یک عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس؛

قاچاق سازمان یافته مانع رشد تولیدات داخلی می‌شود

۱۳۹۵/۰۳/۲۴ در ۱۲:۰۰

عضو هیئت علمی گروه بیوتکنولوژی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس، واردات بی‌رویه و قاچاق سازمان یافته را مانع اصلی پیشرفت صنعت دارویی بیولوژیک کشور دانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از مهر، محمد جواد رسایی با عنوان این مطلب که با واردات ماده موثره داروی بیوتک به آسانی سهم بزرگی از بازار داروها در داخل تولید می‌کنیم، گفت: قاچاق سازمان یافته به روش‌های گوناگون مانع از رشد تولیدات داخل می‌شود.

وی با اشاره به همسایگی ایران با ۱۵ کشور و داشتن هزاران کیلومتر مرز مشترک با این کشورها تاکید کرد: بر اساس گزارش‌های دریافتی از وزارت صنعت مشخص شد که مقادیر بالایی از داروهای بیولوژیک با استفاده از تعرفه مکمل‌ها از گمرک ترخیص شده‌اند که این خود مصداق قاچاق به داخل کشور است.

رسایی به محاسبه‌ای که برای به کارگیری یک فارغ‌التحصیل دانشگاهی هزینه می‌شود، اشاره کرد و افزود: با وارداتی که انجام می‌شود ما می‌توانیم ۱۰۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی را به کار گیریم و برای هرکدام آنها ۱۰۰ میلیون سرمایه‌گذاری کنیم.

وی ادامه داد: موتور محرکه یک اقتصاد فروش است. فروش یعنی خریدار، خریدار یعنی مردم، مردم به دنبال کیفیت هستند و کیفیت از درآمد بالا حاصل می‌شود. بنابراین اگر شما مردم را داشه باشید، بقیه عوامل را هم خود به خود دارید.

رسایی با عنوان این مطلب که قاچاق سازمان یافته مانع از رشد تولیدات داخل می‌شود، گفت: اول واردات بی‌رویه در قالب مبادی قانونی است. یعنی ماده موثره چند گرمی دارو بیوتک را وارد کرده و در داخل  آن را به ده‌ها تن دارو تبدیل می‌کنند. دومین مسئله واردات بی‌رویه در قالب قاچاق است.

وی افزود: ما هیچ روش هوشمندی برای بررسی تجهیزات پزشکی و داروهای بیولوژیکی که وارد می‌کنند، نداریم. به طوری‌که ۵ هزار میلیارد تومان تجهیزات پزشکی وارد می‌کنیم. اگر به همان نصاب هم تجهیزات پزشکی قاچاق باشد، سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/oVatk

برچسب‌ها,

ایران پزشک