مدیرکل نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو خبر داد:

کشف بیش از ٢٧ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی قاچاق طی ۶ ماه گذشته

۱۳۹۵/۱۲/۱۵ در ۱۵:۲۱

مدیرکل نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: در خصوص اقلام مصرفی در ۶ ماه گذشته فرآورده‌های قاچاق به ارزش بالغ بر ۲۷ میلیارد تومان کشف شده و نسبت به امحای آن اقدام شده است. نا امن کردن سیستم کاری این واحدها عاملی می‌شود که میزان قاچاق کاهش یابد.

محمود بیگلر، مدیرکل نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک در ارتباط با قاچاق اقلام تجهیزات پزشکی گفت: ۱۵ تا ۲۰ درصد اقلام موجود در بازار قاچاق است. میزان قاچاق اقلام با قیمت‌های بالا مثل تجهیزات پزشکی کمتر و لوازم آرایشی و بهداشتی بیشتر است. کنترل و نظارت و پیگیری قاچاق این موارد بر عهده حوزه درمان است و با اعلام آن‌ها مبنی بر قاچاق کالا، اقدام قضایی از طرف سازمان غذا و دارو انجام می‌شود.

وی افزود: در تدوین دستور جدید مبارزه با کالاهای قاچاق و سلامت کالاها برای سازمان‌های بیمه‌گر تکلیف قانونی ایجاد شده است و تمام مراکز درمانی و مطب‌ها که اقدام به نصب دستگاه‌های سرمایه‌ای برای اقدامات تشخیصی و درمانی می‌کنند، باید حتما از سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی اصالت دستگاه را استعلام بگیرند و همین مسئله باعث می‌شود بازار به سمت نظام‌مند شدن پیش برود.

بیگر ادامه داد: در خصوص اقلام مصرفی در ۶ ماه گذشته فرآورده‌های قاچاق به ارزش بالغ بر ۲۷ میلیارد تومان کشف شده و نسبت به امحای آن اقدام شده است. نا امن کردن سیستم کاری این واحدها عاملی می‌شود که میزان قاچاق کاهش یابد.

مدیرکل نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: خیلی از خرده فروش‌ها اطلاعاتی در زمینه کالاهای قاچاق ندارند. با هماهنگی که با اصناف صورت گرفته و گشت‌های مشترکی که با اصناف کشور انجام می‌شود، برنامه‌های آموزشی را در سه ماه اول سال ۹۶ طراحی کردیم تا بتوانیم به تمام اصناف در یک دوره زمانی مشخص آموزش‌های لازم از جمله مشخصات یک کالای استاندارد اعم از تولیدی داخل و وارداتی را به آن‌ها اعلام کنیم که بعد از آن مراحل بتوانیم نظارت بر خرده فروشی را تشدید کنیم. مراحل اول صرفا جهت اطلاع رسانی و آگاهی است.

وی درباره مجموعه اقداماتی که برای جلوگیری از قاچاق کالا در حال انجام است، گفت: بحث تفویض در دانشگاه و نظارت افزایش یافته و ثبت این مراکز در معاونت غذا و داروی خیلی از دانشگاه‌ها تکمیل شده است. مراکزی که اقدام به عرضه این محصولات می‌کنند دارای شناسنامه شدند. این عمل در نظارت و کنترل بازار می‌تواند سهم عمده‌ای داشته باشد.

بیگلر ادامه داد: حضور مسئول فنی را در مراکز فروش الزامی کردیم که این باعث افزایش نظام کنترلی شده است. مراکز مجبور هستند در هنگام فروش محصولات اطلاعات فنی محصول را توسط مسئول فنی به خریدار بدهند. حضور مسئول فنی، سد محکمی برای جلوگیری از خریداری کالاهای قاچاق خوهد شد.

مدیرکل نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در پایان به خبرنگار ایران پزشک گفت: با تکمیل سامانه تیتک، برای دو ماهه سال بعد با تولید کننده و وارد کننده تفاهم انجام دادیم تا بتوانند تجهیزات و امکانات مورد نیاز را در واحدهای پزشکی مستقر و برچسب‌هایی که نشان دهنده اصالت کالای وارداتی و تولیدی است را در این سامانه ردیابی کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/fV2Xp

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک