كوتاه با وزير بهداشت در روز خبرنگار:

هر که را افزون خبر، جانش فزون

۱۳۹۶/۰۵/۱۷ در ۱۹:۰۵

هاشمی

ایران پزشک: رسانه‌های سلامت طی چند سال اخیر به واسطه پر رنگ شدن این عرصه، به جنب و جوش بیشتری افتادند. کم نبودند رسانه‌هایی که طی چند سال اخیر و در دولت یازدهم در حوزه سلامت ابراز وجود کردند. یکی از این رسانه‌های سلامت، ایران پزشک است که طی نزدیک به دو سال اخیر جایگاه خود را استوار کرد.

عرصه خبر با وجود مشقت‌های فراوانش، عرصه‌ای شیرین و اعتیادآور است. منطقه‌ای حساس که از سال‌ها پیش مسئولین و مدیران و روسای ادارات و وزارت‌خانه‌ها و غیره از اهمیت آن آگاه شدند و حتی در بسیاری موارد تلاش کردند رسانه‌ها را به هر شکل با خود همراه کنند یا در بدترین شرایط خودشان به تاسیس رسانه‌ای همت گماردند.

ارزش و اعتبار رسانه از دوران روزنامه‌های کاغذی و مجله‌ها تا سایت‌های خبری و حالا کانال‌های تلگرام، به هیچ عنوان کم نشده و روز به روز در حال افزایش است. حتی کسانی که روزگاری گمان نمی‌کردند رسانه‌ها می‌توانند چه قدرتی داشته باشند، حالا به تعامل با رسانه فکر می‌کنند و در واقع اهمیت آن را بی‌چون و چرا پذیرفته‌اند.

مهم‌ترین ابزار رسانه، خبرنگار است. نیروی انسانی که باید از دغدغه‌ها و دردهای بطن جامعه خود آگاهی داشته باشد، جنس کلمه‌ها را بشناسد، قدرت رسانه را بفهمد و قلم را نفروشد. خبرنگار همواره جایگاهی مهم میان مردم داشته است؛ زیرا انتظارات فراوانی از قلم او می‌رود. خبرنگار خیلی وقت‌ها می‌تواند چشم خود و قلمش را بر اتفاقی ببندد و چیزی نبیند و ننویسد و خیلی وقت‌ها هم می‌تواند واقعیتی را وارونه جلوه بدهد. خبرنگار می‌تواند قدرت قلم را با کلمه‌هایش در مسیری سرازیر کند که حقی به بی‌گناهی باز گردد. در این بین شرافت خبرنگاری است که حرف اول را می‌زند.

حوزه سلامت به واسطه اجرای طرح تحول سلامت در دولت یازدهم بیش از پیش پر رنگ شد. در این بین رسانه‌های سلامت هم جان تازه‌ای برای فعالیت گرفتند و بسیاری رسانه جدید هم با تکیه بر همت و شرافت خبرنگاران این حوزه پا گرفتند. این‌که رسانه‌ها بتوانند به راحتی انتقاد کنند و همه زوایای اجرای یک طرح بزرگ ملی را بررسی کنند، حق مسلم خبرنگاران است، اما این‌که رسانه‌ها از این مسیر به هر دلیلی تارانده شوند، جای تعمق بسیار دارد. معدود رسانه‌هایی بودند که انتقاد را به تعریف کردن صِرف ترجیح دادند و به همین واسطه اگر مورد غضب قرار نگرفتند، به سختی و مشقت امور خود را گذراندند. این‌جای ماجرا اتفاق عجیبی نیست؛ زیرا انتقاد همواره ساده پذیرفته نمی‌شود و منتقد خوب، منتقد مُرده است!

با این حال خبرنگاران حوزه سلامت که تعدادشان آن‌قدرها هم زیاد نیست، دست از تلاش و واکاوی اتفاقات این حوزه، اعم از سیاست‌گذاری‌های کلان تا ماجراهای صنفی دست بر نداشتند و شرافت خود و قلم‌شان را حفظ کردند. جا دارد در روز خبرنگار از طرف تحریریه ایران پزشک به همه خبرنگاران سلامت، خسته نباشید بگوییم و یک سال زحمت‌شان را ارج بگذاریم.

کوتاه سخن با دست اندرکاران دوره آتی وزارت بهداشت نیز این‌که بهتر بود به جای ایجاد غول‌های رسانه‌ای در اطراف این وزارت‌خانه، کمی به خبرنگاران حوزه توجه می‌کردند و مسیر دسترسی راحت‌تر همه خبرنگاران حوزه به اخبار دسته اول را به صورت مساوی فراهم می‌کردند. به هر حال به نظر می‌رسد سید حسن هاشمی در صورت کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی و ماندن در کابینه دوازدهم باید فکری به حال همراهی بیشتر با جامعه خبری سلامت بکند و به طور مستقیم محدودیت‌های موجود در دست‌یابی همه خبرنگاران حوزه به اخبار را برطرف کند. در این صورت است که اخبار سلامت و اجرای پروژه‌های سلامت محور در سرتاسر کشور بیشتر و راحت‌تر و به صورت مداوم به گوش مردم می‌رسد و نیازی به تجمع اخبار در بازه زمانی هر چهار سال یک بار نیست.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Slywu

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک