رییس سازمان غذا و دارو مطرح کرد:

کاهش ۴۵٠ میلیون دلاری واردات دارو در دولت تدبیر و امید

۱۳۹۵/۱۱/۱۴ در ۲۰:۵۱

رییس سازمان غذا و دارو ضمن برشمردن فعالیت‌های این سازمان طی سه سال و نیم اخیر، کاهش ۴۵۰ میلیون دلاری واردات دارو را یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت یازدهم دانست و گفت: با اجرای طرح تحول هم بحران کمبود دارو حل شد و هم واردات دارو حدود ۳۰ درصد کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، رسول دیناروند در همایش کلان منطقه ۹ کشور در حوزه غذا و دارو که با حضور روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و معاونین غذا و داروی مشهد، بیرجند، بجنورد، نیشابور، گناباد، سبزوار، تربت جام، تربت حیدریه و اسفراین با میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، با اشاره به کاهش ۴۵۰ میلیون دلاری واردات دارو طی سه سال اخیر، گفت: این موضوع از مهم‌ترین دستاوردهای وزارت بهداشت طی سه سال اخیر است.

وی افزود: تا پیش از اجرای برنامه تحول نظام سلامت، کشور با کمبود صدها قلم دارو مواجه بود در شروع به کار دولت، رفع بحران کمبود دارو از مهم‌ترین خواسته‌های مردم به شمار می‌رفت؛ با اجرای طرح تحول هم بحران کمبود دارو حل شد و هم واردات دارو حدود ۳۰ درصد کاهش یافت.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که تا پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت، ۴۰ درصد هزینه‌های بخش بستری و ۴۵ درصد هزینه بخش سرپایی بیماران صعب‌العلاج از جیب مردم پرداخت می‌شد، اظهار کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت، هزینه از جیب در بخش بستری به حدود ۶ درصد و سرپایی و بیماران صعب العلاج نیز به حدود ۱۱ درصد کاهش یافت.

دیناروند ادامه داد: یکی از اقدامات مهم و موثر دولت و وزارت بهداشت، افزایش دسترسی مردم به خدمات و کالاهای سلامت بود و ارجاع بیماران برای تهیه دارو و لوازم پزشکی از بیش از ۴۰ درصد به کمتر از ۳ درصد کاهش یافت.

وی موفقیت‌های طرح تحول نظام سلامت را تنها محدود به دارو، لوزام مصرفی و هزینه‌های بستری ندانست و افزود: طی سه سال اخیر، مطابق سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تخت‌های مراقبت ویژه در کشور ایجاد شد و بیمارستان‌های متعددی نیز به بهره‌برداری رسید.

دیناروند به شاخص امید به زندگی نیز اشاره کرد و گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، شاخص امید به زندگی در کشور، ۵۷ سال بود. کشور ایران با دستیابی به میانگین ۷۹ سال در شاخص امید به زندگی، بیشترین میزان رشد را در جهان داشته است.

 

ماموریت‌های سازمان غذا و دارو طی سه سال اخیر

رییس سازمان غذا و دارو به ماموریت‌های این سازمان نیز اشاره کرد و گفت: افزایش کیفیت، ایمنی، سلامت و اصالت کالا از ماموریت‌ها و مهم‌ترین برنامه‌های سازمان غذا و دارو است و در سه سال اخیر اقدامات موثری در این زمینه صورت گرفته و در حال حاضر مردم و دولت به وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به عنوان مرجع سلامت اعتماد دارند و این جایگاه تثبیت شده که دستاورد بزرگی محسوب می‌شود.

دیناروند ادامه داد: تنظیم بازار در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی نیز از دیگر ماموریت‌های سازمان غذا و دارو بود و تنظیم بازار و دسترسی به معنای کامل کلمه از اهداف سازمان است که در سال‌های اخیر برنامه‌های متمرکزی در راستای قیمت‌گذاری و کنترل قیمت‌ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی صورت گرفته است.

وی افزود: کاهش قیمت صدها قلم دارو و تجهیزات پزشکی در بخش‌های ارزی و ریالی از مهم‌ترین دستاوردهای سال‌های اخیر است.

 

نگاه سلامت محوری سازمان غذا و دارو

دیناروند با اشاره به نگاه سلامت محوری سازمان غذا و دارو اظهار کرد: در گذشته تمرکز بر روی سلامت، بهداشت و ایمنی مواد غذایی بود و در حال حاضر با توجه به نقش تغذیه در بروز یا پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی، نگاه سلامت محوری بر این اصل متمرکز شده است.

وی افزود: توجه به میزان قند، چربی و نمک از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان غذا و دارو است؛ بنابراین در افق ۱۴۰۴ میزان اسیدهای چرب ترانس در تمامی مواد غذایی باید به صفر برسد.

رییس سازمان غذا و دارو در پایان با اشاره به اختصاص ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار به منظور تجهیز آزمایشگاه‌های زیر پوشش به منظور افزایش سرعت تشخیص سموم مواد غذایی و آلاینده‌های دیگر، گفت: نگاه جدید سازمان حرکت به سمت کاهش بار بیماری‌های غیر واگیر در کشور است که امیدواریم با توجه به افزایش سن امید به زندگی در کشور به آن دست پیدا کنیم.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک