رییس سازمان نظام پزشکی:

فکری جدی به حال تعرفه‌های پزشکی شود

۱۳۹۷/۰۲/۰۸ در ۱۲:۵۵

رییس سازمان نظام پزشکی گفت: رشته پزشکی از کنکور تا تخصص نیاز به خانه تکانی دارد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج فاضل در نشست خبری چهل و دومین کنگره سراسری جامعه جراحان با حضور خبرنگاران گفت: رشته پزشکی از کنکور تا تخصص نیاز به خانه تکانی دارد. پذیرش دانشجو در این رشته و قضاوت، با سایر رشته‌ها متفاوت است و هر کسی نمی‌تواند وارد این رشته‌ها شود، زیرا جان مردم به نوعی در دست آن‌هاست.

وی افزود: متاسفانه در کشور به جز کنکور، هیچ راه دیگری برای انتخاب دانشجوی حوزه پزشکی نیست.

فاضل با اشاره به این‌که امکان تغییر نظر دانشجویان در سال‌های اول و دوم تحصیل پزشکی هست، ادامه داد: تونل ۸ ساله‌ای برای بچه‌های پزشکی گذاشته شده که وقتی وارد می‌شوند، باید تا آخر بروند و در واقع طولانی‌ترین دوره‌های تحصیلی را می‌گذرانند.

رییس جامعه جراحان گفت: معتقدیم باید پذیرش دوره‌های پزشکی به صورت ناپیوسته باشد تا در صورتی که دانشجو متوجه شد نمی‌تواند این رشته را ادامه دهد، بتواند رشته دیگری را مرتبط با رشته پایه ادامه دهد.

رییس سازمان نظام پزشکی با اشاره به این‌که دوره‌های طرح برای پزشکان منصفانه نیست، اظهار کرد: طرح پزشکان از دوره‌های بسیار دور که کمبود پزشک در کشور وجود داشت، مانده است. قبول داریم که به پزشک و درمان در نقاط مختلف نیاز داریم، اما نیاز به رشته‌های دیگر مانند مهندسی نیز وجود دارد و این‌که فقط پزشکان سال‌های مختلف را در طرح بگذرانند، درست نیست. زیرا پزشکان طرحی ماه‌های متوالی حقوق نمی‌گیرند و حتی اجازه تاسیس مطب ندارند.

وی با اشاره به خودکفایی کشور در رشته‌های مختلف پزشکی، بیان کرد: تا چندین سال پیش، پیوند قلب و کلیه با هزینه‌های بسیار بالای فرهنگی و مادی در خارج از ایران انجام می‌شد، اما در حال حاضر شرایط بسیار خوب است.

فاضل با تاکید بر این‌که وسایل تشخیصی در کشور بیش از نیاز وجود دارد، گفت: این موضوع هزینه‌های درمان را بالا می‌برد و ارزبر است.

رییس سازمان نظام پزشکی درباره طرح تحول سلامت نیز بیان کرد: این نام از ابتدا غلط بود و باید با عنوان طرح درمان نام گذاری می‌شد. همچنین این طرح بسیار بلند پروازانه بود و هیچ جای دنیا به شکلی که ما شروع کردیم، قابل اجرا نیست.

وی با اشاره به گران شدن درمان، ادامه داد: درمان هر روز گران‌تر می‌شود و امکانات و تجهیزات هزینه‌بر است که برای اجرا نیاز به وزارتی بسیار قوی دارد. همچنین نیاز به نظارت قوی و موثر وجود دارد. زیرا این طرح برای عده‌ای درآمدهای غیرعادی ایجاد می‌کرد و جراحی‌هایی داشتند که اصلا اورژانس نبود و توازن را بر هم زده بودند. در این حالت عده‌ای مراجعات‌شان بی‌دلیل افزایش پیدا کرد و عده‌ای مراجعه‌کننده نداشتند.

رییس جامعه جراحان اظهار کرد: بودجه هنگفتی در طرح تحول سلامت وارد بخش دارو و تجهیزات پزشکی شد و در مدت کوتاهی بیشتر تجهیزات موجود در کشور به دلایل غیر اورژانسی استفاده و تمام شد.

وی با تاکید بر این‌که باید کمک کنیم تا افراد کم درآمد دسترسی خوبی به درمان داشته باشند، گفت: سال‌ها قبل بیمارستان‌های آموزشی کاملا رایگان بود و باعث رونق آموزش می‌شد و بیمارانی که نیاز به درمان داشتند نیز به دلیل مشکل مالی از درمان جا نمی‌ماندند.

فاضل با تاکید بر این‌که برای اجرایی شدن پزشک خانواده باید زمینه اجتماعی آماده شود، پیشنهاد کرد: بیمارستان‌های آموزشی خدمات خود را کاملا رایگان کنند و طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع نیز جدی‌تر پی‌گیری شود و پزشک عمومی تشخیص دهد که آیا نیاز به مداخله متخصص وجود دارد یا خیر.

رییس سازمان نظام پزشکی درباره تعرفه‌های پزشکی اظهار کرد: همیشه از این‌که پیرامون تعرفه صحبت کنم، اکراه دارم، اما الان شاهدیم داروخانه‌ها و بیمارستان‌های خصوصی در حال ورشکستگی هستند. هزینه‌های درمان رو به افزایش است، تورم بالا می‌رود، اما تعرفه‌های پزشکی ثابت مانده است.

وی افزود: این موضوع مانع از نوسازی بیمارستان‌ها شده و آن‌ها را از رونق می‌اندازد و صحیح نیست به این علت که نمی‌توانیم بیمارستان دولتی را کیفی‌سازی کنیم، بیمارستان خصوصی را پایین بکشیم.

فاضل با اشاره به مراجعه اخیر داروسازان به سازمان نظام پزشکی گفت: داروخانه‌ها در این موضوع هشدار داده و گفتند که گردش کاری ندارند.

رییس جامعه جراحان با اشاره به این‌که افزایش ۵ درصدی تعرفه‌های پزشکی با توجه به تورم تغییری در درآمد ایجاد نمی‌کند، اظهار کرد: این موضوع باید با رویکردی جدی دنبال شود. زیرا دست‌مزد و حقوق کارکنان در بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها به نرخ افزایشی روز پرداخت می‌شود و این حداقل نیاز پرداختی است که باید با درآمد هم‌خوانی داشته باشد.

وی درباره برگزاری چهل و دومین کنگره سراسری جامعه جراحان گفت: این کنگره عمری به اندازه انقلاب دارد و به بالندگی و شکوفایی رسیده است. در این کنگره گروه‌های مختلف جراحی آخرین دستاوردهای روز دنیا را بررسی کرده و درباره نحوه اجرای بهتر خدمات سلامت و درمان در کشور تبادل نظر می‌کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/idGTO

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک