مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت:

کسانى که دل‌شان براى طب سنتى مى‌سوزد، نباید بزرگ‌نمایى کنند

۱۳۹۶/۰۳/۲۸ در ۰۸:۵۵

خدادوست

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت درباره مخالفت‌ها و مقاومت‌هاى برخی پزشکان در برابر طب سنتى گفت: یک دلیل عمده این مخالفت‌ها، افراطى‌گرایى برخى افراد در بزرگ‌نمایى طب سنتى است که باعث مى‌شود جامعه پزشکى در برابر آن مقاومت نشان بدهد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، محمود خدادوست در نشست خبری دومین همایش و جشنواره ملى طبیعت گردى، طب سنتى و گیاهان دارویى نطنز با بیان این‌که استفاده از ظرفیت طب سنتى به اقتصاد سلامت کمک مى‌کند، گفت: این خدمات در باور مردم وجود دارد و  همچنین خدمات آن در دسترس و ارزان است. از طرفی سازمان جهانى بهداشت نیز از ۴٠ سال پیش در تلاش است که طب سنتى را وارد نظام‌هاى سلامت کند.

وی افزود: جهان مشاهده کرده که از همه ظرفیت‌هاى طب مکمل مى‌توان در کنار طب رایج استفاده کرد.

خدادوست با اشاره به این‌که در کشور ما از ١٣ تنوع اقلیمى، ١١ تنوع اقلیمى وجود دارد، اظهار کرد: قابلیت و توانمندى طب سنتى ایران، داشتن منابع غنى و مکتوب است و بالغ بر ١٠ هزار کتاب علمى در این زمینه وجود دارد. این رویکرد در وزارت بهداشت وجود دارد که از ظرفیت‌هاى طب سنتى استفاده شود.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت بالقوه بالایى در زمینه تولید داروهاى گیاهى در کشور وجود دارد، اما این به شرط داشتن گیاهان دارویى براى این کار است.

وی در ادامه این نشست خبری درباره مخالفت‌ها و مقاومت‌های برخی پزشکان در برابر طب سنتی، گفت: یک دلیل عمده این مخالفت‌ها، افراطى‌گرایى برخى افراد در بزرگ‌نمایى طب سنتى است که باعث مى‌شود جامعه پزشکى در برابر آن مقاومت نشان بدهد. کسانى که دل‌شان براى طب سنتى مى‌سوزد، نباید بزرگ‌نمایى کنند.

خدادوست با بیان این‌که بیشترین پیام طب سنتى، اصلاح سبک زندگى است، اظهار کرد: دلیل دیگر این مقاومت، عدم آشنایى جامعه پزشکى با قابلیت‌هاى طب سنتى است. به همین دلیل، در این دولت، ٢ واحد به صورت اجبارى براى نشان دادن قابلیت‌هاى طب سنتى به برخی رشته‌هاى پزشکى اضافه شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/tSbbW

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک