کمک‌های اولیه برای کمک به مصدوم مسموم را بیاموزید

۱۳۹۶/۰۷/۱۰ در ۲۱:۱۹

کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور گفت: تهوع، اسهال، تعریق شدید، درد شکمی، بیهوش شدن یا تغییر سطح هوشیاری، تشنج و مشکلات تنفسی از علائم مسمومیت به شمار می‌رود.

به گزارش ایران پزشک، محسن لعل حسن زاده با بیان این‌که سموم از راه‌های مختلف وارد بدن می‌شوند، گفت: سموم از راه خوراکی‌ها از طریق دهان و دستگاه گوارش، استنشاق بخار یا گاز از طریق ریه‌ها، جذب عصاره شیمیایی یا گیاهی از طریق پوست و تزریق از طریق عبور از پوست مانند گزیدگی، گاز گرفتگی، سرنگ و غیره وارد بدن می‌شوند.

وی افزود: تهوع یا استفراغ، اسهال، تعریق شدید، درد شکمی، بیهوش شدن یا تغییر سطح هوشیاری، تشنج و مشکلات تنفسی از علائم مسمومیت به شمار می‌رود.

این کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور در خصوص چگونگی مدیریت مسمومیت‌ها بیان کرد: باید ابتدا امنیت صحنه را قبل از نزدیک شدن به بیمار بررسی کرد و قبل از نزدیک شدن به بیمار برای کمک از امنیت خود بیمار و دیگران اطمینان حاصل کرد و در صورت ایمن بودن صحنه، مصدوم را به یک منطقه امن انتقال داد.

وی با بیان این‌که در مسمومیت با سموم استنشاقی مراقب باشید خودتان دچار مسمومیت نشوید، گفت: به موارد مرتبط با مواد مسمومیت‌زا مانند قرص‌ها، مواد ناشناخته و هر گونه علامت مشکوک توجه و یادداشت کنید.

حسن زاده با اشاره به این‌که باید سطح هوشیاری بیمار را بررسی کرد، افزود: در صورت بیهوش بودن، اگر تنفس طبیعی دارد بیمار را به یک پهلو قرار دهید و اگر تنفس ندارد باید احیای قلبی ریوی را شروع کنید؛ در صورت هوشیار بودن، اگر سوختگی دهان ناشی از سموم خورنده و سوزاننده بوده است، ناحیه را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

این کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور در ادامه با تاکید بر این‌که هنگام مواجه با مسمومیت و فرد مسموم با اورژانس تماس بگیرید، تصریح کرد: به بیمار هوشیار یا نیمه هوشیار برای در آوردن لباس‌های آلوده کمک کنید و سموم را از روی پوست بشویید؛ اگر سموم به صورت پودری است ابتدا آن را از سطح پوست پاک کنید.

وی در پایان اظهار کرد: در مسمومیت‌های تزریقی در بیماران هوشیار ممکن است بیمار به سرعت تبدیل به فردی پرخاشگر و خشن شود. پس از تماس مستقیم با وی پرهیز کنید و از راه دهان به بیماران مسموم چیزی نخورانید.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Pp35u

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

ایران پزشک