فشار هفت برابری وزن به زانو با دو زانو نشستن

۱۳۹۶/۰۲/۲۰ در ۰۹:۲۶

یک متخصص ارتوپدی در ارتباط با بهترین سبک نشستن گفت: نشستن روی صندلی با زاویه ۹۰ درجه به حالت استراحت و ریلکسیشن بهترین سبک بوده، اما نشستن به صورت چهار زانو و به خصوص دو زانو باعث فشار زیاد به غضروف زانو می‌شود.

به گزارش ایران پزشک، احمد علی احسانی در ارتباط با علت صدای زانو گفت: صدای زانو در سنین مختلف علت‌های متفاوتی دارد، ولی معمولا جابه جا شدن یک سری گازها در ناحیه مفصلی ممکن است، باعث صدای زانو شود.

وی ادامه داد: اگر صدای زانو همراه با درد، محدودیت حرکتی، خشکی صبحگاهی و … بود نیاز به بررسی بیشتری دارد؛ زیرا ممکن است نشانه‌ای از ساییدگی، آسیب و جابه‌جایی تاندون اطراف مفصل باشد.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به این‌که بیماران باید بر اساس مجموعه نشانه‌های بالینی مورد بررسی قرار گیرند، گفت: بیماران نباید تنها با یک علامت تشخصیص داده شوند؛ بلکه باید توسط پزشک تمامی نشانه‌های بیماری آن‌ها بررسی شود. همچنین بیمارانی که سفتی مفصل، بیماری التهابی، رماتیسم، نشانه‌های آسیب ساده یا پیچیده‌تر دارند یاید توسط پزشگ آگاه شوند.

احسانی تصریح کرد: روش‌هایی مانند تغییر سبک زندگی، اجتناب از ورزش سنگین و پرفشار، کاهش وزن و فشار بر زانو، تغذیه سالم، استفاده از توالت فرنگی، اجتناب از ایستادن طولانی مدت و حمل نکردن بار سنگین، جهش و پرش نکردن و همچنین پیاده روی مداوم، دوچرخه سواری آب درمانی و … می‌تواند از زانو درد بیمارانی که سابقه دردهای غضروفی دارند جلوگیری کند.

وی در ارتباط با بهترین سبک نشستن گفت: نشستن روی صندلی با زاویه ۹۰ درجه به حالت استراحت و ریلکسیشن بهترین سبک بوده، اما نشستن به صورت چهار زانو و به خصوص دو زانو باعث فشار زیاد به غضروف زانو می‌شود. بنابراین هنگامی که دو زانو می‌نشینیم حدود ۷ برابر وزن بدن برروی غضروف زانو فشار وارد می‌کند.

این متخصص ارتوپدی ادامه داد: فشار طولانی مدت روی زانو باعث می‌شود که غضروف، رگ خونی برای تغذیه نداشته باشد و کم تحرکی نیز سبب می‌شود به مرور زمان غضروف با کوچک‌ترین ضربه و افزایش سن شکننده شود و این مساله شروعی برای آسیب به زانو و آرتروز خواهد بود.

وی در خصوص زانو درد در جوانی گفت: کم تحرکی جوانان و نشستن طولانی مدت آنان در پشت میز و … باعث می‌شود که عضلات آنان ضعیف و کم تحرک و موجب ساییدگی پشت استخوان کشکک شود.

احسانی افزود: اندام تحتانی پرانتزی ( ژنو واروس و ژنو والگوس) و مشکلات آناتومیک و راستای اندام می‌تواند با ایجاد درد برای بیمار همراه باشد و از این نظر نیز حتما باید یک بررسی دقیق انجام شود.

وی در پایان گفت: نکته مهم نشستن کودکان کم سن و سال به شکل W است که می‌تواند در آینده باعث بروز مشکل برای این بچه‌ها شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/UWQCz

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک