نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مطرح کرد:

قیمت گذاری تجهیزات پزشکی و آسیب به بخش خصوصی

۱۳۹۷/۰۲/۲۸ در ۱۱:۰۷

سلاح ورزی

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در حوزه تجهیزات پزشکی، وزارت بهداشت نظارت کننده، مشتری و تعیین کننده قیمت است که باعث می‌شود بخش خصوصی در مواردی دچار آسیب شود.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایرنا، حسین سلاح ورزی درباره تعاملات بین وزارت بهداشت و اتاق بازرگانی ایران در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی گفت: به دلیل این‌که شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی یا واردکننده هستند یا مواد اولیه یا قطعات‌شان به صورت وارداتی است، این موضوع رابطه مستقیمی با نرخ ارز و فضای کسب و کار و مقررات مربوط به واردات این تجهیزات و مواد دارویی دارد.

وی افزود: در جلسه‌های مکرر اتاق بازرگانی ایران با وزیر بهداشت، چند نکته به عنوان خواسته بخش خصوصی مطرح شده؛ زیرا ما این انتقاد را داریم که حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت به شکلی است که هماهنگ کننده، نظارت کننده و مشتری خود وزارت بهداشت است.

سلاح ورزی ادامه داد: در واقع تعیین کننده قیمت نیز خود این وزارت‌خانه است و این امر سبب می‌شود شرایط عادلانه‌ای وجود نداشته نباشد و با یک نظام سرکوب قیمتی، فعالان بخش خصوصی دچار آسیب می‌شوند.

وی بیان کرد: در جلسه‌های برگزار شده با وزیر بهداشت، کلیات موضوع را قبول کردند و به تشکیل یک کمیته مشترک در این زمینه بین بخش خصوصی و وزارت بهداشت منجر شد.

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اضافه کرد: یکی دیگر از خواسته‌های بخش خصوصی درباره حجم قابل توجه مطالبات شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی از وزارت بهداشت است که باعث اختلال در کسب و کار آن‌ها شده بود. در این زمینه وزیر بهداشت قول داد این مسائل را پیگیری کند.

این عضو اتاق بازرگانی ادامه داد: نکته دیگر مسائل مربوط به مقررات حوزه غذا و دارو بود که گاهی موانعی را برای فعالیت کسب و کار شرکت‌ها و فعالان اقتصادی در این حوزه ایجاد می‌کرد که در مجموع به یک توافق و تعامل خوبی با وزارت بهداشت برای حل این مسائل رسیدیم.

سلاح ورزی درباره مبحث توریسم درمانی در اتاق بازرگانی و فعالیت‌های این بخش نیز گفت: در این زمینه اتاق بازرگانی دو تشکل مرتبط با این حوزه داریم یکی انجمن گردشگری سلامت و دیگری مرکز گردشگری و توریسم درمانی است که در یک تعامل سه جانبه بین این تشکل‌ها در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کارهای خوبی انجام شده است.

وی درباره حمایت از تولید داخل در سال حمایت از کالاهای ایرانی نیز گفت: برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی چون این شرکت‌ها به عنوان اعضای اتاق بازرگانی به شمار می‌روند، اقدامات لازم را انجام می‌دهیم، اما باید دولت بخشی از این حمایت‌ها را داشته باشد تا به رونق اقتصادی و کسب و کار در کشور منجر شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: معتقدیم تولیدات کشور از نظر دانش فنی و کیفیت، محصولات خوبی هستند و در سال‌های گذشته صادرات خوبی در این حوزه داشتیم، اما باید در سیاست‌های ارزی به گونه‌ای عمل شود که شرکت‌های دارویی، مواد غذایی و حوزه سلامت آسیب نبینند و همچنین در حوزه مقررات موانعی برای آن‌ها ایجاد نشود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ftbnW

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک