عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

فشار کاری ناشی از کمبود نیرو، عامل اصلی خطاهای انسانی است

۱۳۹۵/۱۲/۱۷ در ۱۶:۳۱

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با آغاز طرح تحول سلامت حجم و فشار کاری پزشکان نیز افزایش یافت که همین امر سبب شد تا ضریب خطاها افزایش یابد.

به گزارش ایران پزشک به نقل از خانه ملت، احمد حمزه، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره افزایش یا کاهش میزان خطای پزشکی در کشور، اظهار کرد: در همه کشورهای دنیا خطاهای پزشکی وجود دارد و عمدتا درصدی را برای این نوع خطاها در نظر می‌گیرند که طبیعی است؛ کشور ما نیز از این قائده مستثنی نیست.

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: عوامل زیادی در بروز خطای انسانی دخالت دارد که از جمله آن می‌توان به فشردگی کار پزشک، بی‌دقتی یا عوامل انسانی که در تصمیم‌گیری پزشکان نقش دارند، اشاره کرد.

حمزه با بیان این‌که نمی‌توان با قاطعیت اعلام کرد که میزان خطای پزشکی در کشور افزایش داشته، تصریح کرد: اکنون دستگاه‌های نظارتی در بیمارستان‌ها فعال هستند و سایت‌های اجتماعی و شبکه‌های مجازی نیز این خطاها را گزارش می‌کنند؛ این بدان معنا نیست که خطاها افزایش یافته، بلکه این خطاها بیشتر دیده می‌شود.

وی یادآور شد: البته ناگفته نماند که بروز خطای پزشکی در کشور نمی‌تواند دور از ذهن باشد؛ زیرا با آغاز طرح تحول سلامت حجم و فشار کاری پزشکان نیز افزایش یافته است که همین امر سبب شده تا ضریب خطاها افزایش یابد.

حمزه با تاکید بر این‌که برای کاهش چشمگیر خطای پزشکی نیازمند مراقبت بیشتر از کادر درمان هستیم، تصریح کرد: افزایش نظارت بر عملکرد کادر درمان و کاهش حجم کاری پزشکان می‌تواند درصد خطای پزشکی را تا حد زیادی کاهش دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: از سویی دیگر کمبود شدید پرسنل گاهی منتهی به خطای پزشکی می‌شود؛ زیرا گاهی این خطا از سوی پرستاران در حالی صورت می‌گیرد که فشار کاری زیادی به جهت کمبود نیروی انسانی وجود دارد و می‌طلبد وزارت بهداشت در جهت افزایش نیروی انسانی اقدام کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ldTlc

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک