مادرانی که دارو مصرف می‌کنند، اظهار کرد: اغلب آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها مانعی برای شیردهی نیستند. همچنین داروهای ضد افسردگی. به طور کلی بهتر است مادر قبل از خواب طولانی کودک، شیر را به طور کامل به نوزاد بدهد و بعد دارو را مصرف کند تا وعده بعدی شیردهی. البته انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر، در این زمینه پاسخگوی مادران مراجعه کننده است.

این پزشک مشاور ترویج تغذیه با شیر مادر در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان به نوزاد آب جوشیده داد، اظهار کرد: خیر؛ نوزاد نیازی به آب جوشیده ندارد و تا شش ماهگی شیر مادر برای او کافی است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/DfMQb

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک