سازمان بهداشت جهانی؛

۱۲۲ میلیون دلار یرای مبارزه با زیکا نیاز است

۱۳۹۵/۰۳/۲۸ در ۱۹:۲۰

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه گفت که تقریبا ۱۲۲ میلیون دلار برای جلوگیری و مدیریت عوارض پزشکی ناشی از گسترش ویروس زیکا در سراسر آمریکا که موجب نقص هنگام تولد در نوزادان می‌شود مورد نیاز است.

به گزارش گروه ترجمه پایگاه خبری ایران پزشک، سازمان بهداشت جهانی با اشاره به اتخاذ استراتژی مشترک و بازبینی شده با سازمان بهداشت پان آمریکا برای مبارزه با ویروس منتقله از گزش پشه اعلام کرد که تمرکز ویژه‌ای برای کمک به زنان و دختران در سن باروری نیاز است.

از زمان گزارش، موارد ابتلا به نقص تولد میکروسفالی در برزیل به عنوان کشوری که بیشترین موارد شیوع این بیماری در آن گزارش شده، ویروس زیکا موجب به صدا درآمدن زنگ هشدار در سراسر آمریکا شده است.

اندازه سر کوچک و غیر معمول و همچنین مشکلات شدید بالقوه رشد در نوزادان از علایم این بیماری است.

مقامات برزیلی بیش از ۱۴۰۰ مورد از میکروسفالی را در نوزادانی که مادران آن‌ها در دوران بارداری در معرض ویروس زیکا قرار گرفتند تایید کرده‌اند.

مقامات بهداشتی آمریکا روز پنج‌شنبه سه مورد از نقص تولد نوزادان را مرتبط با عفونت ویروس زیکا در مادران‌شان گزارش کردند. همچنین این مقامات سه مورد بارداری از دست رفته مرتبط با این بیماری را تایید کرده‌اند.

مارگارت چان، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، گفته است از زمانی که بهداشت جهانی اقدامات اولیه را برای مبارزه با این بیماری در اوایل سال جاری شروع کرد چیزهای زیادی از زیکا می‌دانیم. این که چطور شیوع پیدا می‌کند، عواقب عفونی و چگونگی کنترل این بیماری.

سازمان بهداشت جهانی در فوریه امسال زیکا را به عنوان یک هشدار بهداشت عمومی جهانی اعلام کرد.

او در بیانیه‌ای گفت: این واکنش به بیماری حالا به یک استراتژی واحد و یک‌پارچه نیاز دارد تا کمک‌ها برای زنان و دختران در سن باروری متمرکز شود.

سازمان بهداشت جهانی گفت: این برنامه چندین جنبه از شیوع بیماری زیکا را هدف قرار داده که نیاز به یک واکنش همه جانبه و در سطح جهانی دارد.

از جمله جوانب مورد هدف در این برنامه می‌توان به پتانسیل شیوع بیشتر زیکا در سطح بین‌المللی با توجه به فراوانی گسترده پشه Aedes که قادر به انتقال بیماری است و همچنین عدم ایمنی جمعیت در مناطقی که در آن ویروس زیکا برای اولین بار در گردش است و فقدان واکسن، درمان و تست‌های تشخیصی سریع اشاره کرد.

چان با اشاره به این‌که مکانیزم بودجه منسجم برای اجرای موفقیت‌آمیز طرح ضروری بود، افزود: تعداد مشارکت‌کنندگان در واکنش جهانی به زیکا از ۲۳ نفر در فوریه ۲۰۱۶ به ۶۰ افزایش یافته است.

سازمان بهداشت جهانی، سازمان بهداشت پان آمریکا و دیگر سازمان‌ها می‌گویند ۱۲۱/۹ میلیون دلار برای اجرای این طرح از هم اکنون تا دسامبر ۲۰۱۷ مورد نیاز است.

منبع: رویترز

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/b2nA9

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک