در طرح ملی مشترک انستیتو تغذیه و صنایع غذایی کشور

قند و نمک و چربی مصرفی هموطنان حسابرسی شد

۱۳۹۵/۱۰/۱۸ در ۱۲:۰۶

میزان مصرف عوامل خطر تغذیه‌ای توسط انستیتو تغذیه و صنایع غذایی کشور اعلام شد.

به گزارش ایران پزشک، نتایج طرح ملی مشترک تعیین میزان دریافت نمک و سدیم، قند و انواع روغن و چربی با تاکید بر اسیدهای چرب ترانس و اشباع میان انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور، معاونت بهداشت وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت توسط انستیتو تحقیقات اعلام شد.

رییس انستیتو تغذیه ایران در این رابطه گفت: در این پژوهش میزان مصرف نمک و قند و شکر مراجعه مستقیم به در منازل و با روش توزین مخازن در یک دوره زمانی ۱۰ روزه تعیین شد.

هدایت حسینی ادامه داد: در این بررسی از تمام افراد واجد شرایط نمونه ادرار ۲۴ ساعته جمع آوری شد. بررسی الگوی کمی و کیفی مصرف روغن و
چربی‌های خوراکی به عنوان مهم‌ترین منابع دریافت اسیدهای چرب ترانس و اشباع در رژیم غذایی خانوارهای ایرانی بررسی شد. این بررسی در خانوارهای شهری مراکز استان‌های آذربایجان غربی، فارس، خوزستان، لرستان، سمنان و خراسان با روش مصاحبه تلفنی و تکمیل پرسش‌نامه انجام شد.

وی با اشاره به نتایج این بررسی‌ها گفت: مقدار کل نمک دریافتی ۹/۱۰ گرم/روز است. نمک اضافه شده در زمان پخت غذا یا نمک سر سفره ۵۴% از کل نمک دریافتی را تشکیل می‌دهد و مهم‌ترین غذاهای فرآیند شده در تامین سدیم، نان و پنیر هستند.

حسینی با اشاره به این‌که متوسط دریافت قند کل ۱۰۲ گرم/روز است، اظهار کرد: منظور از قند کل مجموع قندهای موجود در انواع مواد غذایی مانند نان، میوه و سبزی، لبنیات، کیک، شیرینی، نوشابه، قند، شکر و… است.

رییس انستیتو تغذیه ایران گفت: ارزیابی الگوی مصرف انواع روغن و چربی‌های خوراکی در ۶ استان نشان می‌دهد که سهم روغن‌های نیمه هیدروژنه (روغن نباتی جامد) کاهش چشمگیری داشته و سهم مصرفی روغن‌های نباتی مایع ۵/۴ برابر افزایش یافته و روغن مخصوص سرخ کردنی ۳۰% سهم روغن مصرفی را تشکیل می‌دهد.

حسینی با اشاره به کاهش دریافت اسیدهای چرب ترانس مضر، افزود: اصلاح الگوی اسیدهای چرب روغن‌های نیمه هیدروژنه و کاهش مصرف این گروه از روغن‌ها باعث کاهش قابل توجهی در میزان دریافت اسیدهای چرب ترانس مضر برای سلامتی شده است.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک