معاون درمان وزارت بهداشت در نشست خبری؛

ماموریت‌های حوادث ترافیکی امسال ۲۴ درصد رشد داشت

۱۳۹۵/۰۱/۱۶ در ۰۹:۳۵

معاون درمان وزارت بهداشت در اولین نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت در سال جاری به برنامه‌های اجرا شده این معاونت در تعطیلات نوروز اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، محمد آقاجانی در این نشست خبری با اشاره به انجام ۳۳ هزار ماموریت توسط اورژانس کشور گفت: این تعداد ماموریت نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد رشد داشته است.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: امسال نیز همچون گذشته دستورالعملی با امضای وزیر برای دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز بهداشتی درمانی ارسال شد و برنامه‌ریزی منسجم‌تری صورت گرفت. این دستورالعمل امسال مورد بازنگری قرار گرفت و سامانه اطلاعاتی برای مؤسسات پزشکی نیز راه‌اندازی شد. به طوری که جهت دسترسی آسان مردم به خدمات درمانی در ۵۵۰ شهر، اطلاعات مؤسسات پزشکی از طریق سامانه سلامت نوروزی فعال شد.

وی افزود: ۱۰ تیم نظارتی از ستاد وزارت بهداشت به ۱۷۶ بیمارستان رفتند  و ۳۳۶ پایگاه را بازرسی و نظارت کردند و نکات اصلاحی را نیز در محل اعلام کرده و نسبت به رفع نقص خدمت‌رسانی اقدام کردند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: ۲۱۰۰ پایگاه اورژانس با ۵ هزار آمبولانس و بالگرد، همچنین ۱۸ هزار و ۵۰۰ نیروی انسانی برای نوروز فعال بودند و ۱۵۴ هزار مأموریت اورژانس پیش‌بیمارستانی با ۲۰ درصد رشد نسبت به سال قبل انجام گرفت.

آقاجانی با اعلام این که از مجموع ماموریت‌های انجام شده در تعطیلات نوروز، ۳۳ هزار مورد مربوط به حوادث ترافیکی بوده که به نسبت سال گذشته ۲۴ درصد رشد داشته است، گفت: از مجموع ماموریت‌های صورت گرفته، ۲۸ هزار ماموریت منجر به انتقال مجروحان حادثه‌های شهرها و جاده‌ای به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بوده است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به بستری شدن ۴۲۴ هزار نفر در بیمارستان‌ها ادامه داد: تعداد ۲۰۷ هزار عمل جراحی نیز انجام گرفت. باید توجه داشت که حضور متخصص مقیم در بیمارستان‌هایی که بالای ۶۴ تخت‌خواب داشت انجام گرفت و همه بخش‌های ویژه نیز فعال بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه کمبود نیروی انسانی به ویژه در حوزه پرستاری در زمان‌هایی مانند تعطیلات نوروز بیشتر احساس می‌شود، عنوان کرد: برخی از همکاران ما در یک ماه ۵۰۰ ساعت فعالیت دارند و در تلاش هستیم که این کمبود را رفع و کمبود تخت در بیمارستان‌ها را نیز جبران کنیم.

آقاجانی همچنین به فعال بودن ۵۷۰ بیمارستان وزارت بهداشت به طور کامل در ایام تعطیلات اشاره کرد و افزود: آمار مراجعان به اورژانس‌ها ۳ میلیون و ۱۴۲ هزار نفر بود که به علت تعطیلی موسسات و مطب‌های خصوصی، بار سنگینی را بر دوش  وزارت بهداشت گذاشت.

پایان پیام/

 

پیوندک: http://iranMD.com/3CvhI

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک