عوامل شغلی و وزن بالا، علل اصلی تنگی کانال نخاع

۱۳۹۵/۱۱/۰۶ در ۱۰:۳۷

یک جراح مغز و اعصاب با اشاره به این‌که بسیاری از افراد، تنگی کانال نخاع را با کمر درد و دیسک مشابه می‌دانند، گفت: این بیماری ها با هم متفاوتند. تنگی کانال نخاع بیش از همه در ناحیه گردن و کمر ایجاد می‌شود.

به گزارش ایران پزشک، امیر سعید صدیقی، جراح مغز و اعصاب با بیان این‌که ستون فقرات از ناحیه گردن تا کمر و بعد ناحیه دنبالچه ادامه دارد، افزود: تنگی کانال نخاع ممکن است در نواحی نام برده رخ دهد، اما بیش از همه در ناحیه گردن و کمر ایجاد می‌شود. بسیاری از افراد، تنگی کانال نخاع را با کمردرد و دیسک مشابه می‌دانند، در حالی‌که این بیماری‌ها با هم متفاوت هستد.

وی در خصوص علت تنگی کانال نخاع اظهار کرد: به طور کلی در این ارتباط می‌توان به دو علل مادرزادی و اکتسابی اشاره کرد که از علل اکتسابی می‌توانیم عوامل شغلی، افزایش وزن و استعمال سیگار را نام ببریم.

این جراح مغز و اعصاب، رانندگان، آرایشگرها، خیاط‌ها و کارگران ساختمانی و افرادی که پرش از ارتفاع دارند مانند تکاورها، چتربازها یا افرادی که ورزش پارکور انجام می‌دهند را مستعد ابتلا به تنگی کانال نخاع دانست و در پاسخ به این پرسش که آیا غربالگری یا انجام ام آر آی برای همه افراد توصیه می‌شود، گفت: خیر؛ ام آر آی بدون دلیل هزینه زیادی را به سیستم سلامت کشور وارد می‌کند.

صدیقی در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت به افرادی که مشاغل پشت میزنشین دارند نیز توصیه کرد: از خم شدن طولانی روی میز کامپیوتر خودداری کنند. بیش از ۲۰ دقیقه نشستن، باعث تغییر ستون فقرات می‌شود. ورزش یا حرکات کششی انجام دهند.

وی ادامه داد: همچنین ورزش شنا را توصیه می‌کنم؛ از مصرف دخانیات پرهیز کنند و همیشه راست قامت باشند و صاف بنشینند. سرگرم شدن با گوشی موبایل هم ضرر دارد. توجه به ارنوگومی داشته باشند و هنگام نشستن بر صندلی، یک زیر پایی داشته باشند؛ مخصوصا عزیزان راننده به این امر مهم و به صندلی خود توجه نمایند. در قوس کمری محافظ قرار دهند.

این جراح مغز و اعصاب درباره درمان پذیر بودن تنگی کانال نخاع اظهار کرد: اگر ورم کم باشد با ترکیبات ضد التهاب، کاهش وزن، استخر رفتن، التهاب محتویات داخل کانال نخاع کاهش می‌یابد، اما کمتر از ۱۰ درصد موارد کار بیمار به عمل جراحی منجر می‌شود. فیزیوتراپی تا حدی کمک می‌کند. تقویت عضلات شکم و کنار مهره‌ها نیز کمک کننده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/tY25J

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک