فعالیت بدنی و پیش‌گیری از ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر

۱۳۹۷/۰۴/۰۱ در ۱۹:۰۷

ورزش

انسان برای داشتن زندگی سالم و پیش‌گیری از بسیاری بیماری‌ها نیاز به تحرک دارد. ورزش و فعالیت بدنی در هر سنی احساس خوشایند فیزیکی و روانی ایجاد می‌کند. هرچند برخی گمان می‌کنند که ورزش موثر باید حتما با تلاش فراوان و درد عضلانی بعد از ورزش همراه باشد، اما یک فعالیت بدنی متوسط مثل پیاده‌روی که کمی ضربان قلب و تنفس را زیاد کند نیز برای داشتن زندگی سالم کافی است.

به گزارش ایران پزشک، شروع برای انجام فعالیت فیزیکی و ورزش، اولین و مهم‌ترین قدم است. افراد نباید اجازه دهند که بهانه‌های مختلف مانع ایجاد زندگی سالم و لذت‌بخش شود و در نتیجه بیماری‌های مختلف نیز بروز کند. فعالیت بدنی مثل پیاده‌روی می‌تواند خطر حملات قلبی، مغزی، فشار خون بالا و افزایش کلسترول خون را به طور محسوسی کاهش دهد.

فعالیت بدنی به هر گونه حرکت بدن که در اثر انقباض و انبساط عضلانی اسکلتی بدن ایجاد می‌شود و نیازمند صرف انرژی است، گفته می‌شود. ورزش نوعی فعالیت بدنی سازماندهی شده است که با هدف بازی و سرگرمی، توانایی بیشتر، تندرستی و تناسب بدنی و به صورت حرکات منظم، مکرر یا برنامه‌ریزی شده انجام می‌شود. بیشترین فایده با داشتن فعالیت بدنی با شدت متوسط و به صورت منظم حداقل ۵ بار در هفته حاصل می‌شود.

 

تاثیر مفید فعالیت بدنی و پیش‌گیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر

ورزش اثرات مفیدی بر سیستم‌های مختلف بدن دارد و سبب کاهش فشار خون، استفاده بهتر از انسولین ترشح شده در بدن و کنترل میزان قند خون، افزایش کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد می‌شود. به علاوه ورزش، تنش‌های روحی را کاهش داده و خلق و خو را بهتر می‌کند. اگر ورزش به طور مستمر ادامه یابد، ترشح موادی به نام اندورفین افزایش می‌یابد که موجب احساس شادابی و نشاط می‌شود.

فعالیت بدنی باعث استحکام استخوان‌ها شده و از ابتلا به پوکی استخوان (استئوپروزیس) به ویژه در زنان جلوگیری می‌کند.

با حساس کردن سلول‌های بدن به اثرات انسولین، ضمن پیش‌گیری از ابتلا به دیابت نوع ۲، در بیماران دیابتی باعث کنترل بهتر میزان قند خون می‌شود و نیز میزان احتیاج به انسولین و داروهای ضد قند خوراکی را کمتر می‌کند.

ورزش کردن با اثرات مثبت روی میزان چربی خون، موجب کاهش چربی خون مضر (تری گلیسرید و تاحدی LDL) و افزایش چربی خون مفید (HDL) شده و از این طریق به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند. همچنین موجب قوی‌تر شدن عضله قلب، منظم‌تر شدن ضربان و افزایش جریان خون قلب و عروق در بدن می‌شود و بدین ترتیب از رسوب چربی در رگ‌ها جلوگیری می‌شود.

فعالیت فیزیکی باعث پیش‌گیری از اضطراب و افسردگی شده و با ایجاد احساس آرامش در افراد، کیفیت زندگی را بهتر می‌کند. همچنین از ابتلا به سرطان پستان و رحم در زنان پیش‌گیری می‌کند.

با افزایش حرکات روده، از یبوست مزمن که باعث بواسیر، شقاق و حتی سرطان روده بزرگ می‌شود نیز پیش‌گیری می‌شود.

 

میزان و شدت فعالیت بدنی مناسب

حداقل میزان فعالیت بدنی مناسب برای حفظ سلامتی در افراد میان‌سال معادل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط برای حداقل ۵ روز در هفته و یا ۲۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید حداقل ۳ روز در هفته است.

منظور از فعالیت بدنی متوسط، فعالیتی است که منجر به افزایش تعداد ضربان قلب و تعداد تنفس شود، ولی این افزایش به حدی نیست که مانع صحبت کردن فرد شود. در حالی‌که هنگام فعالیت بدنی شدید به علت افزایش تعداد تنفس و نفس نفس زدن، فرد نمی‌تواند به راحتی صحبت کند.

جوانان و نوجوانان در سنین مدرسه باید روزانه حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط تا شدید داشته باشند. به طور معمول برای حفظ سلامتی سالمندان میزان حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در ۵ روز از هفته توصیه می‌شود.

 

اهمیت ورزش در پیش‌گیری از بیماری‌های غیرواگیر

از ورزش و فعالیت‌های منظم بدنی می‌توان برای پیش‌گیری، درمان و کنترل بیماری‌ها استفاده کرد. از مهم‌ترین آثار فعالیت بدنی و تمرین‌های ورزشی می‌توان به پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی و عروقی، کنترل وزن، تنظیم میزان قند خون و ایجاد روحیه نشاط و شادابی اشاره کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/HnFA3

برچسب‌ها, , , , , ,

+

۱ دیدگاه

  1. حمیدرضا

    on ۱۳۹۷/۰۴/۰۱ -

    این راجع به همه بیماری ها صدق میکنه؟