رییس انجمن استروک ایران تاکید کرد:

لزوم تزریق RTPA در ساعات طلایی سکته مغزی

۱۳۹۵/۱۲/۰۹ در ۱۵:۰۰

رییس انجمن سکته مغزی ایران گفت: داروی RTPA تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و تزریق این دارو در چهار و نیم ساعت ابتدایی ابتلا به سکته مغزی در درمان موفق استروک نقش ویژه‌ای دارد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، بابک زمانى، رییس انجمن سکته مغزى ایران در نشست خبرى نهمین کنگره بین‌المللى استروک اظهار کرد: تا ۵ سال پیش یکى از مشکلات بزرگ بیماران سکته مغزی هزینه دارو RTPA بود، اما در حال حاضر هزینه آن یک میلیون تومان است که تحت پوشش بیمه هم قرار گرفت و بعد از اجراى طرح تحول سلامت فقط ١٠ درصد آن پرداخت می‌شود.

وی با بیان این‌که ثبت بیماری‌ها در کشور ما شناخته نشده است، ادامه داد: از ابتداى امسال تلاش می‌کنیم که بیماران سکته مغزى در مرکزى که تحت درمان هستند ثبت شوند. آمارها در مورد هزینه‌های سکته مغزى نشان می‌دهد که ابعاد وسیعى دارد. یکى از جنبه‌های سکته مغزى همین هزینه‌ها است که در دنیا مطرح شده است. سکته مغزى با وجود شیوع در سنین بالا، در سنین بین ٢٠ تا ۴٠ سال و حتى در نوزادان هم اتفاق مى‌افتد.

زمانی تصریح کرد: البته خیلى از سکته‌های مغزى کودکان به عنوان سکته مغزى شناخته نمی‌شود. البته آمار دقیقى در مورد شیوع سکته مغزى در کودکان و مرگ و میر وجود ندارد.

رییس انجمن سکته مغزی ایران با بیان این‌که مشکلات عروقی و بیماری‌های قلبی در کودکان می‌تواند سبب سکته مغزی در آن‌ها شود، گفت: پیشگیری از سکته مغزی بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند در کاهش آمار سکته مغزی موثر واقع شود.

رییس انجمن سکته مغزى ایران درباره برگزاری نهمین کنگره بین‌المللی استروک نیز اظهار کرد: امسال نهمین کنگره سالیانه سکته مغزى برگزار می‌شود. طى سال‌های جارى تصمیم گرفتیم فعالیت‌های خود را وسیع‌تر و یک سازمان مردم نهاد نیز براى سکته مغزى تاسیس کنیم.

وی افزود: در این کنگره برنامه‌ها فقط مختص به متخصصین مغز و اعصاب نیست و براى اقشار دیگر مثل تکنسین‌های آمبولانس و پرستاران و کار درمان و گفتار درمان‌ها نیز برنامه‌هایی خواهیم داشت.

زمانی درباره عدم حضور برخی از مهمانان خارجی در این کنگره نیز گفت: بعد از روى کار آمدن آقاى ترامپ در آمریکا، دو نفر از مهمانان ما نتوانستند براى شرکت در این کنگره به ایران بیایند.

 

استروک

 

امیر حجازی، دبیر علمی کنگره بین المللی استروک نیز در این نشست خبری با اشاره به انجام ۹۰ سخنرانی طی سه روز در جریان نهمین کنگره استروک، گفت: همچنین ٩ کارگاه تخصصى و ۴ مناظره نیز برگزار مى‌شود.

حجازی با بیان این‌که به دنبال ایجاد یک پروپاگانداى علمى به کمک هنرمندان در زمینه استروک در سطح جامعه هستیم، اظهار کرد: در کشور ما دومین عامل مرگ و میر، سکته مغزى است و به نظر مى‌رسد با فرهنگ سازى مى‌توان به جایى رسید که استروک از دومین عامل مرگ در کشور خارج و تبدیل به یک خاطره شود.

وی با اشاره به این‌که یکى از مشکلات سکته مغزى این است که آمار دقیقى در کشور وجود ندارد، ادامه داد: در دنیا هزینه بسیار سنگینى در زمینه استروک انجام مى‌شود. مشکل روحى به واسطه مشکل تکلم بعد از سکته مغزى نیز یکى از مشکلات بزرگ است. در واقع به نفع دولت‌ها و کشورهاست که در زمینه سکته مغزى، پیشگیرى‌های لازم را انجام دهند.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی استروک تصریح کرد: شایع‌ترین عامل سکته مغزى، فشار خون است. مطالعات نشان مى‌دهد اگر شخصى فشار خون داشته باشد و نداند، احتمال ابتلا به سکته مغزى او نسبت به قلبى دو برابر می‌شود. بحث ژنتیک نیز در استروک بسیار مهم است و در زمینه تاثیر آلودگى هوا روى سکته مغزى باید به آن توجه کرد.

احسان شریفى، دبیر اجرایى کنگره بین المللى استروک نیز در این نشست خبرى گفت: خوشبختانه سکته مغزى در فاز حاد هم قابل درمان است. در کشور ما زمان طلایى سکته مغزى ۴.۵ ساعت است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/YYlPA

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک