فرهنگ‌سازی، مهم‌ترین راهکار پیشگیری از تجویز داروی قاچاق

۱۳۹۵/۱۱/۱۰ در ۱۹:۱۷

مدیر کل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو یکی از دلایل گرایش مردم به داروهای قاچاق را تجویز و توصیه پزشک به تهیه داروی خارجی دانست و گفت: بهتر است ابتدا فرهنگ اعتماد به داروهای ایرانی را از پزشکان آغاز کنیم.

به گزارش ایران پزشک، شهریار اسلامی تبار با تشریح علل گرایش مردم به داروهای قاچاق گفت: فرهنگ‌سازی مهم‌ترین راهکار عملی و پیشگیرانه جلوگیری از قاچاق محسوب می‌شود. علاوه بر مردم، پزشکان نیز باید در این خصوص توجیه شوند.

مدیرکل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو افزود: هنگامی که مصرف کننده داروی مورد نظر را پیدا نمی‌کند یا فکر می‌کند که قیمت داروهای قاچاق نسبت به نمونه اصل پایین‌تر است از مهم‌ترین دلایل گرایش مردم به داروهای قاچاق است.

اسلامی تبار افزود: از دیگر تصورات غلطی که مردم را به سمت داروهای قاچاق می‌کشاند این است که مردم فکر می‌کنند داروهای خارجی نسبت به نمونه‌های داخلی، اثربخشی بیشتری دارند.

وی ادامه داد: این در حالی است که اگر دارویی کیفیت نداشته باشد در همان بخش تحقیق و توسعه شرکت‌ها معطل می‌ماند و ارگان‌های نظارتی اجازه تولید به آن‌ها نمی‌دهند چه برسد به این‌که وارد سطح عرضه شوند.

اسلامی تبار تاکید کرد: داروی قاچاق ارزان‌تر نیست؛ مردم باید بپذیرند اگر دارویی به آسانی پیدا نمی‌شود و اجبار تهیه آن از بازارهای ممنوعه وجود دارد، امکان گران‌تر فروختن آن از قیمت معمول وجود دارد و از لحاظ سلامت و کیفیت نیز به داروی قاچاق به هیچ وجه نمی‌توان اعتماد کرد.

اسلامی تبار تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل گرایش مردم به داروی قاچاق، تجویز و توصیه پزشک به تهیه داروی خارجی با وجود نمونه مشابه داخلی است. گاهی نیز پزشکان داروهایی را برای بیماران تجویز می‌کنند که جزو داروهای رسمی کشور نیست.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین باید پزشکان را مجاب کرد داروی خارج از فهرست دارویی ننویسند، البته طرح ممنوعیت تجویز داروی خارج از فهرست به مجلس شورای اسلامی نیز ارائه شده و قرار است تدابیر قانونی برای جلوگیری از تجویز داروهای تک نسخه‌ای پزشکان اندیشیده شود.

اسلامی تبار یادآور شد: بیمار عموما چشم به دهان پزشک معالج خود دوخته و به او اعتماد دارد؛ بنابراین هنگامی که پزشک بی‌هیچ مستند علمی در کیفیت داروی ایرانی تشکیک ایجاد می‌کند، بیمار هم ناگزیر اطاعت می‌کند؛ شاید بهتر باشد در همان ابتدا فرهنگ اعتماد به داروهای ایرانی را از پزشکان آغاز کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/i4ZUW

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک