عوامل ابتلای زنان به سرطان تخمدان

۱۳۹۶/۰۵/۲۶ در ۱۶:۰۱

رحم

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به عوامل ابتلای زنان به سرطان تخمدان گفت: چاقی و افزایش سن احتمال ابتلای به این بیماری را افزایش می‌دهد.

به گزارش ایران پزشک، مونا ملک زاده در افتتاحیه کارگاه سرطان تخمدان درباره عوامل افزاینده و کاهنده خطر در سرطان تخمدان گفت: سن از جمله عواملی است که در ایجاد این سرطان نقش دارد و البته عامل خطری است که غیر قابل تغییر است؛ با افزایش سن میزان شیوع آن در زنان بیشتر می‌شود و از ۵۵ سالگی شیوع این سرطان شدت می‌یابد و نیمی از بیماران سن بیش از ۶۳ سال دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: چاقی نیز از دیگر عوامل بروز این سرطان است و به طور کلی زنانی که اندکس توده بدنی (BMI) بالاتر از ۳۰ دارند، بیشتر احتمال دارد به سرطان تخمدان مبتلا شوند.

ملک زاده با اشاره به این‌که زنانی که در سن کمتر از ۲۶ سال حاملگی کامل شده‌ای داشته باشند، کمتر به سرطان تخمدان مبتلا می‌شوند، افزود: شیر دادن نیز خطر ابتلا به این سرطان را کاهش می‌دهد.

وی بیان کرد: مصرف قرص‌های درمان بارداری با ساز و کار تحریک تخمک گذاری در استفاده بیش از یک سال و همچنین بارداری در سن بالای ۳۵ سال احتمال خطر را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر هیسترکتومی و بستن لوله‌های رحمی و مصرف قرص‌های ضد بارداری نیز احتمال خطر را کاهش می‌دهد.

این رادیو انکولوژیست با بیان این‌که در ۹۰ درصد از موارد ابتلا به سرطان تخمدان، بیماران هیچ سابقه فامیلی ندارند، گفت: عامل ژنتیکی ۵ تا ۱۰ درصد در بروز این سرطان نقش دارد. همچنین بهره مندی از رژیم غذایی کم چربی و مصرف سبزیجات و میوه کافی و رژیم حاوی غلاتت غنی از فیبر و سبوس احتمال ابتلای زنان را به سرطان تخمدان کاهش می‌دهد.

ملک زاده عنوان کرد: علائم سرطان تخمدان شامل نفخ شکم، بزرگ شدن شکم، ناراحتی و درد در شکم، سیری زودرس، اختلال در ادرار و مدفوع، تهوع و سوء هاضمه و همچنین درد هنگام مقاربت و کمردرد است.

این متخصص کلینیکال انکولوژی ادامه داد: خستگی مفرط و خون‌ریزی واژینال پس از یائسگی و کاهش وزن از دیگر علائم ابتلا به این بیماری به شمار می‌رود.

وی در پایان گفت: میزان شیوع سرطان تخمدان ۳ در ۱۰۰ هزار است که حدود یک سوم آمار جهانی است. این سرطان ۴۰ درصد از سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان را شامل می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/U5ATm

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک