در گفت‌وگو با ایران پزشک مطرح شد:

فروش آزادانه ناس و بی تی به دانش آموزان / اجرای طرح مبارزه با دخانیات در ۶۴ مدرسه ورامین

۱۳۹۷/۰۳/۰۴ در ۱۷:۳۹

مواد مخدر

دبیر اجرایی طرح پاد با بیان این‌که مصرف دخانیات در دانش آموزان بسیار نگران کننده است، گفت: این اتفاق به خصوص در مورد محصولاتی مثل ناس و بی تی در مدارس تهران و ورامین هشدار دهنده و نگران کننده است.

حمیدرضا شاهسون در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک درباره طرح پاد گفت: این طرح برای پیش‌گیری استعمال دخانیات در دانش آموزان است. طرح پاد حدود ۱۲ سال پیش توسط جمعیت مبارزه با دخانیات طراحی شد، اما در روند اجرایی و اداری وزارت آموزش و پرورش متوقف شد.

وی با بیان این‌که در سال ۹۵ این طرح در دو مدرسه شهرستان ورامین به صورت پایلوت آغاز شد، افزود: در این طرح آموزش‌هایی به دانش آموزان درباره آسیب مواد دخانی به آن‌ها ارائه شد. سپس به مرور طرح وارد بخش آموزش هم‌سال به هم‌سال شد که یکی از نقاط قوت این طرح محسوب می‌شود.

دبیر اجرایی طرح پاد ادامه داد: برای این‌که بتوانیم خروجی مناسبی از طرح داشته باشیم، پرسش‌نامه‌هایی نیز به دانش آموزان داده شد و از آن‌ها سوالاتی در رابطه با مصرف دخانیات پرسیدیم و در پایان سال تحصیلی نیز پرسش‌نامه دیگری به دانش آموزان داده شد تا تاثیر طرح مشخص شود. آثاری که دانش آموزان طی پر کردن این دو پرسش‌نامه داشتند بررسی شد و متوجه شدیم آموزش هم‌سال به هم‌سال که با عنوان پادیار مطرح شده، تاثیر مناسبی داشته است.

شاهسون گفت: در پایان سال تحصیلی ۹۵ – ۹۶ و اجرای طرح پاد در دو مدرسه عمار و ولایت شهرستان ورامین مشاهده کردیم که طرح پاسخ مناسبی داده و در نتیجه در سال تحصیلی ۹۶ – ۹۷ در ورامین تعداد ۶۴ مدرسه تحت پوشش طرح پاد قرار گرفت.

وی با بیان این‌که طی سال‌های توقف طرح پاد در وزارت آموزش و پرورش، ایراداتی از طرف این وزارت‌خانه برای اجرای طرح گرفته شده بود، اظهار کرد: طرح‌هایی مانند پاد در وزارت آموزش و پرورش نیز اجرا شده، اما اعتقاد داریم خروجی‌های طرح پاد قابل مقایسه با طرح آموزش و پرورش در راستای مبارزه با دخانیات نیست.

دبیر اجرایی طرح پاد درباره بهترین سن تاثیر طرح‌های مبارزه با دخانیات در دانش آموزان نیز بیان کرد: بهترین سن تاثیر ۱۲ تا ۱۵ سال است. در ورامین از ۱۵ سال به بعد اصولا مصرف دخانیات زیاد می‌شود و در واقع باید تاثیر از سال هفتم متوسطه بر دانش آموزان گذاشته شود. وقتی دانش آموزان از ابتدایی به مقطع بعد وارد می‌شوند، در پرخطرترین بازه زمانی برای گرایش به سمت مصرف دخانیات قرار دارند. در نتیجه تمرکز طرح را بر این سن دانش آموزان قرار دادیم.

مدیر شهرستان‌های جمعیت مبارزه با دخانیات در پاسخ به این سوال که آیا قرار است طرح پاد به صورت کشوری اجرا شود، گفت: این اقدام نیاز به حمایت‌هایی از طرف وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش دارد تا بتوانیم هم افزایی بیشتری با سازمان‌های هم‌سو داشته باشیم. خروجی‌های طرح از نظر تحقیقاتی تا اواسط تابستان امسال آماده خواهد شد و می‌توانیم گزارش‌هایی به وزارت‌خانه‌های مختلف ارائه کنیم.

وی با بیان این‌که مصرف دخانیات در دانش آموزان بسیار نگران کننده است، افزود: این اتفاق به خصوص در مورد محصولاتی مثل ناس و بی تی در مدارس تهران و ورامین هشدار دهنده و نگران کننده است. طی بررسی‌هایی که از دانش آموزان انجام شده این موضوع شفاف‌تر شده است. این محصولات در دکه‌های جلوی مدارس در تهران و شهرستان‌هایی مثل ورامین در حال فروش است و هنوز دولت این محصولات را به عنوان ماده مخدر نمی‌شناسد و این آدامس‌ها با قیمت دانه‌ای ۵۰۰ تومان به دانش آموزان فروخته می‌شود. در این راستا خلا قانونی وجود دارد. به طور مثال در سال ۸۴ تا ۸۹ شیشه نیز ماده مخدر به حساب نمی‌آمد و بعد از ضررهای فراوانی که به جامعه وارد کرد به عنوان ماده مخدر شناخته شد. پخش ناس و بی تی بین دانش آموزان به شکل حاضر در سال‌های آتی سرطان‌های دهان و لثه ایجاد می‌کند.

مدیر شهرستان‌های جمعیت مبارزه با دخانیات ایران درباره هم‌کاری وزارت بهداشت با این طرح نیز بیان کرد: وزیر بهداشت نیز عضو هیئت امنای جمعیت مبارزه با دخانیات شده و از این طرح حمایت کرده است. این طرح برای وزارت بهداشت نیز اهمیت پیدا کرده و البته بیشتر حمایت‌های معنوی انجام شده است. به هر حال وزارت بهداشت نیز در پیچ و خم فعالیت مافیای دخانیات مانده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/e1eA1

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک