ماجرای واکسن HPV و واکنش وزیر بهداشت به حاشیه‌های ایجاد شده

۱۳۹۷/۰۳/۲۰ در ۱۳:۱۱

وزیر بهداشت با اشاره به حاشیه‌های ایجاد شده درباره واکسن HPV گفت: تا زمانی که آن را در کشور تولید نکنیم، وارد برنامه ایمن‌سازی کشور نخواهیم کرد و توصیه می‌کنم که مردم به حاشیه‌ها توجهی نداشته باشند.

به گزارش ایران پزشک، سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه برای ایجاد مرکز آموزشی و پزشکی سرطان و پزشکی هسته‌ای گفت: امروز تفاهم نامه این پروژه را امضا کردیم و امیداریم طی دو سال آینده افتتاح شود. این مجموعه با مشارکت سازمان انرژی اتمی و دانشگاه علوم پزشکی ایران و شهرداری تهران آغاز می‌شود و همه این دستگاه‌ها در تاسیس مجموعه‌ای از مراکزی که کارشان تشخیص و درمان و توان‌بخشی بیماران مبتلا به سرطان است، مشارکت می‌کند و در کنار آن موسسات آموزشی هم ایجاد خواهد شد.

وی درباره منابع مالی این پروژه بیان کرد: منابع مالی این پروژه با مشارکت هر سه طرف قرارداد یعنی وزارت بهداشت، سازمان انرژی اتمی و شهرداری تهران خواهد بود که در آغاز این کار سازمان انرژی اتمی زمینی را اختصاص دادند. البته آن چه مهم است بهره‌مندی از تجهیزات و دانشی است که امروز بسیار جدید است و ما هنوز مانند اکثر کشورهای پیش‌رفته آن را در اختیار نداریم. حال بخشی از این تکنولوژی‌ها وارد بازار شده و بخشی از آن هم در سال‌های آینده وارد بازار خواهد شد.

هاشمی ادامه داد: در عین حال ایجاد چنین ظرفیت‌هایی نوعی آینده‌نگری است برای این که بتوانیم در رقابت‌های بین‌المللی از سایر کشورهای پیش‌رفته عقب نمانیم. در عین حال به این منزله است که استعداد و دانش ایجاد چنین ظرفیت‌هایی در حوزه پزشکی وجود دارد و همه هم‌وطنان‌مان باور دارند که در حوزه پزشکی در مرحله‌ای قرار داریم که در غرب آسیا کم نظیر است و در عین حال دانشمندانی داریم که در عرصه بین‌المللی با هم‌تاهای خود رقابت می‌کنند.

وی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره واکسن HPV گفت: طبق دستور آقای رییس جمهور همه واکسن‌ها را باید خودمان تولید کنیم و حتما فناوری و امکان تولید این واکسن هم در کشورمان وجود دارد. در عین حال اقدامات خوبی هم در زمینه تولید واکسن‌ها انجام شده و یا در حال انجام است؛ حال چه در انستیتو پاستور و چه در قالب قراردادهای دو جانبه‌ای که با برخی از کشورها منعقد شده است. بنابراین درباره واکسن HPV تا زمانی که آن را در کشور تولید نکنیم، وارد برنامه ایمن سازی کشور نخواهیم کرد. در عین حال توصیه می‌کنم که به حاشیه‌ها هم توجهی نداشته باشید.

هاشمی ادامه داد: یک برنامه پربیننده و بسیار موفق مانند ماه عسل زیر ذره‌بین قرار دارد و هر اقدامی که انجام دهد ممکن است اشکالات و ایراداتی به آن وارد شود. به نظر من باید از بالاتر نگاه کرد و ببینیم که چه چیزی به صلاح مردم است و خیلی گرفتار حاشیه‌ها نشویم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/OAy7t

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک