قطره‌های چشمی را خودسرانه مصرف نکنید

۱۳۹۵/۱۰/۲۷ در ۱۳:۱۷

یک متخصص بیماری‌های چشم استفاده خودسرانه از نفازولین برای از بین بردن قرمزی چشم را نادرست دانست و گفت: قطره‌های کورتون‌دار چشمی را خودسرانه مصرف نکنید. استفاده خودسرانه افراد از این قطره‌ها ممکن است باعث وابستگی چشم شود.

به گزارش ایران پزشک، لیلا غیاثیان، متخصص بیماری‌های چشم فلوشیپ قرنیه در پاسخ به این پرسش که چه ارتباطی بین آلرژی‌های چشمی و آلرژی‌های کلی همچون حساسیت‌های ریوی و پوستی وجود دارد، گفت: گاهی فرد فقط آلرژی‌های چشمی دارد و گاهی بیمار علاوه بر آلرژی چشمی، حساسیت ریوی – آلرژی پوستی هم دارد. به طور کلی آلرژی‌هایی که به طور مکرر اتفاق می‌افتد، ریشه در ژنتیک دارد.

وی با اشاره به علائم آلرژی چشمی افزود: خارش، سوزش، قرمزی چشم، احساس شن ریز در چشم، خشکی چشم از علائم آن به حساب می‌آیند. آلرژی چشم در موارد بسیار زیاد دو طرفه است و علائم آن از یک طیف خفیف مانند خارش جزیی و قرمزی چشم شروع و تا طیف شدید که با کاهش بینایی شدید همراه است، آشکار می‌شود.

غیاثیان با بیان این‌که آلرژی‌های چشمی در موارد خفیف، خود محدود شونده است، ادامه داد: در روزهای خاص مثل آلودگی هوا، ممکن است ایجاد شود و خودبه‌خود بهبود یابد، اما منظور ما آلرژی‌های چشمی است که در خارج از منزل و با  مراجعه با هوای سرد یا گرم و باد، تشدید می‌شود.

وی با بیان این‌که آلرژن‌ها بسیار زیاد هستند و تقریبا آلرژی‌های چشمی مشابه همان آلرژن‌هایی هستند که باعث حساسیت پوستی و حساسیت تنفسی می‌شوند، گفت: به عنوان مثال آلرژی‌های مربوط به گرده‌های بهاری را می‌توان از قبل با مصرف دارو، کنترل و پیشگیری کرد. همچنین آلرژی‌ها ممکن است ناشی از فرش، مبل، بالش و پتو باشد یا در بچه‌ها آلرژی می‌تواند به دلیل اسباب بازی‌هایی از جنس خاص ایجاد شود.

این متخصص بیماری‌های چشم فلوشیپ قرنیه با بیان این‌که بهتر است افراد برای گردگیری خانه از وسایل مرطوب و جاروبرقی استفاده کنند تا خاک از زمین بلند نشود، افزود: افرادی که آلرژی غذایی دارند، ممکن است دچار آلرژی در چشم هم بشوند. البته افراد نابینا هم می‌توانند علائم آلرژی را ابراز کنند؛ چون نشانه‌های آلرژی ربطی به بینایی ندارد و چشم عضو مخاطی است. مگر این‌که چشم وجود نداشته باشد، یعنی چشم تخلیه شده باشد.

وی یکی از بهترین راهکارها برای آلرژی چشم را کمپرس سرد عنوان و بیان کرد: یعنی به جای خاراندن چشم که باعث تشدید خارش چشم می‌شود، شستن چشم با آب سرد در حالی‌که چشم بسته است. همچنین استفاده از اشک مصنوعی بدون ماده نگهدارنده که شیشه آب مقطر است، بسیار بی‌خطر است و باعث رقیق شدن آلرژن‌ها می‌شود.

غیاثیان در ادامه به استفاده چای اشاره و تاکید کرد: از چای استفاده نکنید؛ چون معلوم نیست نعلبکی یا پنبه استریل هست یا نه. چای ضرر ندارد، اما گرمای آن ممکن است مناسب نباشد.

این متخصص بیماری‌های چشم فلوشیپ قرنیه در پایان با اشاره به استفاده خودسرانه از قطره‌های چشمی اظهار کرد: قطره‌های کورتون‌دار چشمی را خودسرانه مصرف نکنید. استفاده از نفازولین به صورت خودسرانه برای قرمزی و حساسیت چشمی، توصیه نمی‌شود؛ چون ممکن است فرد به آن وابسته شود. در کودکان هم ممکن است روی دید آن‌ها اثر بگذارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/VyM47

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک