عوارض ناشی از مصرف خودسرانه داروهای کورتون

۱۳۹۴/۱۱/۰۱ در ۱۳:۰۰

مصرف خودسرانه کورتون، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سلامت مصرف‌کننده وارد می‌کند.

به گزارش ایران پزشک، سعید محمدی، داروساز در خصوص مصرف داروهای کورتون گفت: یکی از موارد سومصرف داروهای کورتون، استفاده از آن‌ها به صورت خوراکی برای افزایش اشتها و چاقی است.

محمدی در خصوص داروهای کورتون اظهار کرد: کورتون‌ها (کورتیکواستروئیدها) در درمان بیماری‌های متعدد به صورت کوتاه‌مدت و گاهی طولانی‌مدت تجویز و مصرف می‌شوند که می‌توانند منجر به حفظ حیات یا بالا بردن کیفیت زندگی بیمار شوند.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از مصرف خودسرانه این داروها گفت: در صورت مصرف خودسرانه و خارج از رویه علمی، می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سلامت مصرف‌کننده وارد کنند. داروهای کورتونی که در بازار دارو هستند عبارتند است از دگزامتازون، بتامتازون، هیدروکورتیزون، پردنیزولون، متیل پردنیزولون، فلورومتولون، کلوبتازول.

این داروساز با اشاره به مصرف خودسرانه این داروها ادامه داد: در موارد متعددی از این داروها به صورت خودسرانه استفاده می‌شود و در برخی موارد نیز علی‌رغم تجویز ابتدایی توسط پزشک، مصرف آن در دوره‌ای فراتر از محدوده ایمن، توسط خود بیمار ادامه پیدا می‌کند.

محمدی افزود: در صورت مصرف مقادیر بالا یا مصرف بیش از ۳ هفته، قطع ناگهانی دارو می‌تواند مشکلات زیادی به همراه داشته باشد. پس اگر نیاز است مصرف این داروها قطع شود، حتما باید با نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/0BZVc

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک