رییس سازمان انرژی اتمی تشریح کرد:

فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی در حوزه سلامت

۱۳۹۷/۰۳/۲۰ در ۱۰:۵۶

صالحی

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: بعد از برجام تامین تجهیزات تخصصی در ساخت واکسن و داروهای جدید نیز در سازمان انجام شده است. طی ۲ تا ۳ سال گذشته انواع سانتریفیوژهای صنعت دارو و واکسن‌سازی را برای وزارت بهداشت تامین کردیم.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، علی اکبر صالحی در مراسم امضای تفاهم‌نامه احداث و تامین منابع مالی مرکز آموزشی و پزشکی سرطان و پزشکی هسته‌ای که در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: باید از تلاش‌های وزارت بهداشت و دکتر هاشمی در پیش‌برد سلامت در کشور تشکر کرد. بار سنگینی بر دوش وزیر بهداشت قرار دارد. زیرا حوزه سلامت وسیع است و تقاضاهای فراوانی نیز وجود دارد. ما نیز در سازمان انرژی اتمی بر خلاف تصور عمومی که فکر می‌کنند فقط مشغول غنی سازی و غیره هستیم، مشغول کارهای دیگری در حوزه‌های وسیعی هستیم. به طور مثال تامین رادیو دارو برای نزدیک به یک میلیون نیازمند به این دارو در این سازمان انجام می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر مراکز هسته‌ای با استفاده از محصولات سازمان انرژی اتمی در حال کار هستند و تاکنون هیچ نقصی نداشتند که مرهون تلاش‌های کارکنان این سازمان هستیم.

صالحی ادامه داد: سرکشی و نظارت بر ایمن بودن دستگاه‌هایی که با پرتو سروکار دارد از طریق مرکز نظام ایمنی سازمان انرژی اتمی انجام می‌شود که آن نیز در حال انجام است. البته محدودیت‌های مالی در این راستا وجود دارد، اما تمام تلاش خودمان را با کمک دولت انجام می‌دهیم تا با تامین امکانات لازم بتوانیم تاسیسات پرتویی که مشغول ارائه خدمات هستند را سرکشی و نظارت کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: بعد از برجام تامین تجهیزات تخصصی در ساخت واکسن و داروهای جدید نیز در سازمان انجام شده است. طی ۲ تا ۳ سال گذشته انواع سانتریفیوژهای صنعت دارو و واکسن‌سازی را برای وزارت بهداشت تامین کردیم.

وی با اشاره به استفاده شتاب‌دهنده‌های خطی در بیمارستان‌ها اظهار کرد: تاکنون چیزی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ شتاب‌دهنده خطی در حال استفاده است، اما نیاز به دستگاه‌های بیشتری داریم و امیدواریم بتوانیم این دستگاه‌ها را نیز بومی‌سازی کنیم. دو ماه پیش از یک شتاب‌دهنده خطی رونمایی کردیم که علمی و صنعتی بود. امیدواریم در حوزه سلامت نیز بتوانیم ورود موثری برای ساخت شتاب‌دهنده خطی داشته باشیم.

صالحی با اشاره به ساخت بیمارستان فوق تخصصی به نام مرکز یون درمانی در استان البرز گفت: این بیمارستان متعلق به وزارت بهداشت خواهد بود و سازمان انرژی اتمی فقط خدمات علمی و فنی ارائه خواهد کرد. قراردادهای مربوطه بسته شده و امیدواریم تا انتهای دولت دوازدهم شاهد راه اندازی این مرکز باشیم که در غرب آسیا بی نظیر خواهد بود. این مرکز تجهیزات تخصصی فراوانی دارد.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: مجموعه درمانی و تشخیصی بیماری‌های صعب العلاج نیز طی تفاهم‌نامه‌ای که امروز امضا می‌شود توسط سازمان انرژی اتمی ساخته خواهد شد. سازمان انرژی اتمی در جهت تامین بخشی از نیازهای سلامت کشور تا جایی که بتواند قدم‌های لازم را بر می‌دارد. به طور مثال در حال کار روی پروژه‌ای هستیم که فقط تجهیزات آن نزدیک به ۶۰ میلیون یورو قیمت دارد و برای ساخت داروهای رادیو دارو خواهد بود. این پروژه نیز در غرب آسیا بی نظیر است و تخصیص مالی آن نیز انجام شده است. این پروژه GMP در حال پیش‌رفت است. اگر این پروژه تکمیل شود رادیو داروها بر اساس آخرین استانداردها تامین می‌شود و رادیو داروها به صورت وسیع قابل صادرات خواهند بود.

وی بیان کرد: برای تحقق این پروژه‌ها نیاز به اخذ مجوزهای لازم طبق مقررات وزارت بهداشت است که در این راستا در چهارچوب مقررات، وزارت بهداشت همکاری لازم را انجام داده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ABhQZ

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک