بر اساس بودجه اختصاصی سال 97 بیمه سلامت مطرح شد:

کُمیت لنگ دخل و خرج بیمه سلامت در سال آتی

۱۳۹۶/۱۲/۰۶ در ۱۱:۱۶

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان این‌که نگرانی‌های ما در بخش بودجه سال ۹۷ هنوز وجود دارد٬ گفت: قرار بود بر اساس مصوبه مجلس ۷۵۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه با بازپرداخت حداکثر سه سال برای پرداخت بدهی‌ها به سازمان داده شود که در نهایت این عدد به ۴۷۵۰ میلیارد تومان کاهش یافت. در سال ۹۷ دولت ۴۷۵۰ میلیارد تومان اسناد در اختیار سازمان بیمه سلامت خواهد گذاشت که بتوانیم بخشی از بدهی‌های خود را پرداخت کنیم.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک٬ طاهر موهبتی در نشست خبری که با حضور خبرنگاران برگزار شد٬ گفت: یکی از چالش‌های پیش روی نظام‌های بیمه‌ای بحث تامین منابع مالی پایدار است که باعث شده بود در سال‌های گذشته و منتهی به سال ۹۵ منجر به زیان انباشه شود. در سال ۹۵ اگر اوراق مشارکت به مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان چاپ نمی‌شد بدهی ما به ۱۴ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کرد. در سال گذشته ۱۷۰۰ میلیارد عدم وصولی داشتیم. رویکرد ما در سازمان بیمه سلامت مدیریت هزینه‌هاست که طی ماه‌های اخیر در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: آثار مدیریت هزینه در آینده مشخص می‌شود و نمی‌توان گفت که ۴۰ تا ۵۰ درصد هزینه‌ها طوری است که بتوان با مدیریت هزینه آن‌ها را کاهش داد. در حال حاضر تخصیص ماه دوازدهم را دریافت می‌کنیم و عملا فقط می‌توانیم بدهی‌های خود را تا تیر ماه پرداخت کنیم. این هشت ماه (از تیر ماه تاکنون) ماهی ۱۳۰۰ ملیارد تومان هزینه برای ما در بر دارد.

موهبتی ادامه داد:‌ قرار بود بر اساس مصوبه مجلس ۷۵۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه با بازپرداخت حداکثر سه سال برای پرداخت بدهی‌ها به سازمان داده شود که در نهایت این عدد به ۴۷۵۰ میلیارد تومان کاهش یافت. در سال ۹۷ دولت ۴۷۵۰ میلیارد تومان اسناد در اختیار سازمان بیمه سلامت خواهد گذاشت که بتوانیم بخشی از بدهی‌های خود را پرداخت کنیم.

 

نگرانی از بودجه سال آتی سازمان بیمه سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان این‌که نگرانی‌های ما در بخش بودجه سال ۹۷ هنوز وجود دارد٬ اظهار کرد: نکته دیگر نگرانی ما عدم مراجعه بیمه شدگان رایگان به بخش‌های خصوصی بود. یکی دیگر از مصوبات مجلس این است که مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی دانشگاهی مراجعه کنند و اگر کسی سطح بالاتری از خدمات درمانی را بخواهد با افزایش پرداخت حق بیمه در این موضوع مشارکت کند.

 

در نظر گرفتن منابع مالی برای بیماران خاص

موهبتی با بیان این‌که تنها ۱۱ درصد افراد امکان پرداخت حق بیمه ندارند٬ اما ۱۰۰ درصد روستاییان کشور رایگان بیمه شدند٬ گفت: قرار شد بخشی از هزینه‌های دارویی و درمانی نازایی در کشور تحت پوشش بیمه قرار بگیرد و چند بیماری مانند اتیسم و متابولیکی و پروانه‌ای نیز تحت بیماری خاص قرار بگیرد و هزینه‌های آن پرداخت شود. در این سفره منابع جدیدی اضافه نشده٬ اما قرار است جمعیت جدیدی با هزینه هنگفت از این سفره بهره ببرند و طبیعی است که قبلی‌ها نیز در مضایقه خواهند بود. پیشنهاد ما این است که مجلس برای این موضوع منابع مالی در نظر بگیرد. این موضوع باعث ایجاد انتظار قانونی می‌شود و باید در دو اصل بررسی شود. اصل این تصمیم بسیار ارزشمند است و سازمان بیمه‌ای نیز علاقه‌مند است که مشکلات جدی مردم را برطرف کند. این‌که برای این هزینه٬ بودجه‌ای در نظر گرفته شود٬ مشکلاتی ایجاد می‌کند.

 

ایجاد پایگاه جمعیت بیمه شدگان

وی در ادامه این نشست خبری درباره ایجاد پایگاه جمعیت بیمه شدگان کشور بیان کرد: نکته دیگر که به تصویب رسید ایجاد پایگاه جمعیت بیمه شدگان کشور است که در بند چ قانون برنامه وجود داشت٬ اما ابهاماتی داشت و ضمانت اجرایی کافی نیز وجود نداشت. قانون گفته که کلیه سازمان‌های بیمه‌ای و دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند اطلاعات برخط خود را در اختیار پایگاه جمعیتی قرار بدهند و ما موظف هستیم امکان دسترسی برخط این سازمان‌ها را فراهم کنیم.

موهبتی ادامه داد: باید طی ۶ ماه علاوه بر ایجاد این پایگاه٬ نظام استحقاق سنجی را نیز ایجاد کنیم. در نظام استحقاق سنجی گفته می‌شود اولا آیا فرد بیمه شده خودش خدمت را دریافت می‌کند٬ دوما آیا بیمه از لحاظ زمانی معتبر است و سوم این‌که چه خدمتی می‌تواند دریافت کند. کلیه بخش‌های دارویی و درمانی مکلف شدند که برای ارائه خدمت از این پایگاه جمعیتی استحقاق سنجی را انجام بدهند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بیا بیان این‌که تحقق این امر نیازمند کمک سازمان‌های بیمه‌گر دیگر است٬ اظهار کرد: وقتی ظرفیت این کار فراهم شود٬ سازمان‌های بیمه‌گر باید اطلاعات خود را ارائه کرده و از بخشی نگری صرف نظر کنند. در این رابطه تاکید شده که باید ابزارهای الکترونیکی جایگزین دفترچه باشد٬ اما این‌که فکر کنیم دفترچه حذف می‌شود٬ این طور نخواهد بود.

 

حذف دفترچه فعلا میسر نیست

وی افزود: اگر کشور به زیرساخت مناسبی از نظام الکترونیکی برسد که بتوان امور کشور را به صورت آنلاین اداره کرد و خدمات دچار مشکل نشود٬ می‌توان به حذف دفترچه نیز فکر کرد. در حال حاضر در روستاهای کشور بیمه شده وجود دارد و نمی‌توان به فکر حذف دفترچه بود و نیازمند تامین بسترها و فراهم شدن زیرساخت‌ها و تکنولوژی است. مکانیزه کردن خدمت در تصمیم‌گیری‌هایی که می‌توان برای حفاظت مردم گرفت٬ کمک خواهد کرد.

 

رفع هم‌پوشانی بیمه‌ها

موهبتی در ادامه این نشست خبری به موضوع رفع هم‌پوشانی بیمه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: نکته مهم دیگر که در بودجه سال آتی به تصویب مجلس رسیده٬ رفع هم‌پوشانی است. دستورالعمل رفع هم‌پوشانی را آماده کرده و میزان هم‌پوشانی با سازمان تامین اجتماعی را نیز مشخص کردیم.

 

مدیریت هزینه‌ها در سال آتی

رییس هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت با اشاره به بودجه سال آتی این سازمان٬ گفت: بر اساس بودجه ۹۷ نسبت به سال ۹۶ باید خرید راهبردی را از بخش‌های دولتی٬ غیردولتی و خصوصی کاهش دهیم. در صورتی‌که افزایش تعداد خدمت گیرندگان داریم. اگر سقف بودجه خود را رعایت نکنیم٬ متهم می‌شویم که نتوانستیم سازمان را مدیریت کنیم. اگر بخواهیم سقف را کامل رعایت کنیم٬ جامعه دچار تنش می‌شود.

وی بیان کرد: بودجه سال آتی نسبت به عملکرد سال ۹۶ کاهش دارد و ما حتما مدیریت هزینه انجام می‌دهیم٬ اما این مدیریت هزینه نمی‌تواند این فاصله را پر کند.

موهبتی گفت: هیچ خدشه‌ای به خدمات مطلوب ما وارد نمی‌شود و امیدواریم بتوانیم تصمیم بگیریم که اعتبار کافی برای خدمت به مردم در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار بگیرد و در راستای ارائه خدمات تمهیداتی با انجمن‌ها٬ دانشگاه‌ها و سازمان نظام پزشکی انجام شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/VJHJe

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک