مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت:

قیمت مواد غذایی در فرهنگ‌سازی مصرف نقش دارد

۱۳۹۵/۰۸/۲۱ در ۱۳:۴۰

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت سرانه مصرف سبزی و لبنیات در ایرانیان را کمتر از حد مورد نیاز دانست و گفت: علاوه بر فرهنگ‌سازی، قیمت مواد غذایی نیز در مصرف آن تاثیر دارد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از ایرنا، زهرا عبداللهی با اشاره به مصرف کم سبزی و لبنیات بین ایرانیان، گفت: میزان مصرف سبزی، میوه، لبنیات و شیر بین ایرانیان بسیار کمتر از حد مورد نیاز و بر عکس مصرف روغن و شکر در بین ایرانیان بالاتر از حد مجاز است.

وی افزود: بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی هر فرد در طول روز باید پنچ واحد میوه یا سبزی استفاده کند. هر واحد میوه شامل یک سیب یا پرتقال و هر واحد سبزی نیز در حد یک لیوان سبزی است.

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت تاکید کرد: ‌آمارها نشان می‌دهد ۸۸ درصد مردم کمتر از حد مورد نیاز میوه و سبزی مصرف می‌کنند و ۱۲ درصد بیش از پنج واحد میوه و سبزی در روز مصرف می‌کنند.

عبداللهی افزود: از نظر مصرف لبنیات نیز هر فرد باید روزانه ۲۵۰ گرم لبنیات مصرف کند، اما سرانه مصرف لبنیات بین ایرانیان کمتر از این میزان و حدود ۱۹۰ گرم در روز است. در مورد شیر این وضعیت بدتر است به طوری که هر فرد باید هر سال ۱۶۵ کیلوگرم شیر مصرف کند در صورتی‌که هم اکنون هر ایرانی سالانه فقط ۷۰ کیلوگرم شیر مصرف می‌کند که کمتر از نصف میزان لازم است.

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: علاوه بر فرهنگ‌سازی، قیمت مواد غذایی نیز در مصرف آن تاثیر دارد؛ دولت باید یارانه روغن و شکر را قطع یا بسیار کم کند و بخشی از این یارانه را به سمت لبنیات و میوه و سبزی و حبوبات و مواد حاوی ریز مغزی‌ها سوق دهد.

عبداللهی گفت: هدف از تغذیه سالم این است که سیری سلولی اتقاق بیفتد وگرنه سیری ظاهری و مصرف کالری بیش از حد که به چاقی و اضافه وزن منجر می‌شود نوعی سوء تغذیه و عامل مهم انواع بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و سرطان است.

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: هم اکنون دولت حدود ۱۰ درصد هزینه شکر مصرفی مردم را به صورت یارانه پرداخت می‌کند و از هر کیلو شکر که به قیمت ۲۳۰۰ تومان تولید می‌شود، دولت ۲۰۰ تومان یارانه می‌دهد.

عبداللهی افزود: انتظار وزارت بهداشت این است که یارانه شکر و روغن به مواد غذایی مفیدتر از جمله میوه، سبزی و لبنیات اختصاص یابد تا این مواد مفید با قیمت ارزان‌تری در اختیار مردم قرار گیرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/B37b2

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک